Katalánští separatisté už oslavují, volají Puigdemont prezident

foto Příznivci katalánské nezávislosti v Barceloně oslavují výsledky voleb do regionálního parlamentu.

Barcelona - V barcelonském přístavu na povolebním mítinku katalánských separatistů už oslavují zřejmé vítězství separatistických stran ve čtvrtečních volbách a volají "Puigdemont prezident!". Zdraví tak do Bruselu lídra koalice Společně pro Katalánsko, která ve volbách skončila těsně druhá.

"Požadujeme svobodný návrat členů vlády, která se nachází v exilu," prohlásil na mítinku lídr organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) Agustí Alcoberro. Odkazoval tak na pětici členů Madridem sesazené katalánské vlády, kteří uprchli před trestním stíháním do Belgie.

Návrat "vlády z exilu" a svobodu pro "politické vězně" žádala dnes i šéfka strany Republikánská levice Katalánska (ERC), která skončila třetí se 32 mandáty. "Ať žije republika, ať žije Oriol Junqueras," prohlásila Marta Roviraová s odkazem na lídra ERC Junquerase, který je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

"A teď už nám Rajoy udělá tu laskavost a sedne si k jednacímu stolu? Bude respektovat pravidla demokracie? Jako demokrat by je měl respektovat," řekla také Roviraová na adresu španělského premiéra Mariana Rajoye. Toho bývalé katalánské vedení, v čele s Puigdemontem obviňovala z toho, že nechce jednat o budoucnosti Katalánska. Rajoy vždy tvrdil, že nebude jednat o ničem, co odporuje ústavě.

"Rádi bychom upozornili, že lidovci, kteří aplikovali v Katalánsku ústavní článek 155, se stali v parlamentu marginální skupinou," uvedl také Alcoberro s odkazem na výsledky voleb. Lidovci v nich získali podle posledních výsledků jen tři křesla v regionálním parlamentu. Na základě článku 155 převzala španělská lidovecká vláda koncem října přímou správu nad Katalánskem.

Oslavy panují i ve volebním štábu strany Ciudadanos, která volby v Katalánsku vyhrála se 37 mandáty. Na sociálních sítích se objevila fotografie s radostným objetím šéfa strany Ciudadanos Alberta Rivery a předsedkyně katalánské odbočky této strany (Ciutadans) Inés Arrimadasové.

Arrimadasové poblahopřál lídr katalánských lidovců Xavier García Albiol. "Cítím se pyšný na tuto stranu," řekl Albiol. K absolutní většině separatistů nicméně dodal, že má obavy o sociální a ekonomickou budoucnost Katalánska.

Po sečtení 99 procent hlasů mají separatistické strany dohromady 70 křesel ve 135členném parlamentu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 22. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď