K volbám prezidenta přišly podle odhadů znovu tři pětiny voličů

foto Volební místnost v Novém Veselí na Žďársku, kde stejně jako v celé České republice pokračovalo druhým dnem 13. ledna 2018 první kolo prezidentských voleb. V Novém Veselí má prezident Miloš Zeman chalupu, kde tráví každé léto svoji dovolenou.

Praha - K prvnímu kolu prezidentských voleb letos přišly podle odhadů zhruba tři pětiny voličů, podobně jako při první volbě před pěti lety. Vyplývá to z informací, které dnes krátce před ukončením hlasování získala ČTK od volebních komisařů.

V Praze se volební účast pohybovala kolem 60 až 70 procent. V Praze 6 dosáhla hodinu před uzavřením místností 72 procent, v roce 2013 to ve stejnou dobu bylo 67,8 procenta. V Praze 10 k urnám přišlo asi 65 procent oprávněných voličů, v Praze 5 to bylo 64,1 procenta a v Praze 3 asi 65 procent. V Praze 2 se účast po poledni pohybovala těsně pod 59 procenty a v Praze 14 kolem 58 procent.

Naopak nízká byla účast na severozápadě Čech. V Karlovarském kraji se pohybovala kolem 50 procent. V Bečově nad Teplou činila 56 procent, 47 procent lidí volilo v nejmenším městě v Česku, Přebuzi na Sokolovsku. V Ústeckém kraji byla účast dvě hodiny před uzavřením volebních místností na 47 procentech, řekla ČTK mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Ve středních Čechách se hodinu po poledni pohybovala volební účast většinou kolem 60 procent. Například Benešov hlásil 61 procent, Mělník 60 a Nymburk 57 procent. "V Berouně odvolilo 60 procent lidí ve městě a v okolních obcích 56 procent," uvedl Kamil Choc z berounské radnice. Volební účast v Plzeňském kraji odhadoval Jan Nový z krajského úřadu na 60 až 63 procent.

Volební účast v Jihočeském kraji patrně překoná 60 procent. "V Moravskoslezském kraji bude účast u voleb lehce nad 60 procenty," řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. V celém Jihomoravském kraji činila ve 13:00 volební účast 59,86 procenta oprávněných voličů, uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. V Brně jich přišlo 63,81 procenta.

V Olomouckém kraji se účast ve vybraných okrscích pohybovala od 51 do 60 procent, v Pardubickém kraji mezi 60 a 70 procenty. V Jihlavě byla volební účast mezi 50 až 58 procenty. V Novém Veselí na Žďársku, kde chalupaří prezident Miloš Zeman, hlasovalo nejméně 76 procent voličů.

Na řadě míst v Libereckém kraji překročila hodinu před uzavřením volebních místností účast v prvním kole prezidentských voleb 65 procent. Většinou se ale pohybuje od 40 do 60 procent. V Královéhradeckém kraji by mohla volební účast přesáhnout 60 procent, podobně jako v prvním kole prezidentských voleb v roce 2013. V Krkonoších po započtení voličských průkazů přesáhne možná i 70 procent, uvedla Štěpánka Blažková z krajského úřadu.

Ve Zlíně činila účast 61,9 procenta, v Uherském Hradišti 61 procent. V několika volebních místnostech ve městě se však blížila 70 procentům. Zatím nejvyšší volební účast evidují v místní části Sady, kde přišlo k volebním urnám 72,8 procenta oprávněných voličů.

Velký zájem o volby hlásí Krkonoše, Pec si dovezla další lístky

"V rámci kraje odhadujeme volební účast okolo 60 procent, s tím, že v horských oblastech na Trutnovsku bude ještě vyšší. V Krkonoších byly vysoké počty voličů, kteří se dostavili s voličským průkazem," uvedla dnes před 14:00 Štěpánka Blažková z krajského úřadu. Jako příklad uvedla Pec pod Sněžkou. V lyžařských střediscích Krkonoš volily na voličské průkazy stovky rekreantů.

V okrsku v centru Pece je 280 stálých voličů. "Co se týče účasti místních, tak jsme zhruba na 65 procentech. Ale po započtení voličů, kteří volili na voličský průkaz, se budeme blížit 90 procentům," řekl ČTK tajemník radnice Michal Berger, který působí ve volebním okrsku v centru města. Pecčtí si kvůli velkému zájmu nechali dokonce dovézt další volební lístky. "Kdyby byla účast jako včera, tak by nám lístky nestačily. Proto jsme si pro jistotu nechali další dovézt z Trutnova. Lidé chodí méně, zatím nebyly potřeba," řekl Berger.

Značný zájem o volby byl na celém Trutnovsku, kde se současně konaly i doplňovací volby do Senátu. Doplňovací volby se konaly kvůli majiteli královédvorské textilky Juta Jiřímu Hlavatému (nezávislý za ANO), který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu tedy automaticky zanikl. Pak ale oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal. V druhém kole se utkal se starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN), který dostal v prvním kole nejvíce hlasů.

Vysoká účast byla i ve velkých městech. "Volební účast v Hradci Králové je 65 procent, ale ale lide stale chodí," uvedl půl hodiny před uzavřením místností mluvčí magistrátu Petr Vinklář.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď