Krymský soud poslal polovinu ukrajinských námořníků do vazby

foto Jeden ze zajatých ukrajinských námořníků hovoří se svým obhájcem s soudní místnosti v Simferopolu na poloostrově Krym.

Moskva - Ruský soud v Simferopolu, správním středisku anektovaného Krymu, dnes uvalil dvouměsíční vazbu na 12 z 24 zajatých ukrajinských námořníků. Kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu jsou obviněni z nezákonného překročení ruských hranic ve spiknutí a s hrozbou použití zbraní. Oznámila to agentura TASS. Ukrajincům hrozí až šest let v ruském vězení.

Krymská ombudsmanka Ljudmila Lubinová odhadla, že zbývajících devět Ukrajinců přivezou k soudu ve středu. Poslední skupinu tvoří tři zranění, o jejichž vazbě budou soudci rozhodovat v Kerči, kde jsou Ukrajinci hospitalizováni. Po ošetření budou podle ruských médií propuštěni z nemocnice do konce týdne.

Eděm Semedljajev, advokát Oleha Melnyčuka, kapitána zadržené ukrajinské lodi Jany Kapu, zpravodaji Rádia Svoboda řekl, že posádka lodi při výslechu jakoukoli vinu odmítla a popřela, že by loď narušila ruské teritoriální vody. Při zadržení ruští vojáci Melnyčuka údajně bili, mučení Ukrajinec popřel.

Ukrajinská tajná služba a vojenská prokuratura dnes obvinila osm Rusů, kteří se na nedělním incidentu podíleli, z napadení ukrajinských námořníků. Podezírají je také z "přípravy, rozpoutání a vedení agresivní války", anebo z "úkladné vraždy". Po obvinění má následovat žádost k ruské justici, aby vzala do vazby podezřelé, mezi kterými jsou náčelníci pohraniční správy a pobřežní stráže ruské tajné služby FSB na Krymu či kapitáni strážních lodí.

Kerčský průliv, kde v neděli k ozbrojenému konfliktu došlo, je sice otevřený, ale ukrajinská obchodní plavidla stejně jako v minulosti čekají dlouho na ruské povolení k plavbě pod krymským mostem. Podle serveru listu Ukrajinska pravda čeká na povolení 20 ukrajinských obchodních lodí vezoucích náklad do ukrajinského přístavu Mariupol v Azovském moři. Některé z nich už čekají téměř dva týdny.

Ruská tajná služba FSB dnes zveřejnila text písemného pokynu, který ruští vojáci údajně našli na palubě jedné ze zadržených ukrajinských lodí. V rozkazu se prý uvádí, že ukrajinský vojenský konvoj má podniknout cestu do azovského přístavu Berďansk přes Kerčský průliv tajně, mimo dohled ruských vojenských lodí a pobřežní stráže.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď