Hilšer je rád, že do druhého kola postoupil Drahoš

foto Prezidentský kandidát Marek Hilšer sledoval 13. ledna ve svém štábu v Praze výsledky 1. kola prezidentských voleb. Vpravo vzadu je jeho žena Monika Hilšerová.

Praha - Neúspěšný kandidát Marek Hilšer je rád, že do druhého kola prezidentské volby postoupil bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Překvapilo ho, že současný prezident Miloš Zeman nedostal o něco více hlasů. Nechce nikomu radit, jak má za dva týdny volit, ale sám by si rozhodně vybral Drahoše. Řekl to dnes na briefingu k výsledkům voleb, kde zároveň zdůraznil důležitost toho, aby lidé k urnám přišli i napodruhé. V emotivním projevu také poděkoval za důvěru svým voličům, kterých bylo přes 445.000.

"Není pro mě překvapením postup pana Miloše Zemana ani postup pana profesora Jiřího Drahoše," komentoval jedenačtyřicetiletý lékař výsledky prvního kola. Svou porážku nesl s velkým nadhledem.

"Přiznám se, že jsem čekal trochu víc pro pana Miloše Zemana, takže z tohoto pohledu je to pro mě překvapení. Mám za to, že demokratický blok se sjednotí a že podpora pana Drahoše bude samozřejmě jiná, protože teď se rozdělovala mezi několik kandidátů," konstatoval. "Naše země potřebuje změnu na prezidentském postu. Někoho, kdo nás bude důstojně reprezentovat v zahraničí, a někoho, kdo může do této společnosti vnést pozitivní náladu," pokračoval.

Hilšera mrzí výsledek jednoho z jeho soupeřů Vratislava Kulhánka, který skončil poslední. Lékař prozradil, že po vzájemném seznámení v kampani mu byl právě Kulhánek lidsky nejbližší. Hilšera také trochu zklamala volební účast, očekával ji vyšší. "My politici se budeme muset snažit, abychom vytvářeli více důvěry ve společnosti, aby lidé k volbám chodili," podotkl. Vyzval také voliče, aby za dva týdny odevzdali své hlasy. "Je důležité, abychom o sobě nenechali rozhodovat někoho jiného," zdůraznil.

Svůj vlastní volební výsledek - zhruba devět procent hlasů - označil za dobrý. "Velice si vážím té obrovské podpory. Byly chvilky, kdy jsem měl pocit, že to asi vzdám, ale chtěl jsem dokázat, že je možné v této zemi změnit věci k lepšímu, že je možné dělat politiku lidsky a pro lidi. Chci to pro nás, pro naše děti, ale i pro naše rodiče," řekl v projevu, který jeho spolupracovníci podbarvili písní What a Wonderful World v podání Louise Armstronga a zakončili vystřelením konfet.

Hilšer připomněl, že do kampaně vstupoval z pozice neznámého člověka a s minimem finančních prostředků. "Musím říct, že cítím velkou odpovědnost v tom, abych nějakým způsobem pokračoval dál. Nechci vás zklamat a nechci zklamat tu naději, kterou jste ve mě dali. Takže rozhodně nezmizím ze scény," vzkázal. Zatím prý ale do hloubky nepřemýšlel o tom, jak bude se získaným politickým kapitálem zacházet. "Je trochu škoda, že nebudeme mít toho nejmladšího prezidenta, ale třeba příště," uzavřel s úsměvem.

Hilšer je zklamaný účastí ve volbách, očekával více lidí

Prezidentský kandidát Marek Hilšer je zklamaný volební účastí, doufal, že dosáhne 70 procent. Mandát zvoleného prezidenta však bude i tak plnohodnotný, řekl dnes novinářům po příchodu do svého volebního štábu v Impact Hubu na pražském Smíchově.

"Možná to vypovídá o tom, že skladba kandidátů nebyla taková, aby připoutala větší pozornost a lidé přišli k volbám. Možná to je také tím, že lidé jsou zklamáni politikou a už ničemu nevěří. Doufám, že se nám to v budoucnu podaří napravit," uvedl Hilšer.

Hilšer doplnil, že by chtěl, aby český prezident byl nezávislý. "Někdo, kdo nebude loutkou zákulisních lobby, někdo, kdo vyjde z občanské společnosti," řekl.

Do objektu, který běžně funguje jako coworkingový, tedy sdílený pracovní prostor, se akreditovali novináři z 24 redakcí. Zástupců médií jsou tam zhruba čtyři desítky. Přišli i Hilšerovi spolupracovníci a příznivci, většinou mladí lidé s odznaky s lékařovou podobiznou. Místnost, kde lze sledovat výsledky voleb na projekčním plátně, není příliš velká, ale počtu přítomných zatím dostačuje. Novináři v nekonvenčním prostředí posedávají na židlích, v sedačkách či na barových stoličkách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď