Na Trutnovsku začalo druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu

foto Volební místnost v Horní Malé Úpě na Trutnovsku, kde lidé 12. ledna 2018 kromě prezidentské volby mohli odevzdat svůj hlas také v doplňovacích senátních volebách. Voliči vybírají mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a dosavadním senátorem Jiřím Hlavatým (za ANO), který byl na podzim díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, čímž mu zanikl mandát senátora.

Trutnov - Na Trutnovsku a v části Náchodska dnes ve 14:00 začalo druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé vybírají mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO). Doplňovací volby se konají kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal.

Jan Sobotka (STAN). Sobotka jako vítěz prvního kola získal 33,5 procenta hlasů. Majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý obdržel 25,2 procenta. V prvním kole lidé vybírali z devíti kandidátů. Vítěz doplňujících senátních voleb na Trutnovsku bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

Dnes budou volební místnosti otevřené do 22:00, v sobotu budou moci lidé volit od 08:00 do 14:00. Druhé kolo senátních voleb se koná souběžně s prvním kolem prezidentských voleb. Dá se tedy očekávat, že volební účast ve druhém kole senátních voleb bude vyšší než v prvním kole, kdy ze 110.000 oprávněných voličů hlas odevzdalo 23 procent.

Bývalý senátor Jiří Hlavatý (nezávislý za ANO). Volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem voliči na Trutnovsku odevzdávají do volební urny v jedné obálce. Jedna obálka pro více druhů voleb se používá vůbec poprvé v historii. Český statistický úřad (ČSÚ) v této souvislosti upozornil na možné komplikace. Někteří představitelé obcí na Trutnovsku mluví o riziku podvodů s hlasovacími lístky.

Tajemník radnice v Peci pod Sněžkou Michal Berger varoval před zneužitím systému jedné obálky a více hlasovacích lístků. "Vidím problém v tom, že v doplňovacích volbách budou moci volit senátora neoprávnění voliči, kteří nebydlí v dané obci ani v daném volebním obvodu. Nelze zabránit tomu, že volič na voličský průkaz si někde hlasovací lístek senátora sežene. Hrozí, že senátora mohou zvolit ti, kteří k tomu nemají oprávnění," řekl ČTK Berger. V Krkonoších běžně volí stovky rekreantů z celé republiky.

ČSÚ upozornil zvláště na způsob, jak budou volební komise zaznamenávat počet odevzdaných úředních obálek do zápisů o hlasování. Protože při sčítání hlasů nebude možné rozlišit, pro který druh voleb byla úřední obálka vydána, okrsková volební komise uvede počet odevzdaných obálek v zápisech pro oba druhy voleb shodný. "Může se tak stát, že v zápisu senátních voleb může být počet odevzdaných obálek vyšší než počet vydaných obálek. Případně může být i vyšší než počet voličů v seznamech, pokud komise zaznamená voliče, kteří hlasovali na voličský průkaz pouze v rámci volby prezidenta," uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď