Drahoš vyzval voliče, kteří chtějí změnu, aby přišli k volbám

foto Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš sledoval 13. ledna 2018 v Praze výsledky prvního kola prezidentské volby.

Praha - Účastník druhého kola prezidentských voleb Jiří Drahoš označil výsledek ve volbách za skvělý pocit. Je to podle něj ale jen postup ze skupiny do finále. Pokud by se měl se svým protikandidátem utkat ve dvou televizních debatách, bude požadovat, aby jedna z nich byla v České televizi. Výběr druhé z nich nechá na týmu Zemana. Řekl to ČTK a Novinkám.cz po sečtění téměř všech hlasů.

Drahoš již dříve během sčítání hlasů ocenil své protikandidáty, s nimiž se setkával v debatách, za kultivovanou kampaň. Vyjádřil naději, že od nich dostane podporu do druhého kola. V něm plánuje změnit volební strategii, vyjede za voliči hlavně mimo Prahu. Drahoš poděkoval voličům i svému týmu. Vyzval všechny, kteří mají zájem o změnu, aby přišli k volbám. Drahoše před druhým kolem podpořilo pět neúspěšných prezidentských kandidátů.

Video: Drahoš vyzval voliče, kteří chtějí změnu, aby přišli k volbám
13.01.2018, 22:00, autor: Kurfiřtová Tereza, zdroj: ČTK

Drahoš se domnívá, že u voleb byla drtivá většina voličů současného prezidenta Miloše Zemana. Doufá v to, že i v druhém kole bude účast dobrá a dostane hlasy od voličů, kteří volili i jiné kandidáty. Podotkl, že v předvolebních debatách si s ostatními adepty na Hrad opakovaně vyjádřili podporu v případě postupu do druhého kola.

Zemanův vyzyvatel poznamenal, že při kampani v následujících dvou týdnech přeskupí svůj tým a převezme jeho vedení. Další dva týdny označil za grandfinále. "Počítám s tím, že budu hodně mimo Prahu. Potřebuju přesvědčit nebo se připomenout voličům mimo Prahu," řekl. Podrobnosti volební strategie nechtěl prozrazovat.

"Jdeme do finále a já si kladu otázku, s kým vlastně budu soupeřit. Jestli s Milošem Zemanem, to je kandidát, nebo s jeho spolupracovníky," řekl Drahoš. Poznamenal, že má pocit, že soupeří s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem, jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkem a šéfem hradních poradců Martinem Nejedlým. "Asi se lze v případě postupu do druhé kola nadít lecčehos," poznamenal s odkazem na pohádku Šíleně smutná princezna a na královy rádce z ní, kteří neustále kují pikle. "Doufám, že ti rádcové těch piklí zas až tolik nevymyslí," řekl. Se Zemanem by se rád setkal tváří v tvář.

Drahoš později poznamenal, že se během kampaně objevily pomluvy o jeho údajné spolupráci s komunistickou StB. Podotkl, že i když ji vyvrátil lustračním osvědčením, vyskytovaly se "na různých serverech" i nadále. "Je to poloprofesionálně až profesionálně udělaný materiál, očekávám, že se něco takového bude objevovat i dále," řekl. Poznamenal, že tyto zprávy nepocházely od sedmi protikandidátů, se kterými se utkával v debatách. Těch se neúčastnil Zeman.

Drahoš vyzval voliče i k další podpoře. "Všichni, kteří máte zájem o změnu, přijďte k volbám, přijďte k volbám a přijďte k volbám. A já pevně věřím, že to nebude marné, nebude to marné, nebude to marné," doplnil.

Příchod Drahoše do volebního štábu doprovázel potlesk jeho příznivců. Ti také při sledování výsledků slavili okamžik, kdy procento obdržených hlasů pro Zemana kleslo pod 40 procent.

Drahošovou výsledek voleb příjemně překvapil

Výsledek prezidentských voleb Evu Drahošovou, manželku finalisty druhého kola Jiřího Drahoše, příjemně překvapil, přijala ho s nadšením. Svého muže plánuje podpořit i v dalších dvou týdnech závěrečné kampaně. Počítá s tím, že vyjedou za voliči do regionů. Řekla to dnes ČTK.

"Jaký bude postup před druhým kolem, to vám přesně neřeknu, manžel s týmem nyní začne řešit detaily," uvedla. Připomněla, že současný prezident Miloš Zeman souhlasil s účastí v prezidentských debatách. "Bude to vyžadovat nějakou přípravu," řekla. Dodala, že Drahoš bude nyní hodně jezdit po regionech a snažit se přesvědčit nepřesvědčené. "Myslím si, že těch 14 dnů bude opět velice hektických," dodala.

Plánuje se zúčastnit i další kampaně. "Jezdila jsem takto celou dobu a dodržím to i teď, ráda s manželem jezdím," poznamenala. Dosavadní kampaň byla podle ní dlouhá, ale ne tak únavná, jak by se mohlo na první pohled zdát. "Byla velmi zajímavá. Setkali jsme se s tisíci lidmi, byla to velmi pozitivní zkušenost. Mluvili jsme s nimi a zjistili jsme, že jim vadí, jak to tady v současné době vypadá a že je opravdu hodně lidí, kteří si přejí nějakou změnu," řekla. Kampaň označila za velice intenzivní a za úspěšnou.

Jiřímu Drahošovi přišli do štábu vyjádřit podporu osobnosti

Astronom Jiří Grygar (uprostřed) 13. ledna 2018 v Praze sledoval výsledky prvního kola prezidentské volby ve štábu kandidáta Jiřího Drahoše. Ve volebním štábu Jiřího Drahoše panuje dobrá nálada. Podporu mu do holešovického divadla La Fabrika přišla vyjádřit řada osobností. Mezi nimi například herec Dejvického divadla Martin Myšička nebo člen skupiny handicapovaných hudebníků The Tap Tap Ladislav Angelovič, který je poradcem Drahoše v problematice tělesně postižených.

Do štábu přišel výsledky voleb sledovat Ivan Havel, bratr někdejšího prezidenta Václava Havla. ČTK řekl, že před druhým kolem je optimista. "Zdá se, že když se sjednotí ti, co nevolili ani Zemana ani Drahoše a když budou v druhém kole volit Drahoše, tak má šanci," poznamenal. Před dnešním kolem podle něj panovala určitá nervozita, jestli Zeman nedostane více než 50 procent. Drahoše podporuje, protože je vzdělaný, umí jazyky, má vystupování, tedy vlastnosti, které by podle něj prezident měl mít.

"Je to seriózní, slušný pán. Ačkoliv má velké akademické hodnosti a byl předsedou Akademie věd, tak když s ním mluvíte, tak nemáte pocit, že by na vás koukal svrchu a myslím, že má takové klidné přirozené charisma důstojného člověka, což potřebujeme do té reprezentativní prezidentské funkce," řekl ČTK Angelovič. Věří tomu, že Drahoš uspěje, stane se prezidentem a Zeman se vrátí na Vysočinu, kde bude bojovat se svým zdravím.

Myšička považuje Drahošův výsledek za velký úspěch, zároveň však nečekal, že stávající prezident dostane v prvním kole tolik hlasů. "Jsem překvapený z toho, že pan Zeman má stále tak velkou podporu po tom všem, co jsme mohli za posledních pět let vidět, co kde řekl a udělal, tak to mě stále víc a víc překvapuje. Nechápu, jestli to lidé nesledují nebo volí z nějakého jenom pocitu," řekl ČTK. Drahoše považuje za vyrovnaného člověka, který se chová v diskusích kultivovaně a podporuje spolupráci. Volební účast byla podle něj nízká.

"Jsem rád, že se ve společnosti, v té naší společnosti, o které se říká, že je rozdělená, že se přeci jenom našlo tolik lidí, kteří podpořili pana Drahoše i přes to, že se o něm prostě trousily takové pověsti, že to je jenom slušný člověk a nic víc. To je nějaká nadávka v dnešní době, že je někdo slušný člověk? Úplně se zapomnělo na to, že to je odborník a manažer. Manažer, který vedl instituci, ve které bylo 8000 vědců," řekl ČTK herec Milan Šteindler, který doufá v to, že Drahoš získá podporu od voličů neúspěšných kandidátů.

Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) bude v druhém kole důležitá mobilizace mladých lidí. Sám chce Drahošovi pomáhat získávat příznivce v regionech. Očekává, že následující dny budou velmi náročné kvůli možné negativní kampani protikandidáta. "To, že Miloš Zeman případně jeho podporovatelé budou na druhého kandidáta kydat špínu, to si myslím, že se dá očekávat, nerad bych Milošovi Zemanovi křivdil. Na druhou stranu, co se dělo před minulými volbami, bylo neuvěřitelné a byl bych nerad, kdyby se to opakovalo i teďka," řekl ČTK Feri. "Jiří Drahoš je slušný člověk a ta slušnost je výhodou, ale i nevýhodou, protože v konfrontaci se surovou neslušností je samozřejmě velmi náročné v tom obstát," dodal.

Dále do La Fabriky přišli astronom Jiří Grygar, herečka Soňa Červená, hudebník Petr Janda, vědec Václav Pačes, historik Jaroslav Šebek nebo režisérka Olga Sommerová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď