Zemřel 41. prezident USA George Bush starší

foto Bývalý americký prezident George Bush starší

Washington - Ve věku 94 let zemřel prezident Spojených států z let 1989-1993 George Bush starší. Podle agentury AFP to v noci na dnešek oznámil jeho syn George W. Bush, který byl prezidentem v letech 2001 až 2009.

Podle mluvčího rodiny Jima McGratha zemřel 41. prezident USA v pátek krátce po 22:00 místního času. Před přibližně osmi měsíci zemřela jeho žena, bývalá první dáma USA Barbara Bushová.

"Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel," uvedl George W. Bush v prohlášení, které prostřednictvím twitteru tlumočil McGrath. "George H.W. Bush byl člověkem obdařeným ušlechtilostí charakteru a nejlepším otcem, jakého si syn nebo dcera mohou přát," dodal Bush mladší.

Bush bude mít státní pohřeb, zúčastní se ho i Trump

Zesnulý americký exprezident George Bush starší bude mít státní pohřeb ve washingtonské katedrále, kterého se zúčastní i současná hlava státu Donald Trump s manželkou Melanií. Oznámila to dnes mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Mluvčí zatím nesdělila nic bližšího k programu smutečního obřadu, ani jeho datum. Uvedla však, že Trump vyhlásí středu 5. prosince dnem státního smutku.

Bush starší si získal popularitu díky úspěchu Spojených států ve válce v Perském zálivu v roce 1991, ale následně vyprchala během krátké hluboké recese, kdy porušil svůj slib, že nebude zavádět nové daně. Při druhé kandidatuře na prezidenta republikánského politika porazil demokrat Bill Clinton.

Hrdina z 2. světové války Bush byl před svým prezidentstvím rovněž kongresmanem, ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) nebo také viceprezidentem za Ronalda Reagana.

V roce 1990 navštívil i tehdejší Československo. Českou republiku pak navštívil v roce 1999 při příležitosti desátého výročí sametové revoluce.

Politici připomenuli slušnost a oddanost zesnulého George Bushe

Bývalý americký prezident Bill Clinton na zesnulém prezidentovi USA Georgi Bushovi starším obdivoval jeho vrozenou slušnost a oddanost manželce Barbaře. Clinton to uvedl v prohlášení vydaném v reakci na zprávu o Bushově smrti. Na Bushovo úmrtí reagoval i nynější první pár USA Melania a Donald Trumpovi, jejich předchůdci Michelle a Barack Obamovi a mnoho politiků.

Clinton, který Bushe porazil ve volbách v roce 1992, napsal, že bude "navždy vděčný" za přátelství, které ho s Bushem pojilo. Cenil si na něm "vrozenou a skutečnou slušnost" a také oddanost manželce Barbaře a celé rodině.

Clinton rovněž připomenul mimořádně dlouhou Bushovu kariéru ve veřejné službě - roky strávené v armádě, v Kongresu, OSN, v Číně, Ústřední zpravodajské službě (CIA) a v úřadech viceprezidenta a prezidenta. Ani po odchodu z prezidentského úřadu veřejnou službu zcela neopustil a zapojil se do pomoci obětem cunami v Asii nebo Američanům zasaženým hurikánem Katrina, dodal Clinton, který se na této pomoci podílel.

Trumpovi v prohlášení uvedli, že Bushe oceňují za "zdravý rozum, spolehlivý úsudek a klidné vůdcovství". V prohlášení se také připomíná to, že Bush dokázal vést národ i svět k "mírovému a vítěznému zakončení studené války". Obamovi Bushův život označili za odkaz "pojmu veřejné služby jako vznešeného a radostného poslání".

George Bush starší byl velký přítel Německa, řekl v reakci na zprávu o Bushově smrti německý ministr zahraničí Heiko Maas. Bush podle něj bude připomínán jako jeden z architektů sjednocení Německa. Britská premiérka Theresa Mayová Bushe označila za velkého státníka. Tibetský duchovní vůdce dalajlama  ve své kondolenci sdělil, že Bush byl první americký prezident, s nímž se sešel, a byl hluboce dojat jeho obavami o tibetský národ. Někdejší ruský prezident Michail Gorbačov, který s Bushem na konci studené války úzce spolupracoval, vyzdvihl Bushovy politické schopnosti i osobní vlastnosti.

Vondra k úmrtí Bushe: Odešel velký muž, pomohl Česku na Západ

Ačkoli George Bush starší v Bílém domě působil pouze jedno volební období, výrazně pomohl České republice v cestě za samostatností a demokracií, míní někdejší velvyslanec v USA Alexandr Vondra. ČTK po oznámení Bushovy smrti řekl, že se tento politik postavil na konci 80. let proti návrhům svého ruského protějšku Michaila Gorbačova, které by svázaly možnost zemí střední a východní Evropy se svobodně rozhodnout o svém bezpečnostní uspořádání. Odešel podle něj velký muž, aristokrat politiky.

"Měli jsme obrovské štěstí, že v přelomovém období konce 80. a začátku 90. let byl v Bílém domě jako americký prezident George Bush. Byl to on, kdo odmítl přistoupit na některé požadavky Michaila Gorbačova, které by svázaly možnost zemí střední a východní Evropy se svobodně rozhodnout o svém bezpečnostní uspořádání. A jako jediný z tehdejších západních politiků měl důsledný postoj v tomto. Jiní v západní Evropě by zřejmě neváhali za jednotu Německa přistoupit na cokoliv," uvedl Vondra.

Jako přítel prezidenta Václava Havla Vondra připomněl i vztah těchto dvou osobností. "On navázal hluboké přátelství s Václavem Havlem, stýkali se, i když už on potom prezidentem nebyl. Havel za ním jezdíval do jeho letní rezidence na břehu Atlantiku a až do konce Havlova života se vzájemně ctili," uvedl Vondra. Připomenul také, že Bush od Havla po zásluze dostal nejvyšší české státní vyznamenání.

Vondrův předchůdce na postu velvyslance v USA Michael Žantovský označil Bushe za jednoho z posledních opravdových džentlmanů světové politiky. "Když se podíváme na dnešní prezidenty, ať už v USA, nebo jinde včetně u nás, tak ten způsob a styl je úplně jiný," řekl České televizi. Bush byl podle něj nesmírně laskavý, milý a otevřený člověk.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 19:00 36°C

Celá předpověď