Napětí mezi Kyjevem a Moskvou pokračuje, zadržení Ukrajinci ve vazbě

foto Tři ukrajinské lodě, které Rusko zadrželo v Kerčském průlivu.

Kyjev - Ruský soud v krymském Simferopolu poslal na dva měsíce do vazby polovinu z 24 ukrajinských námořníků, které ruské vojenské lodě v neděli zadržely v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Vazbu rovněž uvalil na tři zraněné Ukrajince hospitalizované po ruském útoku v kerčské nemocnici. Ostatních devět postaví ruské úřady před soud ve středu.

Šéf ukrajinské tajné služby potvrdil, že na palubě ukrajinských člunů byli i příslušníci kontrarozvědky a "jeden z důstojníků byl těžce zraněn". Německá kancléřka Angela Merkelová, které český prezident Miloš Zeman dnes z Jeruzaléma popřál úspěch ve snaze konflikt zmírnit, po telefonátu s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem hovořila i s ruský vůdcem Vladimirem Putinem.

S Putinem se po kerčském incidentu pokoušel spojit i Porošenko. Řekl to v kyjevské televizi. Žádost o rozhovor ale zůstala bez odpovědi. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov informaci o Porošenkově žádosti nepopřel, ani nepotvrdil. Omezil se na konstatování, že telefonický rozhovor prezidentů se neuskutečnil.

Putin podle sdělení Kremlu kancléřce Merkelové řekl, že je rozhodnutím Ukrajiny vyhlásit válečný stav vážně znepokojen, a vyjádřil naději, že Berlín dokáže odradit Kyjev od "dalších nepromyšlených kroků". "Kancléřka zdůraznila potřebu zmírnit napětí a vést dialog," uvedl podle tisku úřad německé vlády.

Porošenko v televizi varoval, že zemi ohrožuje "skutečná válka" s Ruskem. Moskva posílila vojenské jednotky rozmístěné podél ukrajinských hranic, počet tanků se tam prý zvýšil trojnásobně.

Kyjev na incident reagoval vyhlášením válečného stavu v části země. Americké úřady dnes varovaly občany USA, aby přehodnotili své případné cesty do těchto oblastí. Je třeba počítat s nečekanými uzavírkami ulic, návštěvníci by se měli vyhnout případným demonstracím. České ministerstvo zahraničí na svém webu upozorňuje, že ukrajinské orgány mají pravomoc omezit pohyb osob. Lze předpokládat zvýšenou činnost bezpečnostních složek.

Připravenost podpořit po kerčském incidentu nové protiruské sankce vyjádřili zástupci Polska a Estonska. "Polsko se určitě zapojí, protože jsme v zásadě připraveni ke všem krokům, které by vedly k ukončení konfliktu," prohlásil prezident Andrzej Duda během návštěvy Sofie. "Sankce jsou pravděpodobně tím nejpřesvědčivějším způsobem, jak dát ruskému vedení najevo, že to myslíme vážně," prohlásil estonský ministr Jüri Luik.

"Zatím se nevedou žádná jednání o přísnějších sankcích, ale obecně bych to nevylučoval. Podle mého názoru takové chování nemůže zůstal bez následků a já si nemyslím, že by se mělo říkat, že další sankce nebudou," řekl v rozhlasovém rozhovoru předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen (CDU).

Dopad ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v Azovském moři na finanční trhy je zatím nulový, jen rubl během pondělí mírně oslabil, uvedli dnes analytici. Situaci by podle nich změnily nové sankce proti Rusku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď