Babiš navrhl Zemanovi jmenovat ministry Havlíčka a Kremlíka

foto Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž 10. dubna 2019 na Pražském hradě hovořil o změnách ve vládě.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl jmenovat místo Marty Novákové (za ANO) ministrem průmyslu a obchodu (MPO) místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ministrem dopravy by se místo Dana Ťoka (za ANO) měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Vladimír Kremlík. Babiš to řekl novinářům po setkání se Zemanem na Pražském hradě. Prezident podle něj se změnami souhlasí.

Fotogalerie

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček (na snímku z 18. února 2019). Zeman přistoupí ke změnám ve vládě 30. dubna po návratu z návštěvy Číny. S kandidáty Kremlíkem a Havlíčkem by se měl sejít ještě před zahraniční cestou. Se jménem žádného z adeptů nemá Zeman problém, řekl Babiš po zhruba hodinové schůzce. Havlíčka podle něj prezident zná dobře, s Kremlíkem se nezná. Připustil, že sehnat kandidáty do vlády není jednoduché.

Premiér uvedl, že s hlavou státu dnes probírali kompletně celou vládu. Nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. "To je pro tuto chvíli všechno," řekl. Média spekulovala o budoucnosti ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček už dříve odmítl, že by se změny v kabinetu mohly týkat ministrů za sociální demokracii.

Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík (na archivním snímku z roku 2016).


Konkrétní důvody odchodu Novákové nechtěl Babiš komentovat. "Já jsem s paní Novákovou o tom mluvil, není jednoduché přijít z privátního sektoru do státní správy, která funguje úplně jiným způsobem," poznamenal. Odmítl, že by důvodem byl incident, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu.

Ke Kremlíkovi Babiš řekl, že ho zná už z doby, kdy byl ministrem financí. Poznamenal, že ohledně tohoto kandidáta dostává mnoho anonymů. Kremlík má podle něj prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné. "Je to profesionál, pracovitý člověk, myslím, že jsem si prověřil dostatečně ty různé informace, co na něj přišly," řekl.

Na kombinovaném snímku ministr dopravy Dan Ťok (vlevo) a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Podle životopisu zveřejněném na webu ÚZSVM Kremlík vystudoval pedagogickou fakultu v Hradci Králové a práva na Univerzitě Karlově. Jako právník pracoval nejprve ve Fondu národního majetku ČR, ve stejné době byl zvolen do dozorčích rad či představenstev třeba Českých aerolinií, Západočeské plynárenské nebo Východočeské energetiky. V dalších letech byl zaměstnán třeba na úřadu vlády, ministerstvu dopravy nebo na ÚZSVM.

Havlíček se podle premiéra osvědčil velmi dobře. MPO označil za složitý resort, který je pod vlivem různých podnikatelských skupin. Od Havlíčka čeká řešení otázky jaderné energetiky, poplatků za uhlí, problematiku byrokracie, živnostníků nebo vědy a výzkumu.

Opozice: Za výběr i chyby Ťoka a Novákové je odpovědný Babiš

Opoziční politici v souvislosti s koncem Novákové ve funkci ministryně průmyslu a obchodu a Ťoka (oba za ANO) na ministerstvu dopravy zmiňují odpovědnost premiéra Babiše. Předseda hnutí ANO podle vyjádření lídrů ostatních stran odpovídá za výběr odborníků, kteří ministerské posty nezvládají, ale současně také za jejich chyby v úřadech. Místopředseda koaliční ČSSD Roman Onderka ČTK řekl, že změny na průmyslu a dopravě jsou logické, Babišovy nominanty považuje za manažery, kteří by měli dané resorty zvládnout.

"Selhání Marty Novákové by vydala na samostatný článek," uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala. Zmínil slova ministryně o tom, že lidé si sami mohou za drahá mobilní data či nedávný incident, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Po této události měla podle Fialy rezignovat Nováková sama.

Po Novákové podle šéfa občanských demokratů zůstane například chaos kolem obsazování Energetického regulačního úřadu a ČEPS. "Nesplněné sliby o těžbě lithia státem a zahájení tendru na dostavbu Temelína jen dokazují, že 'odborníci' vybíraní Andrejem Babišem ministerské úkoly nezvládají," dodal Fiala. Nástupce Novákové bude podle něj moci těžit z toho, jak nízko nastavila laťku.

Také podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše dokazuje konec Novákové to, že Babišovi dávno došli kompetentní lidé. "Neschopnost řešit mobilní data i skandální jednání s hosty z Tchaj-wanu? Obojí jde 'na triko' panu Babišovi," uvedl Bartoš na twitteru.

Onderka uvedl, že změny na ministerstvech průmyslu i dopravy jsou logické. "Tam se ukazovala určitá stagnace ministerstva průmyslu pod vedením paní ministryně Novákové. Co se týče dopravy, tam to spíš vypadalo, že panu ministrovi dochází dech, protože některé problémy, které byly spojené s tímto ministerstvem, se musely řešit i na plénu Sněmovny," řekl Onderka ČTK.

Babiš po setkání s prezidentem Zemanem oznámil, že ministrem průmyslu navrhuje jmenovat místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka a ministrem dopravy náměstka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimíra Kremlíka. Onderka uvedl, že oba se jeví jako manažeři, kteří by mohli resorty zvládnout. "Čas ukáže, uvidíme," dodal.

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že výměna Novákové nezbavuje Babiše zodpovědnosti za drahá mobilní data. "Místo kvalitativních změn jsme svědky toho, jak premiér obsazuje posty ministrů stylem tahání králíků z klobouku, aby je po čase zase odvolal a slíbil, že bude líp," uvedl Pospíšil.

Nový předseda lidovců Marek Výborný na twitteru napsal, že průmysl by si zasloužil manažerské řízení. "Oba budoucí ministři vstupují na horkou půdu. Panu Havlíčkovi přeji, ať ho nedostihnou žádná 'data' ani diplomatické skandály a panu Kremlíkovi lépe opravované dálnice místo ministerských doporučení pořídit si navigace," vzkázal na stejné sociální síti adeptům na ministry průmyslu a dopravy šéf STAN Petr Gazdík.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď