Nevzdáme to, chceme medaili a uděláme pro ni všechno, řekl Curney

foto Mistrovství světa florbalistů, semifinále: ČR - Finsko, 8. prosince 2018 v Praze. Hráči ČR po zápase.

Praha - Neschopnost vytvořit si šance byla podle útočníka Jiřího Curneyho rozhodující příčinou semifinálového neúspěchu českých florbalistů na mistrovství světa v Praze. Ani porážka 2:7 s Finskem mu však nevzala touhu po zisku cenného kovu z domácího turnaje, což se dvěma předchozím českým výběrům nepovedlo. V roce 1998 skončili Češi v Praze šestí a o deset let později čtvrtí.

"Musíme na to zapomenout, poučit se z chyb, i když si myslím, že jich tam tolik nebylo. Bylo jich málo. Zítra to bude úplně jiný zápas, uvidíme, na koho půjdeme. Nevzdáme to, chceme medaili a uděláme pro ni všechno," řekl Curney novinářům.

Mrzelo ho, že si Češi nedokázali vyprodukovat výraznější příležitosti. "Oni samozřejmě dobře brání. Věděli jsme, že to bude o pár šancích. A my je neproměnili. Nebo jsme si jich vytvořili strašně málo, takhle bych to řekl. Taky jich neměli (Finové) bůhví kolik, ale my jsme byli dopředu takoví bezzubí. Mají dobrého gólmana a dobrou obranu. Dopředu jsme toho vytvořili strašně málo," uvedl Curney hlavní důvod porážky.

"Na začátku to bylo to, co jsme očekávali. Byla to taktická bitva. Smůla, že dali góly, potom je to s nimi strašně těžké. Od třetí třetiny jsme zkusili hrát trochu aktivněji, ale jsou zkušení, takže si to pohlídali. Škoda, že když jsme dali na 3:1, tak jsme nepřidali na 3:2. Mohlo to být úplně jinak. Místo toho dali na 4:1 a bylo to strašně těžké," prohlásila opora mistrovské Mladé Boleslavi.

"Možná jsme byli málo odvážní, možná jsme se měli pokusit jít víc do rizika. Byl to náš plán, hrát na pár gólů, což se nám do nějaké chvíle povedlo. Měli jsme dát gól za ty dvě třetiny, ale to se nám nepovedlo," litoval Curney.

Štval ho i fakt, že se český výběr nepopral o lepší výsledek. "Jen jsme bránili a čekali na zázrak, který nepřišel. Strašně málo věcí dopředu, i když Finové dobře brání a mají dobrého gólmana. Bylo to takové o ničem," prozradil juniorský vicemistr světa z roku 2007 i majitel bronzu z MS z roku 2014 z Göteborgu.

Seveřané podle něj postoupili do sedmého finále v řadě zcela po právu. "Myslím si, že Fini zaslouženě vyhráli. Opravdu si to pohlídali, hráli dobrý zápas a hráli to, co potřebovali, a my jsme na to nijak nezareagovali. Výsledek je možná krutý, ale zasloužené vítězství Finů," uzavřel Curney.

Pražan si vyčítal tyčku, cítil, že mohla změnit průběh

Obránce Martin Pražan si po semifinálové porážce s Finskem na mistrovství světa v Praze 2:7 vyčítal neproměněnou šanci z 51. minuty. Třiadvacetiletý hráč Chodova za stavu 1:3 po rychlé kombinaci trefil po přihrávce Toma Ondruška levou tyč branky Eera Kosonena.

"Furt si v hlavě vyčítám tu tyčku, to si asi neodpustím. Byla tam odkrytá půlka brány. Nádherná akce. Stačilo to dva centimetry vedle a mohlo to být 2:3 a zápas mohl mít úplně jiný spád. Byla by šance, hraje se líp se ztrátou jednoho gólu než dvou, potažmo tří, když padl další hned nato," litoval Pražan.

Bylo mu jasné, že k úspěchu s Finy je nutné příležitosti proměňovat. "Obecně se na této mezinárodní úrovni hraje hodně bez chyb a každá ztráta soupeře je šance, která se musí proměňovat. Moc jich za zápas není. Ani Finové jich moc neměli, je to taková bitva o střední pásmo a (při hře) pět na pět moc gólů nepadá. Finové hráli líp na balónku a počkali si na ty své šance. Pořád jsme v té třetí třetině zapnuli a mohlo to stačit," doplnil Pražan.

Cíl českého týmu zůstává i po porážce s Finy jasný, získat na třetím domácím šampionátu v historii první medaili. "Je to klišé, ale musíme to hodit za hlavu. Ať chceme nebo ne, tak v tomhle prohraném zápase jsme outsideři byli, nevyšlo to a klíčový zápas je zítra. Musíme na to jít pořád stejně, zregenerovat a mentálně se připravit," podotkl Pražan.

Podle něj je potřeba hrát aktivněji. "Možná do toho zápasu trošičku víc vlítnout. Bylo to dnes ze začátku takové opatrné. Ne že by nikdo nechtěl hrát, ale spíš jsme čekali, co se stane. Finové dlouho drželi balónek a my jsme tím ztratili tempo. Zítra budeme muset být o kus hladovější, než to bylo ve dvou třetinách tohoto zápasu," podotkl.

Před deseti lety v O2 areně sledoval v hledišti porážku se Švýcarskem 4:5 v prodloužení v boji o bronz a podobné zklamání nikdo z týmu nechce zažít. "Spíš se těším na to, jak to zítra zlomíme," podotkl Pražan k touze neprožít na hřišti podobný konec jako ze současného týmu obránce Milan Garčar a asistenti trenéra Milan Fridrich a Radek Sikora.

"To nechce zažít nikdo na každém šampionátu a přeje si, ať doma nebo venku, uhrát medaili. Teď je to o to silnější. Pokusíme se z nás vymáčknout maximum. To prostředí, co tu máme nachystané, je k tomu uzpůsobené. Medaili prostě urveme za každou cenu," dodal Pražan.

Na šampionátu debutuje a měl šanci potkat se na MS se svým o 16 let starším strýcem Petrem Pražanem, který reprezentoval v roce 2014 Austrálii. "Možnost byla v roce 2014, kdy jsem paradoxně skončil jako osmý obránce. Škoda, uvažoval, že by ještě máknul a podíval se na toto mistrovství, nicméně už rodina dostala přednost," podotkl Pražan.

"Ale florbal v Austrálii hraje dál. Založil tam klub Bondi Raptors, hrají tam i kluci Dan a Tomáš Gärtnerovi, kteří táhnou australskou reprezentaci, a další Češi. Jsme stále v kontaktu. Já jsem tam za ním byl, hráli jsme tam spolu Australian Floorball Open," dodal Pražan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 22. října 2019

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď