V Rakousku dál hrozí pád lavin, na severu Bavorska zase záplavy

foto Lavinou zavalený hotel Hubertus v Balderschwangu v jižním Německu.

Mnichov/Innsbruck - Po dalším vydatném sněžení je na západě Rakouska uzavřeno přes 180 silnic. Přinejmenším desítka obcí ve vyšších polohách je proto odříznuta od okolního světa, informovala dnes veřejnoprávní stanice ORF. V řadě oblastí opět stoupl stupeň lavinového nebezpečí na nejvyšší. Kritická je nadále situace také v Bavorsku. V Alpách stále hrozí laviny a v severnějších oblastech spolkové země záplavy. Voda z řek a potoků se zatím vylila jen na pole a louky, informovala agentura DPA.

Na většině území rakouských spolkových zemích Tyrolsko a Vorarlbersko dnes po víkendovém snížení opět vyhlásili pátý, tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Týká se to i tyrolské metropole Innsbruck. Ve Vorarlbersku, které leží v nejzápadnější části Rakouska, napadlo přes noc 65 centimetrů až metr sněhu. Dalších až 50 centimetrů by mohlo napadnout dnes. Nejvyšší lavinové nebezpečí stále platí také v oblasti Vysokých Taur a ve spolkové zemi Salcbursko.

Kvůli sněhové kalamitě a nebezpečí lavin je v Rakousku uzavřena téměř polovina lyžařských sjezdovek, informovala agentura DPA. Vleky zůstaly stát dnes také v řadě lyžařských areálů v Bavorsku včetně nejvyšší hory Šumavy Velký Javor.

Rakouští meteorologové přitom očekávají, že se dnes v některých částech Tyrolska a Vorarlberska oteplí až na pět stupňů. "S tímto oteplením výrazně stoupá pravděpodobnost, že se uvolní spontánní laviny především ve středních a vyšších polohách," uvedli.

Lavinové nebezpečí v Rakousku, Bavorsku a Švýcarsku - ilustrační mapky se základními údaji.

Druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí nadále platí v Horních Rakousech, kde se zlepšení očekává až za několik dní. Do turisty oblíbených městeček Hallstatt a Obertraun v Solné komoře se opět nelze dostat po silnici a přístupné jsou pouze vlakem či lodí po jezeře.

V Dolních Rakousech je kvůli hrozící lavině od světa opět odříznuto lyžařské středisko Hochkar a v něm na 180 lidí. "Zcela vypadl proud, nasadili jsme nouzové agregáty," uvedl Friedrich Fahrnberger, starosta města Göstling an der Ybbs, pod které Hochkar spadá. Mezi uvězněnými lidmi jsou především vojáci a hasiči, ale i personál ubytovacích zařízení, který se o ně o víkendu staral.

Problémy sníh působí také v Bavorsku. V Alpách a jejich předhůří by po víkendovém zklidnění mělo dnes opět sněžit. V pěti bavorských okresech mezi městy Garmisch-Partenkirchen a Berchtesgaden platí nadále "stav přírodní katastrofy". V řadě obcí Horních a Dolních Bavor zůstaly i dnes uzavřené školy.

Dnes ráno zasypala lavina hotel v lyžařském středisku Balderschwang jižně od Kemptenu. Ačkoli sníh prorazil okna a pronikl až do budovy, nikdo zranění neutrpěl. Kvůli možnosti další laviny ale zatím není možné začít s odklízením sněhu. Ve středisku Baldeschwang je nyní kvůli uzavřeným silnicím uvězněno asi 1300 lidí.

O situaci v Bavorsku se přijede dnes přesvědčit bývalý premiér této spolkové země a nynější celoněmecký ministr vnitra Horst Seehofer. Hodlá se setkat se zástupci policie a technických služeb, které pomáhají místním při zvládání situace.

Zatímco nejjižnější část Bavorska trápí sníh, ve střední a severní části spolkové země se na mnoha místech vylily z břehů řeky a potoky. Zaplaveny jsou však především pole a louky. Domy jsou ohroženy zatím jen v okolí Kulmbachu asi 60 kilometrů západně od Chebu. Zvýšenou hladinu hlásí také na Neckaru v západním Bavorsku a severní části Bádenska-Württemberska.

Napjatá je dál situace i ve Švýcarsku. Také zde na mnoha místech platí nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. V oblasti od Bernu na východ země by mohl do dnešního večera napadnout až metr nového sněhu.

V Rakousku je uzavřena téměř polovina sjezdovek, hrozí laviny

Kvůli sněhové kalamitě a nebezpečí lavin je v Rakousku uzavřena téměř polovina lyžařských sjezdovek, informovala agentura DPA. Vleky zůstaly stát dnes také v řadě lyžařských areálů v Bavorsku včetně nejvyšší hory Šumavy Velký Javor. V Rakousku si sněhová kalamita dnes vyžádala smrt muže, který spadl při odklízení sněhu ze střechy a který se stal v oblasti Salcburku už třetí obětí sněhové kalamity posledních dnů.

V německých Alpách platí nyní druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí a v řadě horských regionů Švýcarska a Rakouska je od neděle v platnosti stupeň nejvyšší. V Bavorsku jsou uzavřeny sjezdovky například na nejvyšší hoře Německa Zugspitze, v ostatních lyžařských areálech u Garmische-Partenkirchenu se dá lyžovat jen v nižších polohách. Ve střediscích Oberstdorf a Kleinwalsertal fungovala dnes jen asi třetina vleků.

V rakouských lyžařských střediscích je uzavřena téměř polovina sjezdovek. Provoz vleků byl zastaven například v menších areálech jako Planneralm, Hochkar či v oblasti Loser-Altausse. Řada sjezdovek není sjízdná ani v oblasti Arlberg, kde je nyní otevřeno jen asi 50 z 309 kilometrů tratí a v rezortu Sölden je sjízdných jen 15 ze 140 kilometrů. Ve střediscích Saalbach a Hinterglemm bylo dnes v provozu 40 ze 69 vleků a 62 ze 114 kilometrů tratí.

Rakouská televize ORF informovala, že v obci Faistenau nedaleko Salcburku zemřel sedmačtyřicetiletý muž, který spadl ze střechy z výšky šesti metrů. Další dva lidé tam po pádu ze střechy byli převezeni do nemocnice se zraněními. Ve spolkové zemi Salcbursko zemřeli v důsledku sněhové kalamity letos i další dva mladí myslivci, které zasypala lavina 5. ledna, když šli krmit lesní zvěř.

V Salcbursku dnes nové sněžení odřízlo od okolního světa asi 24.000 osob v devíti obcích. Do Bavorska přijel situaci osobně obhlédnout německý ministr vnitra Horst Seehofer. Jeho úřad oznámil, že pošle 230 federálních policistů do Bavorska, aby tam pomáhali záchranářům i dobrovolníkům s odklízením sněhu ze střech.

Štěstí v neštěstí měli ráno v obci Balderschwang v okrese Oberallgäu na jihu Bavorska turisté a zaměstnanci hotelu, na který spadla lavina. Rozbila sice okna, ale nikdo nebyl zraněn. Příjezd do této obce byl už od neděle uzavřen kvůli sněhové kalamitě a nebezpečí lavin po cestách a v obci odřízl od okolního světa dočasně na 1300 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 17. října 2019

Očekáváme v 23:00 11°C

Celá předpověď