ČTK chce získat od lidí snímky z roku 1989, udělá z nich výstavu

foto Generální ředitel ČTK Jiří Majstr (vpravo) a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch představují fotografický projekt ČTK Okamžiky sametové revoluce na tiskové konferenci uspořádané 18. března 2019 v Praze.

Praha - Shromáždit od veřejnosti co nejvíce fotografií z přelomového roku 1989 chce Česká tisková kancelář (ČTK) ve svém projektu Okamžiky sametové revoluce. Pokusí se doplnit obraz významné události novodobých českých dějin pomocí fotografií z archivů kohokoli, kdo tehdejší události zachycoval. Snahou je získat vedle známých záběrů z Václavského náměstí nebo z Letné i snímky z dalších měst i vesnic. Vedení ČTK dnes svůj záměr představilo na tiskové konferenci.

Fotogalerie

Cílem projektu je získat jak fotografie z podzimního dramatického dění roku 1989, tak i z událostí, které byly předzvěstí listopadové revoluce a k nimž patří třeba už srpnové události roku 1988, Palachův týden v lednu 1989, trabanty v letních pražských ulicích, které tam zanechávali lidé utíkající přes město z východního Německa, nebo svatořečení Anežky Přemyslovny v Římě jen pár dní před 17. listopadem.

Nejlepší snímky se stanou součástí venkovní výstavy, která se představí na přelomu července a srpna 2019 na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, v listopadu bude instalována v Praze. "Smyslem projektu není opakovat známé věci, ale dostat do toho příběh a připomenout i regionální a lokální události. Druhý aspekt je, že bychom o případný získaný materiál rádi obohatili náš fotoarchiv," řekl šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.

Video: ČTK chce získat od lidí snímky z roku 1989
18.03.2019, 17:13, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Projekt volně navazuje na výstavu Okamžiky století, kterou ČTK loni připravila ze svého fotografického archivu ke stému výročí založení Československa. Tentokrát chce národní agentura s nejrozsáhlejším zpravodajským fotoarchivem v České republice zapojit do příprav každého občana země. "Budeme moc rádi, pokud se nám podaří nasbírat dobové fotografie z různých koutů republiky, a to nejen z náměstí, ale i ze škol, divadel či továren," řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Lidé mohou fotografie nahrát na web www.okamzikysametu.cz, nebo předat při setkáních s organizátory ve vybraných krajských městech, jejichž data jsou na téže stránce. Snímky lze také zaslat do ČTK poštou či e-mailem na adresu okamzikysametu@ctk.cz. Sbírka fotografií, které by se mohly objevit na výstavě, skončí 30. září, pro první verzi výstavy je uzávěrka 30. června.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď