Tusk požádá, aby EU27 umožnila dlouhý odklad brexitu

foto Ilustrační foto - Předseda Evropské rady Donald Tusk.

Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzve před nadcházejícím summitem v Bruselu prezidenty a premiéry zemí evropské sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti "dlouhého" odložení brexitu, pokud o to Britové požádají. Tusk to dnes napsal na twitteru. Dolní sněmovna britského parlamentu bude o možnosti odložit brexit hlasovat dnes večer.

"Během svých konzultací před summitem Evropské rady budu apelovat na EU27, aby byla otevřená dlouhému odkladu, pokud to Spojené království uzná za nutné, aby mohlo přehodnotit svou brexitovou strategii a vybudovat na ní shodu," napsal Tusk. Summit EU se bude konat příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Dolní sněmovna britského parlamentu by dnes měla zakončit třídenní sérii hlasování rozhodnutím, zda odchod z Evropské unie odložit. Nyní je termín brexitu stanoven na 29. března. Hlasovat by se mělo o odkladu do 30. června. Pokud Londýn nakonec o odklad požádá, musí s tím souhlasit všech zbylých 27 členských zemí EU včetně Česka.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v Bruselu novinářům připomněl, že konkrétní žádost o odklad odchodu Británie z EU zatím není na stole. "Já očekávám, že britská strana musí nyní velmi rychle rozhodnout, že o odklad zažádá," poznamenal. Finální rozhodnutí bude na jednání summitu EU za týden.

Tuska ještě před začátkem summitu čeká série rozhovorů s premiéry či prezidenty členských zemí. Zahájí ji už v pátek setkáním s nizozemským premiérem Markem Ruttem. V pondělí odcestuje nejprve za kancléřkou Angelou Merkelovou do Berlína a pak do Paříže za prezidentem Emmanuelem Macronem. Právě přístup Německa a Francie bude přitom na summitu významný, jejich pohledy na další postup okolo brexitu se zatím liší. V úterý pak bude Tusk mluvit v Dublinu s tamním šéfem vlády Leem Varadkarem a poté, v Bruselu, se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Slovensko ale bude na summitu o dva dny později zastupovat předseda vlády.

Petříček předpokládá, že takové žádosti by ostatní členské státy nejspíš vyhověly, Česko zásadně proti nebude. "Chceme hledat cestu, jak k vystoupení Británie dojde na základě dohody," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď