Premiér Babiš by měl dnes jednat o vládě s předsedou KSČM Filipem

foto Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Praha - Dohodu o toleranci kabinetu ze strany KSČM či aktuální spor o nominaci Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí by mohli na své dnešní plánované schůzce probírat premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Užší vedení komunistů v závěru minulého týdne schválilo podmínky, za kterých by o toleranci vlády ANO a ČSSD měla strana uvažovat, definitivní rozhodnutí by mělo padnout příští víkend.

KSČM je podle stranického usnesení ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních programových požadavků. Kabinet by měl podle nich například prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce či chránit české přírodní bohatství.

O víkendu se Filip kategoricky vymezil proti nominaci sociální demokracie, když uvedl, že komunisté vládu s Pochem tolerovat nebudou. Protože k europoslanci má závažné výhrady i prezident Miloš Zeman, Babiš v sobotu oznámil, že Pocheho nenavrhne ministrem jmenovat. ČSSD však na jeho jménu trvá a její zástupci nevylučují to, že by spor mohl znamenat, že socialisté navzdory výsledku stranického referenda koalici s ANO nevytvoří.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. února 2019

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď