Pavel Fischer ve druhém kole podpořil Jiřího Drahoše

foto Prezidentský kandidát Pavel Fischer (na snímku) přichází 13. ledna 2018 do pražské restaurace Šmik sledovat výsledky prvního kola prezidentských voleb.

Praha - Prezidentský kandidát Pavel Fischer do druhého kola podpořil Jiřího Drahoše. Svůj výsledek, který překročil deset procent hlasů, označil za fenomenální. Prezidentu Miloši Zemanovi neblahopřál. Drahoš podle Fischera přislíbil, že se zaměří na témata, která bývalý diplomat považuje za důležitá. To je například evropská spolupráce nebo otázka bezpečnosti. Fischer při více než 99 procentech sečtených hlasů získal zhruba 10,2 procenta a skončil na třetím místě.

"Budu volit Jiřího Drahoše a vyzvu také ty, kteří mě podporovali, aby zvážili udělat stejný krok," sdělil Fischer. Dodal, že výsledek nad deset procent hlasů považuje z úspěch. "Výsledek je neuvěřitelný. Cítím obrovské očekávání a radost. I mezi lidmi, kde dříve nebyl zájem o politiku najednou vidíme, že se pro něco zapálili, a to je pro mě fantastická zpráva," řekl.

Video: Pavel Fischer ve druhém kole podpořil Jiřího Drahoše
13.01.2018, 22:00, autor: Eliška Chocholová, zdroj: ČTK

Drahošovi už osobně poblahopřál k jeho výsledku a krátce spolu mluvili i o politických otázkách. Bývalý diplomat za klíčová témata považuje zahraniční vztahy a spolupráci v Evropě a také mezinárodní bezpečnost. Tato témata podle něj v předvolební debatě chyběla. "Pan profesor mě ubezpečil, že s nimi chce pracovat," dodal kandidát.

Na otázku, zda bude zvažovat kandidaturu v dalších prezidentských volbách, Fischer uvedl, že to je ještě příliš daleko. Hlasy více než půl milionu voličů však podle něj znamenají závazek a bude zvažovat další kroky, které na základě této podpory učiní.

Fischer spolu s desítkami svých podporovatelů sledoval sčítání hlasů v restauraci v budově bývalého Federálního shromáždění v Praze, kam kandidát dorazil po druhé hodině. Bývalý velvyslanec ve Francii v minulosti působil na Pražském hradě v týmu prvního českého prezidenta Václava Havla.

Pavel Fischer volby sleduje v budově Federálního shromáždění

Kolem poledne se v restauraci v budově bývalého Federálního shromáždění v Praze začali scházet příznivci prezidentského kandidáta Pavla Fischera. Někdejší diplomat Fischer dorazil po druhé hodině. Sčítání výsledků na plátně sleduje několik desítek členů štábu, příznivců a novinářů. Atmosféra je zatím uvolněná.

"Spokojený bych byl s dvojciferným výsledkem," řekl kandidát po příchodu novinářům. "Jsem rád, že z neznámého diplomata se stal respektovaný kandidát," doplnil. V kampani mu udělalo radost vřelé přijetí v regionech. Poděkoval také svém manželce Kláře Fischerové, členům svého štábu a dobrovolníkům.

Po sečtení poloviny okrsků se počet hlasů pro Fischera přiblížil hranici 9,5 procenta, a je tak na třetím místě za Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Podle Fischera je to dobrý průběžný výsledek. "Mám z toho obrovskou radost. Mám radost z podpory, mám radost z nadšení, které jsem cítil a cítím z celé společnosti a budu si muset ještě rozmyslet, co to znamená. Protože to vypovídá o tom, že tu je určité očekávání a je to vlastně závazek," řekl kandidát ČTK. Pokud by nyní ve volbě neuspěl, bude zvažovat, jakým způsobem by mohl očekávání, která do něj voliči vložili, naplnit i jinde než ve funkci prezidenta. Koho případně podpoří ve druhém kole, zatím Fischer komentovat nechtěl.

Fischer odvolil v pátek odpoledne v mateřské škole v obci Pitkovice u Prahy. Bývalý velvyslanec, který v minulosti působil na Pražském hradě v týmu prvního českého prezidenta Václava Havla, by se v případě zvolení rád zasadil o větší zapojení občanů do veřejných záležitostí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď