Nominace nových členů rady ČNB by uchazeči o Hrad konzultovali

foto Pražský hrad, chrám sv. Víta - ilustrační foto.

Praha - Nominace nových členů bankovní rady České národní banky by prezidentští kandidáti vesměs konzultovali s ekonomy a odborníky na bankovnictví. Vyplývá to z odpovědí uchazečů o post prezidenta na anketu ČTK. Otázku nezodpověděl prezident Miloš Zeman. Prezident republiky jmenuje a případně odvolává guvernéra, viceguvernéry i členy bankovní rady. Během funkčního období prezidenta zvoleného v lednových volbách by mohla být obměněna celá rada.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek by jmenování členů bankovní rady konzultoval s odbornou veřejností. "Je důležité mít praktické životní zkušenosti, nejen znát teorii," poznamenal. Podobný názor zastává někdejší šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. Jejich jména by chtěl konzultovat se všemi, kteří mají k tématu co sdělit. "Nikdo, a zejména ne prezident, si nemůže činit nárok na vševědoucnost a přizpůsobovat svět pouze svým přáním," podotkl.

Lékař Marek Hilšer by nominace probíral s ekonomy, Parlamentem a vládou. "Budu dbát na jejich vysokou profesionální způsobilost, morální bezúhonnost a budu je vybírat tak, aby zajistili nezávislost a kontinuitu instituce," uvedl. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš vidí mezi ekonomy a odborníky na bankovnictví řadu lidí, s nimiž by se radil. "Patří mezi ně i někteří členové bankovní rady z minulosti," uvedl.

Bývalý český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer poznamenal, že sice pravomoc k nominaci má výhradně prezident, ale je dobré tento krok předjednat. Ochota vyslechnout si názory ostatních podle něj vždy snižuje napětí a napomáhá porozumění. "Jde přece o důvěryhodnost centrální banky," napsal.

Podnikatel Michal Horáček uvedl, že o ekonomice diskutuje s mnoha odborníky, jako s někdejším viceguvernérem ČNB Pavlem Kysilkou, bývalým guvernérem banky Miroslavem Singerem nebo s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem, od kterých by rád znal názor i na obsazování rady ČNB. "A zeptal bych se i dalších, protože jde o záležitost mimořádně důležitou," dodal.

Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig by se radil s českými odborníky včetně těch, co žijí v zahraničí. Jmenoval třeba ekonoma Milana Zeleného.

Bývalý premiér Mirek Topolánek poznamenal, že "přes všechny mediální i odborné útoky ponechali bývalí prezidenti ČNB její zásadní roli" a snažili se, aby v bankovní radě byly vyvážené pohledy na měnovou a inflační politiky a celkovou makroekonomickou stabilitu státu. "V tomto duchu bych pokračoval i já," dodal.

Na anketu neodpověděl Zeman. Během svého funkčního období jmenoval pět ze sedmi členů rady včetně guvernéra Jiřího Rusnoka.

Strukturované odpovědi kandidátů prezidenta na anketu ČTK

Otázka: Členové rady ČNB - budete jejich nominaci konzultovat a s kým?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Mezi ekonomy a odborníky na bankovnictví je řada lidí, s nimiž bych se radil. Patří mezi ně i někteří členové bankovní rady z minulosti.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Pravomoc k nominaci má výhradně prezident, ale je dobré tento krok předjednat. Ochota vyslechnout si názory ostatních vždy snižuje napětí a napomáhá porozumění. Jde přece o důvěryhodnost centrální banky.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

S našimi odborníky včetně těch, co žijí v zahraničí, například profesor Milan Zelený.

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Nominaci členů ČNB budu konzultovat s významnými ekonomy, Parlamentem a vládou. Budu dbát na jejich vysokou profesionální způsobilost, morální bezúhonnost a budu je vybírat tak, aby zajistili nezávislost a kontinuitu instituce.

Michal Horáček, podnikatel a textař

O ekonomice už rok intenzivně diskutuji s mnoha odborníky. Například s někdejším viceguvernérem Pavlem Kysilkou, bývalým guvernérem Miroslavem Singerem nebo s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem. Samozřejmě bych rád znal jejich názor i na tuto problematiku. A zeptal bych se i dalších, protože jde o záležitost mimořádně důležitou.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Konzultoval bych s odbornou veřejností. Platí, že je důležité mít praktické životní zkušenosti, nejen znát teorii.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Konzultovat jednotlivá jména nepochybně budu. Se všemi odborníky, kteří mají k tématu co sdělit. Nikdo, a zejména ne prezident, si nemůže činit nárok na vševědoucnost a přizpůsobovat svět pouze svým přáním.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Musím říct, že přes všechny mediální i odborné útoky ponechali bývalí prezidenti ČNB její zásadní roli a snažili se o to, aby v bankovní radě byly pohledy vyvážené pokud se týká měnové, inflační politiky a celkové makroekonomické stability státu. V tomto duchu bych pokračoval i já. Jedná se, mám pocit, o jednoho, maximálně dva případy za funkční období. To mimo jiné zajišťuje kontinuitu a stabilitu. Proto je Česká republika vůbec schopna reálnou měnovou politiku provádět.

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď