Zemanovi soupeři kritizují aktivistku z hnutí Femen za incident

foto Ochranka zasahuje proti ženě (vpravo v pozadí, která se ve volební místnosti v pražských Lužinách vysvlékla a vrhla se směrem k prezidentovi Miloši Zemanovi (vlevo uprostřed), který přišel 12. ledna odevzdat hlas v prvním kole prezidentských voleb. Zeman z místnosti podporován ochránci odešel. Po několika minutách se prezident vrátil.

Praha - Prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Jiří Hynek, Petr Hannig a Vratislav Kulhánek kritizují aktivistku Femen, která se dnes vysvlečená do půli těla vrhla k prezidentovi Miloši Zemanovi, když vešel do volební místnosti. Jiří Drahoš čin označil za nerozvážnost, Michal Horáček záležitost nechtěl komentovat. Mirek Topolánek a Pavel Fischer na dotaz ČTK zatím nereagovali. Incident kritizoval i premiér Andrej Babiš.

Neznám úplně detaily, ale ve volební místnosti by se protestovat nebo demonstrovat nemělo, volební místnost patří lidem a mám za to, že je to snad i dokonce protizákonné, že by se žádná agitace ve volebních místnostech dělat neměla. Takže to rozhodně není správně," řekl Hilšer novinářům.

Videozáznam z napadení Miloše Zemana ve volební místnosti:

Sám na sebe přitom před třemi a půl lety poprvé upozornil akcí, která se podobala aktivitám hnutí Femen. V říjnu 2014 se při tiskové konferenci na Úřadu vlády svlékl do půl těla a demonstroval tak svou podporu Ukrajiny a protestoval proti ruské anexi Krymu. "Myslím si, že občané by měli vyjadřovat své názory vůči politikům, ale vždycky musí zvolit vhodné nástroje, vhodnou dobu a vhodný okamžik. A to samozřejmé závisí na inteligenci toho daného, jak to zvolí," řekl k tomu dnes.

"Volby jsou momentem, kdy má každý možnost projevit svůj názor tím, že hodí do urny volební lístek se jménem svého kandidáta. To je důstojný způsob, jak se demokraticky vyjádřit. To, co se stalo ve volební místnosti Miloše Zemana, je voleb nedůstojné," napsal ČTK Hynek.

"Takové věci vůbec nepatří k důstojnému průběhu voleb v České republice. Samozřejmě to odsuzuji, ale jsem dalek od toho, abych v tuto chvíli činil jakékoliv obecné závěry," sdělil ČTK Kulhánek.

"Podle mě je to trestný čin, ta žena by měla být souzena. Jednak mohla ohrozit pana prezidenta na zdraví, zadruhé je to maření voleb. Vůbec nechápu, proč to udělala," řekl ČTK Hannig.

"Byla to velká nerozvážnost. Prezident je chráněná osoba, ta žena riskovala život," sdělil ČTK Drahoš.

"Pan Horáček se k tomuto incidentu nechce vyjadřovat," řekl ČTK mluvčí tohoto kandidáta Jiří Táborský.

Babiš incident označil za nevhodný. Uškodí podle něj pověsti Česka v zahraničí. Podle něj nejsme v Rusku a volíme svobodně, názory mají lidé vyjádřit tím, že půjdou volit. Řekl to novinářům poté, co odvolil.

K Zemanovi se dnes ve volební místnosti v pražských Lužinách vrhla žena vysvlečená do půl těla. Proti ženě zakročila ochranka, Zeman z místnosti podporován ochránci odešel. Po několika minutách se vrátil a odevzdal svůj hlas.

Skupina Femen uvedla, že šlo o ukrajinskou aktivistku Anželinu Diašovou. Žena měla na hrudi bílý nápis "Zeman, Putin's slut" (Zeman, Putinova děvka), stejné heslo podle webu organizace také vykřikovala.

Babiš: Incident při Zemanově volbě uškodí Česku v zahraničí

Incident při dnešním volebním aktu prezident Miloše Zemana, kdy ho napadla polonahá aktivistka, označil premiér Andrej Babiš za nevhodný. Uškodí podle něj pověsti Česka v zahraničí. Podle něj nejsme v Rusku a volíme svobodně, názory mají lidé vyjádřit tím, že půjdou volit. Řekl to novinářům poté, co sám odvolil krátce po 17:00 ve volební místnosti ve středočeských Průhonicích.

"Máme tu výhodu, že od revoluce volíme svobodně. Myslím, že právě volby jsou nejlepší možností pro lidi, aby vyjádřili svůj názor. Aby demokraticky a svobodně zvolili kandidáta, kterého si vybrali," uvedl Babiš.

Už ve čtvrtek řekl, že bude volit současného prezidenta Miloše Zemana, kterého považuje za silnou osobnost. Uvedl, že je to ale jeho vlastní názor, nikoliv postoj hnutí ANO, které oficiálně podporu žádnému kandidátovi nevyjádřilo.

Jaká bude volební účast premiér odhadovat nechtěl. Vyzval ale, aby lidé k volbám šli. "Společnost je rozdělená, je to důležitá volba," dodal. Zaznamenal prý i dezinformace, které vyzývali Zemanovi voliče, aby k volbám nechodili, protože současný prezident do druhého kola postupuje automaticky. Pokud by Zeman nepostoupil do druhého kola voleb, volit by i přesto šel. Komu by dal hlas, ale neřekl.

Babiš ve čtvrtek uvedl, že Zeman sice polarizuje společnost, ale nekrade, nežije z politiky, ale pro politiku a bojuje za národní zájmy. Zeman se podle Babiše také nebojí říct názor na Brusel či kvóty a bojuje za zájmy podnikatelů. Současnou hlavu státu, která obhajuje funkci proti osmi vyzyvatelům, označil premiér za jednu z nejvýznamnějších osobností od revoluce.

Při posledních prezidentských volbách Babiš řekl, že bude volit Zemanova protikandidáta ve druhém kole Karla Schwarzenberga. Podle jeho tehdejšího vyjádření pro Hospodářské noviny Zeman "představuje pokračovatele kapitalistického mafianismu a korupce" bývalého prezidenta Václava Klause.

Změnu jeho názorů některé politické strany kritizují. Podle Zemanova protikandidáta Mirka Topolánka je souvislost mezi Babišovým vyjádřením podpory Zemanovi a prezidentovým dřívějším vyjádřením, že pro pro druhý pokus o sestavení vlády chtít po šéfovi ANO 101 poslaneckých hlasů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď