Uchazeči o Hrad ostře kritizují projev Zemana k české historii

foto Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou přicházejí 9. ledna 2018 na slavnostní večer na Pražském hradě k zahájení oslav 100 let od vzniku Československa a 25 let od vzniku České republiky.

Praha - Prezidentští kandidáti ostře kritizují úterní projev prezidenta Miloše Zemana při zahájení oslav 100. výročí vzniku Československa na Pražském hradě. Vadí jim vulgarity, které v projevu použil, i způsob výkladu historie. Jiří Drahoš projev označil za vystoupení sebestředného amatérského historika, který uráží mrtvé. Pavel Fischer považuje proslov za skandální a stydí se za něj. Podle dalších by prezident podobné výrazy neměl používat. Uchazeči o Hrad to sdělili ČTK.

Zeman v úterý večer v projevu na Pražském hradě u příležitosti zahájení oslav 100 let od založení Československa a 25 let od vzniku České republiky mimo jiné mluvil o československé historii. Řekl, že nekomunističtí ministři, kteří v roce 1948 podali demisi, byli blbí. Někdejší první tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček podle něj patřil mezi ty, kteří se v roce 1968 podělali hrůzou. Zeman také uvedl, že pád komunistického režimu v Československu nezpůsobilo disidentské hnutí Charta 77, ale sovětský vůdce Michail Gorbačov.

Video: Zeman v projevu ke 100 letům Československa zkritizoval Dubčeka
09.01.2018, 21:30, autor: ČTK/Kancelář prezidenta republiky, zdroj: ČTK/Kancelář prezidenta republiky

"Od prezidenta republiky bych při této příležitosti očekával více. Projev mi připadal spíše jako vystoupení sebestředného amatérského historika," uvedl Zemanův protikandidát Drahoš. Poznamenal, že hodnocené události stály stovky životů a perzekuci tisíců lidí. Od prezidenta by proto čekal méně povrchní hodnocení. "Byť bychom si jistě všichni přáli, aby se události v roce 48 a 68 vyvinuly jinak. Kdo nemá odvahu postavit se v diskusi tváří tvář živým politikům, neměl by urážet mrtvé," dodal s odkazem na neúčast Zemana v předvolebních debatách.

Ostře se proti projevu ohradil i Fischer. "Je to skandální a v Evropě naprosto bezprecedentní vystoupení hlavy státu," poznamenal. "Prezident, který plive špínu na zlomové momenty v historii naší země, na Pražský hrad už nepatří. Stydím se," zdůraznil.

"Nechci, aby prezident české země takhle mluvil a používal výrazy, které by státník neměl mít vůbec ve slovníku," podotkl Kulhánek. Poznamenal, že 100. výroční vzniku státu by nemělo být součástí jakékoliv kampaně. "Protože je to nadčasová záležitost týkající se nejenom minulých, ale i budoucích generací, které si již nevzpomenou, s kým a proč prezident v roce 2018 vedl svoji soukromou válku," uvedl.

Kandidát Petr Hannig ironicky poznamenal, že Zemanův projev je dalším důkazem, že nevede předvolební kampaň. "Právě tak jako je toho důkazem, že celá republika je zahlcena jeho billboardy, celá Praha kartony na kandelábrech a tak dále," poznamenal. Poukázal tak na Zemanův slib, že nepovede kampaň. Billboardy, plakáty či reklamu za něj zaplatili jeho spolupracovníci. "Pan prezident je geniální i v tom, jak nedělá předvolební kampaň v televizi. Ještě zítra (ve čtvrtek), místo účasti na předvolební debatě na ČT, nebude dělat kampaň v televizi Barrandov," dodal ironicky Hannig.

Podle Mirka Topolánka nepůsobí dobře, když prezident zahajuje oslavy projevem plným vulgarismů. Poznamenal, že slova o Dubčekovi, kterého Slováci považují za jednoho ze svých největších státníků, lze považovat za urážku sousedů. Projev hodnotí jako zbytečně negativistický. "Vykresloval nás jako hlupáky a zbabělce. S takovým hodnocením naprosto nesouhlasím," dodal.

Jiří Hynek ČTK sdělil, že by takový slovník a srovnání nikdy nepoužil. "Nechci hodnotit, zda to je či není kampaň před volbami, podobné historické exkurzy a hodnocení mohou být zajímavé momenty pro debatu, nepatří ale podle mne do prezidentského projevu," dodal.

Podle Marka Hilšera se jazyk plný vulgarismů k roli prezidenta nehodí. Zemanovu interpretaci dějin označil za zavádějící. Ministři v únoru 1948 podle něj těžko mohli předvídat "brutální akci nedemokratických politiků". Zkritizoval i vyjádření k letům 1968 a 1989. Snižování zásluh disentu je podle něj zřejmě strategie, jak se zavděčit části společnosti, "pro kterou materiální hodnoty mají větší cenu než pravda, svoboda a demokracie".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď