Servisman "Olsen" věří, že Ledecké lyže pojedou

foto Ilustrační foto - Česká lyžařka Ester Ledecká

Aare (Švédsko) - Na lyžích dlouhých 215 centimetrů a s interním označením STR4 pojede Ester Ledecká dnešní sjezd na mistrovství světa v Aare. Servisman Petr Kouřil řečený Olsen strávil přes dvě hodiny jejich přípravou a doufá, že olympijské vítězce v super-G život na trati neztrpčí.

Start závodu je naplánován na 12:30, ale může ho podobně jako sobotní sjezd mužů posunout nepřízeň počasí. I na dnešek jsou ve Švédsku v předpovědi mlha a sněžení.

"Soupeřím s kluky servisáky, kteří jsou nejlepší na světě. Mně stačí, když Ester nezkazím závod. Když je lyže tak nějak konkurenceschopná a je v pohodě, jsem moc rád," řekl novinářům Kouřil, který Ledecké pomáhá již čtvrtým rokem.

V dukláckých teplácích a s čepicí Vagus na hlavě brousí hrany, aby byly extrémně ostré a Ledecká měla na agresivním sněhu "absolutní" pocit. Po loňských dvou zlatých na hrách v Pchjongčchangu se Kouřil snaží připravit lyže ještě lépe než dřív. "Leží toho na Ester hodně. Když lyže pokazím, nakládám jí na záda ještě věc navíc."

Výbrat ty správné lyže není tak jednoduché. V buňce pár desítek metrů od stadionu stojí asi deset párů od výrobce Atomic. "Víceméně všechny by měly být fakt rychlé," konstatuje Kouřil. Má to ale jednu vadu. Ledecká střídá lyže se snowboardem a nemá čas je dostatečně testovat. "Takže nevíme, jak se na nich cítí a když lyže nezná a úplně jim nevěří, tak jí je nemůžu na závod dát," lituje servisman.

V lednu dojela Ledecká na jedněch lyžích osmá ve sjezdu v Cortině. Měřily 218 centimetrů, ale rozlepily se a nejdou opravit. Na dalších v tréninku už v dějišti šampionátu spálila skluznici a jiné mají příliš zbroušené hrany. "Ty na takhle agresivní sníh dát nemůžu. Museli jsme proto sáhnout k dalším. Jedou, jsou v pohodě a cítí se na nich dobře, takže na nich pojede i závod," řekl Kouřil o lyžích s označením STR4, na kterých už Ledecká jela druhý trénink sjezdu a kombinační sjezd.

Zatímco u snowboardu je důležité hlavně nabroušení hran, na sjezdovkách hrají roli kvalitně namazané lyže. "V závodě rozhodují setinky, tady to bude hodně našlapaný. Lyže jsou strašně důležitý faktor. Snad to nezkazím," doufá Kouřil.

Stále se nepovažuje za dobrého servismana, ačkoli připravil lyže na zlaté olympijské super-G a další povedené závody. "Jsem trošku nejistý, nemám takové zkušenosti. To není skromnost, ale objektivní odpověď na otázku. Snažím se práci dělat, jak nejlíp umím, ale není to úplně jednoduché," uzavřel předzávodní úvahy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 22. ledna 2020

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď