Oscara za nejlepší film získala Tvář vody Guillerma del Tora

foto Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film loňského roku získal snímek Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Tora (na snímku uprostřed, za ním protagonisté filmu), který zároveň obdržel zlatou sošku za nejlepší režii. Kromě nejlepšího filmu a režie získal příběh Tvář vody Oscary také v kategorii výprava a dekorace. Cenu si za hudbu k filmu odnesl také Alexandre Desplat.

Los Angeles - Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film loňského roku získal snímek Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Tora, který zároveň obdržel zlatou sošku za nejlepší režii. Příběh vztahu němé uklízečky a obojživelného stvoření proměnil ze třinácti nominací čtyři. Druhým nejúspěšnějším snímkem letošního 90. ročníku je se třemi Oscary v technických kategoriích válečné drama Dunkerk. Slavnostní večer, který moderoval Jimmy Kimmel, se nesl ve znamení žertíků i vážných projevů na téma rovnoprávnosti žen a mužů a sexuálního obtěžování, o němž se debatuje v souvislosti s kampaní #MeToo.

Kromě nejlepšího filmu a režie získal romantický sci-fi příběh Tvář vody Mexičana del Tora Oscary také v kategorii výprava a dekorace. Cenu za hudbu k filmu si odnesl také Alexandre Desplat. Osmkrát nominované válečné drama Christophera Nolana Dunkerk získalo tři Oscary. Akademici ocenili zvuk a zvukové efekty, cenu si odnesl také jeho střihač Lee Smith.

Jeden z velkých favoritů udílení Oscarů, drama Tři billboardy kousek za Ebbingem o svérázné matce, které zavraždili dceru, proměnil jen dvě ze sedmi nominací. V obou případech šlo o herecké kategorie. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Frances McDormandová, která už v roce 1997 získala Oscara za film Fargo. Nejlepším hercem ve vedlejší roli byl vyhlášen představitel maloměstského policisty Sam Rockwell.

Stejně jako Tři billboardy si dva Oscary na konto připsal film Blade Runner 2049, který akademici vybrali v kategoriích vizuální efekty a kamera. Soška v první z kategorií částečně oceňuje i práci českých trikových specialistů ze společnosti UPP. V pražském studiu vzniklo více než 200 trikových záběrů včetně bojové scény či zrození postavy replikantky, uvedla společnost. Kameraman Roger Deakins byl nominován na cenu americké filmové akademie už celkem čtrnáctkrát, sošku získal až nyní.

Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Gary Oldman, který si ve filmu Nejtemnější hodina zahrál britského premiéra Winstona Churchilla. Stejný snímek si odnesl také cenu za masky. Sošku pro nejlepší herečku ve vedlejší roli si za ztvárnění nemilosrdné matky mladé krasobruslařky ve filmu Já, Tonya odnesla Allison Janneyová.

Za nejlepší původní scénář Oscara získal Jordan Peele za snímek Uteč. Stal se tak prvním černochem oceněným v této kategorii. Za scénář podle předlohy dostal cenu devětaosmdesátiletý James Ivory za snímek Dej mi své jméno, a stal se tak nejstarším umělcem, kterého kdy američtí akademici ocenili.

Nejlepším celovečerním animovaným snímkem loňského roku je podle amerických akademiků film Coco, který se inspiroval mexickou kulturou. V tomto snímku zazněla také oscarová píseň Remember Me. V kategorii celovečerní dokument zvítězil Icarus režiséra Bryana Fogela, který se věnuje tématu dopingu v Rusku.

V konkurenci filmů ze Švédska, Maďarska, Libanonu a Ruska se v kategorii neanglicky mluvený film prosadil chilský snímek Fantastická žena režiséra Sebastiána Lelia, který popisuje život transgenderové ženy.

Nejlepší kostýmy vznikly pro film Nit přízraků. Oscara si za ně odnesl Mark Bridges, který během večera vyhrál i soutěž o nejkratší děkovný projev, již vyhlásil moderátor Jimmy Kimmel. Vyhrál za to vodní skútr.

Celý oscarový večer se nesl ve znamení kampaně #MeToo, která od loňského podzimu, kdy vypukla aféra kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, otřásá filmovou branží. Zatímco Kimmel si z tématu tropil celý večer žertíky, řada umělců využila příležitosti k podpoře boje za rovnoprávnost žen a mužů a vyjádření odporu k sexuálnímu násilí.

Na rozdíl od udílení cen Zlatý glóbus nepřišly celebrity většinou oděny v černých šatech, řada z nich si ale na protest proti sexismu připnula odznáček kampaně Time's Up. Oscara Kimmel na počátku večera označil za "nejoblíbenějšího a nejrespektovanějšího" muže v Hollywoodu, protože "má ruce tam, kde na ně můžete vidět" a nemá ani žádný penis. "To je muž, jakého v tomto městě potřebujeme," řekl moderátor.

Filmy a tvůrci, kteří získali cenu Oscar za rok 2017:

--------

Nejlepší film:

Tvář vody - producenti Guillermo del Toro a J. Miles Dale; režie Guillermo del Toro

 

Režie:

Guillermo del Toro - Tvář vody

 

Herec v hlavní roli:

Gary Oldman - Nejtemnější hodina

 

Herečka v hlavní roli:

Frances McDormandová - Tři billboardy kousek za Ebbingem

 

Herec ve vedlejší roli:

Sam Rockwell - Tři billboardy kousek za Ebbingem

 

Herečka ve vedlejší roli:

Allison Janneyová - Já, Tonya

 

Neanglicky mluvený film:

Fantastická žena - Chile, režie Sebastián Lelio

 

Nejlepší animovaný film:

Coco - režie Lee Unkrich a Adrian Molina

 

Kamera:

Roger A. Deakins - Blade Runner 2049

 

Původní scénář:

Jordan Peele - Uteč

 

Scénář podle předlohy:

James Ivory - Dej mi své jméno

 

Hudba:

Alexandre Desplat - Tvář vody

 

Nejlepší píseň:

Remember Me - hudba a text Kristen Andersonová-Lopezová a Robert Lopez; Coco

 

Výprava a dekorace:

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau a Jeffrey A. Melvin - Tvář vody

 

Kostýmy:

Mark Bridges - Nit z přízraků

 

Masky:

Kazuhiro Cudži, David Malinowski a Lucy Sibbicková - Nejtemnější hodina

 

Střih:

Lee Smith - Dunkerk

 

Zvuk:

Gregg Landaker, Gary A. Rizzo a Mark Weingarten - Dunkerk

 

Zvukové efekty:

Richard King a Alex Gibson - Dunkerk

 

Vizuální efekty:

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover - Blade Runner 2049

 

Celovečerní dokument:

Icarus - režie Bryan Fogel

 

Krátkometrážní dokument:

Heaven Is A Traffic Jam On The 405 (Skvěle se můžete cítit i v dopravní zácpě) - režie Frank Stiefel

 

Krátkometrážní animovaný film:

Dear Basketball (Milý basketbale) - režie Glen Keane

 

Krátkometrážní hraný film:

The Silent Child (Příliš tiché dítě) - režie Chris Overton

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď