Uchazeči o Hrad nejsou pro zákonnou úpravu postavení manželky

foto Standarta prezidenta republiky na Tereziánském paláci Pražského hradu - v popředí vstupní brána na první nádvoří.

Praha - Prezidentští kandidáti nejsou pro zákonnou úpravu postavení manželky prezidenta. Domnívají se, že taková změna oproti současnému stavu není nutná. Kandidáti na prezidenta to uvedli v odpovědích na anketní otázku ČTK. Neodpověděl na ni současný prezident Miloš Zeman.

Podnikatel a textař Michal Horáček se vznikem speciálního zákona nesouhlasí. "Manželka prezidenta má už z hlediska symboliky svého postavení velkou moc a nechal bych na každé jednotlivé 'první dámě', aby s ní naložila, jak nejlépe umí," uvedl. Dodal, že jeho žena by se jistě věnovala tomu, co dělá už řadu let, tedy péči o hendikepované a opuštěné děti, o umírající a o "další křehké mezi námi".

Ani bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš pro nový zákon nevidí důvod. "A jak znám manželku, na výsady si nikdy nepotrpěla," poznamenal. Pro lékaře a aktivistu Marka Hilšera to není priorita a nebude takovou zákonnou úpravu prosazovat.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer uvedl, že zákon není nutný. "První dáma (nebo první pán!) potřebuje jisté minimální zázemí, které již dnes v rámci kanceláře prezidenta má. Ústavu nebo zákony kvůli tomu nemusíme měnit," napsal bývalý spolupracovník prvního českého prezidenta Václava Havla.

Zákonnou změnu nechce ani někdejší předseda vlády Mirek Topolánek. "Některé státy - a nejsou tak daleko od nás - mají první dámy daleko méně viditelné a nikomu to nevadí," poznamenal. Pokud by v prezidentské volbě uspěl, jeho manželka by podle něj "šla určitě cestou menší viditelnosti první dámy".

Měnit zákon v této záležitosti není vůbec potřeba ani podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka a proti je i bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek. "Nevím, jak by to mohlo prospět občanům, takže nikoliv," uvedl. Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig podotkl, že hlavou státu je prezident. "Navázal bych na (T. G.) Masaryka, který nic takového neprosazoval," poznamenal.

Strukturované odpovědi kandidátů prezidenta na anketu ČTK:

Otázka - Jste pro zákonnou úpravu postavení manželky prezidenta?

 

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Nevidím důvod. A jak znám manželku, na výsady si nikdy nepotrpěla.

 

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

To není nutné. První dáma (nebo první pán!) potřebuje jisté minimální zázemí, které již dnes v rámci Kanceláře prezidenta má. Ústavu nebo zákony kvůli tomu nemusíme měnit.

 

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

Ne. Prezident je hlava státu. Navázal bych na (T. G.) Masaryka, který nic takového neprosazoval. 

 

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Není to moje priorita a nebudu takovou zákonnou úpravu prosazovat.

 

Michal Horáček, podnikatel a textař

Ne. Manželka prezidenta má už z hlediska symboliky svého postavení velkou moc a nechal bych na každé jednotlivé "první dámě", aby s ní naložila, jak nejlépe umí. Moje manželka by nic nového nedělala a jistě by se věnovala tomu, čemu se věnuje už řadu let. Tedy péči o hendikepované a opuštěné děti, o umírající a o další křehké mezi námi.

 

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Ne, není to vůbec potřeba.

 

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Nevím, jak by to mohlo prospět občanům, takže nikoliv.

 

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Určitě ne. Některé státy - a nejsou tak daleko od nás - mají první dámy daleko méně viditelné a nikomu to nevadí. Kdybych se na Hrad dostal, moje manželka by šla určitě cestou menší viditelnosti první dámy.

 

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď