Senátoři ČSSD budou podporovat dobré zákony, řekl Vícha

foto Předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha přichází 15. června 2018 v Praze na jednání grémia sociální demokracie. Strana po zasedání oficiálně oznámí výsledky referenda, ve kterém členové strany v uplynulých týdnech rozhodovali, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO.

Praha - Vznikající vládní program možné menšinové koalice ANO a sociální demokracie obsahuje podle šéfa senátorů ČSSD Petra Víchy z 90 procent program ČSSD. Senátoři sociální demokracie budou jako dosud hlasovat pro dobré zákony a proti špatným, řekl novinářům Vícha před dnešním zasedáním vedení strany. Počítá s tím, že straníci v referendu podpořili vznik koalice s ANO, je však rád, že podpora projektu v hlasování o důvěře bude na poslancích, nikoliv na senátorech.

Předseda strany Jan Hamáček dnes odpoledne na jednání předsednictva ČSSD vyhlásí výsledky stranického referenda. Vícha patřil spolu s dalšími senátory mezi oponenty koaliční spolupráce s ANO, na dnešní jednání však přicházel smířený s tím, že referendum skončí opačným výsledkem. "Předpokládám, že ano," řekl Vícha při příchodu do pražského Lidového domu.

Vícha je rád, že o důvěře vládě bude hlasovat Sněmovna, ne Senát. "Naštěstí my o důvěře hlasovat nebudeme. My budeme hlasovat o dobrých zákonech tak jako dosud kladně, ale když přijdou špatné zákony, tak budeme proti," řekl. Místopředseda ČSSD Roman Onderka uvedl, že podle rozhovorů s poslanci jsou všichni zástupci ČSSD v dolní komoře připraveni výsledky referenda respektovat a vyslovit případně vládě důvěru.

Chystaný program vlády však podle Víchy z 90 procent vychází z myšlenek ČSSD, protože ANO program nemá. "Takže předpokládám podporu (vládních materiálů)," uvedl. Doufá v to, že se obavy senátorů nepotvrdí a ČSSD ve vládě posílí a uspěje.

ČSSD zřejmě bude trvat na nominaci europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí, ke kterému má výhrady prezident Miloš Zeman. Podle Víchy by měl prezident Pocheho jmenovat, pokud ho navrhne předseda vlády. "Ale ve druhé rovině jsou tu výsledky pana Pocheho v Praze a ČSSD v Praze, to je ale na zvážení pana Hamáčka," řekl.

Onderka počítá s tím, že Hamáček předloží premiéru Andreji Babišovi (ANO) i návrh, aby se ministrem stal Poche. "U premiéra bude záležet na něm, jak bude dále postupovat. Předpokládám, že je předloží prezidentovi," konstatoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď