Juncker: Odmítnutí dohody Brity zvýšilo riziko tvrdého brexitu

foto Ilustrační foto - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britská premiérka Theresa Mayová během schůzky v Bruselu.

Brusel - Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko neuspořádaného odchodu Británie z EU, tedy bez společného ujednání o jeho podobě. V prohlášení to uvedl předseda Evropské komise Jean-Caude Juncker. Unie podle něj výsledku lituje a vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.

"Pokud dohoda není možná a nikdo nechce odchod bez dohody, tak kdo bude mít konečně odvahu říci, jaké je jediné pozitivní řešení," otázal se v bezprostřední reakci na twitteru Donald Tusk, který předsedá vrcholným schůzkám unie. Nepřímo tak podpořil britské setrvání v unii.

Britští poslanci dnes večer dohodu s EU dojednávanou dlouhé měsíce jednoznačně zamítli, když proti bylo 432 z nich a pro jen 202. Británie má Evropskou unii opustit 29. března, o odchodu rozhodli britští občané v referendu v roce 2016.

Juncker zdůraznil, že brexit neupravený žádnou dohodou s Londýnem si Evropská unie nepřeje. Komise však podle něj bude dál pracovat na tom aby EU byla na takovou situaci plně připravena.

"Britský parlament řekl, co si nepřeje. Teď je čas zjistit, co britští poslanci chtějí," reagoval na hlasování zmocněnec europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt. Zdůraznil také význam ochrany práv občanů zemí EU v Británii po brexitu. Podobně se vyjádřil i předseda europarlamentu Antonio Tajani. "Potřebujeme ujištění ohledně jejich budoucnosti. Vždycky budeme na jejich straně," napsal na twitteru.

Tato otázka je jednou z částí nyní odmítnuté dohody o brexitu, společně s finančním vyrovnáním britských závazků, ustavením přechodného období a zvláštním protokolem se záložním řešením režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Právě jeho ustanovení byla pro řadu britských zákonodárcem důvodem k odmítnutí textu.

Juncker ve večerním prohlášení dohodu opět označil za nejlepší a jedinou možnou, protože podle něj snižuje škody, které brexit znamená pro občany i firmy napříč Evropou. Unie a šéf vyjednávacího týmu Michel Barnier do jejího vyjednání podle předsedy komise investovali "enormní čas a úsilí" a ukázali kreativitu i pružnost. Text se domlouval okolo 18 měsíců.

Ve snaze pomoci britské premiérce s prosazením dohody ve skeptické britské sněmovně jí Tusk s Junckerem v pondělí napsali společný dopis. Zopakovali, že ona sporná irská pojistka je jen dočasné záložní řešení, které by ideálně vůbec nemělo být využito.

Macron: EU udělala při vyjednávání dohody s Londýnem maximum

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na zamítnutí brexitové dohody v britském parlamentu podle agentury Reuters uvedl, že Evropská unie při jejím vyjednávání udělala maximum. Na případném neřízeném brexitu, tedy odchodu Spojeného království z evropského bloku bez dohody, by podle něj nejvíce tratil Londýn. Německý ministr financí a vicekancléř Olaf Scholz označil dnešek za "hořký den pro Evropu". Lucemburská a irská vláda oznámily, že zesílí přípravy na brexit bez dohody.

"Potřebujeme rychlý a jasný plán, jak dále postupovat. Naše mezinárodní přípravy, jejichž cílem je omezit škody pro případ neřízeného brexitu, teď poběží plným proudem," prohlásil podle agentury AFP lucemburský premiér Xavier Bettel.

Podobně se v prohlášení vyjádřila také vláda v Dublinu. Zdůraznila, že chce od Evropské unie jasnou záruku, že o dohodě o podmínkách odchodu Británie z EU se už nebude znovu jednat. "Irská vláda nicméně uznává, že neřízený brexit by byl špatným řešením pro všechny, nejen pro Severní Irsko. Ještě není pozdě se takovému scénáři vyhnout. Vyzýváme Spojené království, aby bezodkladně předložilo své návrhy na řešení této patové situace," píše se v komuniké.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď