Své děti zapletl do kauzy Čapí hnízdo podle deníků sám Babiš

foto Farma Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku.

Praha - Své děti zapletl do kauzy Čapí hnízdo podle komentářů v dnešních vydáních českých deníků sám premiér Andrej Babiš (ANO). Babišův syn řekl serveru Seznam Zprávy, že byl kvůli kauze, v níž premiér i jeho dvě dospělé děti čelí obvinění z dotačního podvodu, držen v zahraničí. Premiér označil reportáž serveru za hyenismus a snahu, dostat ho z politiky. Opozice kvůli informacím z reportáže žádá odstoupení Babiše z funkce premiéra. Podle deníků zřejmě nastane vleklá vládní krize. Skandál rozebírají i na Slovensku a ve Švýcarsku.

"Samozřejmě je poněkud šílené, když předseda vlády musí vysvětlovat médiím, že jeho syna nikdo neunesl, že je stejně jako jedna z dcer psychicky nemocný a musí být pod dohledem. Jenže to není hra novinářů. Je to strategie obhajoby Andreje Babiše, který byl tím, kdo potomky do hry zatáhl," píše deník E15. Také podle Hospodářských novin (HN) způsobil Babiš trable své rodině sám. "Ne tím, že vstoupil do politiky. Ale tím, že ji namočil do kauzy, kde je důvodné podezření z trestného činu," napsaly HN.

Mladá fronta Dnes (MfD) uvádí, že reportáž vyvolala řadu otázek. "Samozřejmě je možné diskutovat, zda jde o 'hon' na Babišovu rodinu, jak se premiér vyjádřil, anebo se spíš zabývat tím, proč na psychicky nemocného syna napsal farmu Čapí hnízdo, kterou policie prověřuje kvůli možnému dotačnímu podvodu," píše list.

Situaci ale podle Lidových novin (LN) nelze vykládat jen tak, že "zločinný bývalý podnikatel a momentálně nejsilnější politik neváhal dokonce nechat unést vlastního syna ..., jen aby se sám nedostal do kriminálu". "Druhé možné čtení je bohužel úplně obrácené: novináři, ve snaze zlikvidovat premiéra, se neštítí zneužít ani jeho psychicky nemocného syna, jenž je navíc evidentně pod prášky," uvádí deník ve sloupku na titulní straně. LN a MfD vydává společnost Mafra, která patří do koncernu Agrofert. Jeho majitelem byl premiér Babiš, loni ale koncern převedl kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Sněmovní opozice chce kvůli výrokům Babišova syna vyvolat hlasování o nedůvěře vládě a vyzvala premiéra k odstoupení z funkce. Podle deníků začne vleklá vládní krize. "Fakt je, že české vlády už padly pro míň," píše E15. Deník Právo připomíná, že Babiš byl ale jako obviněný už zvolen. "Pan Babiš dle mého neukrotil svou adrenalinově vybuzenou potřebu vládnout, protože má k tomu prostředky, představu a tikají mu biologické hodiny," píše autor komentáře. Podle něj měl Babiš správně počkat, jak to u soudů dopadne. "Jan Hamáček sedl na lep slibům, že za krytí zad taky trochu povládne," uvedlo Právo.

Podle MfD bude právě rozhodující, na čí stranu se přikloní vládní ČSSD, která je vnitřně rozpolcená a oslabená volebními neúspěchy. LN uvádí, že nové informace zřejmě Babiše o premiérskou pozici nepřipraví. "Už vůbec ne poněkud invalidní opozice," dodává komentátor deníku.

Podle HN začala největší politická krize za dobu, kdy je Babiš předsedou vlády. "A není úplně vyloučeno, že ho nakonec může stát premiérské křeslo," míní list. Roztříštěná opozice od pirátů až po Okamurovu SPD se vůbec poprvé sjednotila a rozhodla se, že se pokusí vyslovit nedůvěru Babišově vládě. K jejímu vyslovení je třeba 101, opozice jich má ale 92. Pravděpodobnější tak podle listu je, že Babiš krizi tentokrát ještě ustojí.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila nejprve do někdejšího Babišova holdingu Agrofert. V roce 2007 se změnila na firmu s akciemi na majitele a roce 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena roku 2010 a později se sloučila s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu. Babiš dříve uváděl, že v době, kdy farma získala dotaci, ji vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr jeho nynější manželky Moniky Babišové.

Slovenský tisk podrobně píše o údajném únosu Babišova syna

Slovenský tisk dnes podrobně píše o výrocích syna českého premiéra Andreje Babiše, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo držen v zahraničí. Podle slovenských listů začal rodinu do afér zatahovat sám předseda vlády. List Plus jeden deň zase o údajném zadržování Babišova syna na Krymu napsal, že takový skandál česká politika dlouho nezažila. Předseda české vlády vyjádření svého syna Andreje odmítl a uvedl, že je psychicky nemocný, bere léky a musí být pod dohledem.

"Podezření, že český premiér nařídil unést/ukrýt vlastního psychicky nemocného syna na okupovaný Krym, aby tím bránil vyšetřování dotačního podvodu, kvůli kterému mu hrozí pobyt ve vězení, dodává kauze 'Čapí hnízdo' příchuť antické rodinné tragédie. Nebo mimořádné trapnosti," uvedl Denník N. Dodal, že případné potvrzení podezření by v kauze Čapí hnízdo neznamenalo nic zásadně nového, protože i dosud bylo podle listu dostatek důkazů o tom, že premiér podváděl.

Podle listu bude zajímavé sledovat postup koaliční strany ČSSD a také KSČM, která vládu ve Sněmovně toleruje. "Obě strany jsou v pasti a mají před sebou jen špatná rozhodnutí. Pokud Babiše opět podrží, ztratí ještě více voličů. To jim ovšem hrozí i tehdy, pokud nyní vládu položí - byly jednoduše spoluviníky Babiše příliš dlouho, aby jim ještě někdo uvěřil jejich rozhořčení," soudí list.

Deník Sme napsal, že vyšetřit je nutné i samotné výroky Babišova syna například o tom, že měl na výběr pobyt v psychiatrické léčebně, nebo "prázdniny". "Pokud je to pravda, Babiš se podílel na psychickém zničení vlastního syna. To může pohřbít kariéru Babiše (jako) politika, bojovníka proti korupci a poctivého podnikatele, kterým nikdy nebyl," uvedl list. Napsal také, že nynější český premiér své děti do transakce kolem Čapího hnízda přímo zapojil a zakryl jimi vlastní podvod.

Vleklá kauza Čapí hnízdo, která dlouhodobě znepříjemňuje život českému premiérovi, podle listu Pravda vygradovala po výrocích jeho syna v politický thriller. "Tentokrát už jde hlavní postavě skutečně o politické přežití. Kromě obvinění z dotačního podvodu čelí i podezření z maření vyšetřování, což by mu podle představ opozice konečně mělo zlomit politický vaz," napsal deník. Dodal, že svého syna do kauzy Čapí hnízdo Babiš vtáhl sám, když dříve oznámil, že farmu v době přidělení dotace vlastnili jeho děti.

Skandál kolem Babišů se dostal i ke švýcarským čtenářům

Skandál kolem údajného únosu syna českého premiéra rozebírají i švýcarské deníky a zpravodajské weby, včetně deníku Tagesanzeiger a bulvárního serveru Blick.ch. Čtenářům přibližují nejen pozadí celé kauzy, která patrně souvisí s obviněním šéfa české vlády z dotačního podvodu, ale zdůrazňují i vazby Babišovy rodiny na Švýcarsko.

Podrobně se dnes tématu věnují servery Tagesanzeiger a ZUonline, které své články doplnily i zhruba 40sekundovou sekvencí z rozhovoru s Andrejem Babišem mladším, který je součástí videoreportáže serveru SeznamZprávy.

Servery podtrhují tvrzení Babiše mladšího, že byl proti své vůli zavlečen na Krym a odtud se dokázal dostat na Slovensko a pak do Švýcarska. Tvrdí také, že je švýcarským občanem. "A to dodává údajnému případu únosu mezinárodní rozměr," píše Zürcher Unterländer.

Tagesanzeiger mimo jiné vysvětluje, že Babišova rodina pocházející ze Slovenska má dlouholetou vazbu na Švýcarsko. Deník připomíná, že Andrej Babiš senior už v 60. letech své mládí strávil v Ženevě, kde jeho otec působil jako obchodní atašé. List se rovněž zmiňuje o podezření, že nynější český premiér tehdy pracoval pro československou tajnou službu.

Andrej Babiš přijede 3. prosince do Švýcarska na pozvání Curyšské univerzity, píše dále Tagesanzeiger. V největším švýcarském městě má český premiér zahájit výstavu s názvem Druhý život vyprávějící příběhy lidí, kteří ve Švýcarsku našli druhou vlast.

Server Blick stručněji shrnuje dosud známá fakta kolem kauzy. "Mezitím se české vyšetřovací úřady ocitly pod tlakem na vysvětlení, proč dosud samy ve věci nevyslechly Babišova syna," uzavírá Blick.

Švýcarské servery vysvětlují i celé jádro kauzy, která se týká kauzy údajného zneužívání evropských dotací.

Nejnovější skandál související s kauzou Čapí hnízdo už v úterý neunikl ani světovým tiskovým agenturám, slovenským serverům, britské zpravodajské stanici BBC nebo Rádiu Svobodná Evropa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď