Opozice vyzvala Zemana, ať nejmenuje znovu Babiše, KSČM vládu podpoří

foto Zleva místopředseda poslaneckého klubu STAN Vít Rakušan, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, předseda ODS Petr Fiala a předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny 13. listopadu 2018 v Praze.

Praha - Předsedové ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve společném prohlášení vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby v případě vyslovení nedůvěry vládě jmenoval premiérem někoho jiného než současného předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Novinářům to po dnešní koordinační schůzce těchto stran řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zeman avizoval, že při pádu vlády by dostal pověření skládat kabinet znovu Babiš, který by také mohl vládnout delší dobu v demisi. Prezidentovo stanovisko se nezměnilo, reagoval dnes jeho mluvčí. Širší vedení KSČM na dnešním jednání doporučilo poslaneckému klubu strany, aby se v pátek postavil proti návrhu opozice vyslovit nedůvěru vládě. Klub by podle ústředního výboru KSČM měl hlasovat jednotně. Novinářům to po zhruba dvouhodinovém zasedání, na kterém vystoupil i premiér Andrej Babiš (ANO), řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Fotogalerie

Premiér Babiš by měl podle společného prohlášení opozičních stran, které se spolu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) chystají v pátek hlasovat proti vládě, věrohodně vysvětlit okolnosti cesty svého syna Andreje na Krym. ČSSD a jejího předsedu Jana Hamáčka strany vyzvaly, aby přehodnotil podporu kabinetu, v jehož čele stojí trestně stíhaný Babiš, který je podle nich navíc ve střetu zájmů. Hamáček ČTK sdělil, že sociální demokraté oznámí své stanovisko po jednání svého předsednictva.

Bartoš novinářům řekl, že šéf SPD Tomio Okamura se sice schůzky nezúčastnil, textovou zprávou ale potvrdil, že celý klub jeho hnutí bude hlasovat pro nedůvěru.

SPD v tiskové zprávě uvedla, že vládu ANO s ČSSD nepodpořila při jejím vzniku a nebude ji podporovat ani nyní. Zároveň vyloučila, že by podporovala vznik vlády, v níž by byly zastoupeny ostatní opoziční strany. SPD vyzvala ANO k jednání o vytvoření kabinetu, který by výměnou za podporu od Okamurova hnutí plnil dojednané programové priority.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že opozice nehraje vyvoláním hlasování mocenské hry, ale odpovědně řeší problém, který v Česku vznikl. "Kdy úřad premiéra je neúměrně zatížen osobními a rodinnými problémy Andreje Babiše," řekl.

Strany věří, že jejich návrh bude mít v pátek šanci na úspěch. Bartoš s ohledem na některé vyjádření poslanců či ministrů upozornil, že v ČSSD nepanuje jednota a jednání budou trvat do poslední chvíle. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil věří i v hlasy poslanců ANO proti vládě. "Složili slib, že budou hájit zájmy ČR. Je jednoznačně v zájmu ČR, aby padla vláda Andreje Babiše," uvedl. Vzniknout by mohla podle něj klidně opět vláda ANO a ČSSD, ale s jiným premiérem.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že prezident už své stanovisko veřejně sdělil. "Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády," citoval mluvčí dřívější Zemanovo vyjádření.

Opoziční strany podle Fialy nekoordinovaly, jak bude vypadat páteční schůze. "Budou moci vystupovat nejen poslanci s přednostním právem, ale všichni," uvedl šéf ODS. Obdobné schůze bývají spíš delší než kratší, dodal. Další předsedové zdůraznili, že promluvit by měl především premiér, který kauzu kolem svého syna vysvětloval klubům ČSSD či ANO, ale Sněmovně jako celku nikoliv.

KSČM by podle širšího vedení strany měla podpořit vládu

Širší vedení KSČM na dnešním jednání doporučilo poslaneckému klubu strany, aby se v pátek postavil proti návrhu opozice vyslovit nedůvěru vládě ANO a ČSSD. Klub by podle výboru KSČM měl hlasovat jednotně. Novinářům to po zhruba dvouhodinovém zasedání, na kterém vystoupil i premiér Andrej Babiš (ANO), řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Video: Širší vedení KSČM je pro podporu vlády
20.11.2018, 18:00, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Klub KSČM bude o svém postoji hovořit ještě v pátek ráno. "Ústava jednoznačně říká, že poslanci nemohou přijímat příkazy. Toto je doporučení poslaneckému klubu, ale jak znám členy našeho poslaneckého klubu, tak to doporučení budou respektovat," konstatoval Filip. Sám bude v souladu s doporučením výboru hlasovat, dodal.

Většina debaty na výkonném výboru podle Filipa prokázala, že členové KSČM nevěří "umělé mediální kauze" kolem Babišova syna. Pouze dva ze 16 příspěvků se týkaly tohoto případu, ostatní představitelé komunistů se zajímali o to, jak vláda v čele s ANO plní dohodu o toleranci podepsanou s KSČM.

Za novou informaci označil Filip pouze to, že Babišův syn je podle dnešního premiérova vyjádření přes deset let švýcarským občanem. "Takže spekulace o tom, že někam syna uklízel, jsou zcela nepodložené, dokonce bych řekl, že je to totální lež," uvedl Filip. Kauza podle něj nezatěžuje vládu, kabinet plní své úkoly a nenechal se rozkývat umělou kauzou, což je pozitivní pro občany.

Mimořádnou schůzi, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolali v reakci na zjištění ohledně Babišova syna a jeho údajného únosu na Krym poslanci opozice. Shromáždili 92 podpisů, k odvolání vlády je třeba nejméně 101 hlasů. Vedení vládních sociálních demokratů se k formulování postoje k hlasování sejde ve středu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď