Jan Spálený 75. narozeniny neslaví, prožívá "permanentní mejdan"

foto Ilustrační foto - Skladatel a textař Jan Spálený byl uveden do Síně slávy na slavnostním večeru 22. mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2016, který se uskutečnil 5. října v Olomouci.

Praha - Multiinstrumentalista, skladatel a textař Jan Spálený, který 4. prosince oslaví pětasedmdesátiny, nepřipravuje k výročí žádné speciální koncerty. Originální bluesman na narozeniny vyrazí s manželkou na výlet do hor. Za dostatečnou oslavu půlkulatin považuje to, že se mu daří obklopovat se dobrými lidmi, řekl v rozhovoru s ČTK.

"Mám skvělou ženu, motivované syny, hraju se senzačními muzikanty, mám vstřícné publikum, spolehlivé přátele mezi aviatiky a pevnou vazbu k Českému rozhlasu. To všechno samo o sobě je pořádná oslava, vlastně permanentní mejdan," uvedl.

Bratr známého popového zpěváka Petra Spáleného má stále plný koncertní kalendář. V pátek vystupoval na slavnostním koncertu v Bystřici u Benešova věnovaném 120. výročí narození legendárního akrobatického letce Františka Malkovského. "Ještě nikdy jsem nezažil, aby se kombinoval umělecký koncert s technickou přednáškou, bylo to senzační," pochvaloval si Spálený, majitel několika desítek létajících modelů, který se leteckému modelářství věnuje od 50. let minulého století.

Pianista, trumpetista a zpěvák Spálený loni se svým Triem vydal nahrávku Terčino milé údolí, která vznikla na tvrzi Cuknštejn ležící v Terčině údolí u Nových Hradů v jižních Čechách. Vzhledem ke svému věku ji označil za svoji poslední živou desku. Otázku studiové nahrávky tehdy nechal otevřenou. "Živě budu hrát, dokud unesu trumpetu, piano už neunesu teď. Případnou studiovou nahrávku udělám v momentě, kdy mě napadne něco, co bude lepší než to ostatní. Ale Terčino milé údolí je vzhledem k mému věku rozloučení s živým nahráváním," sdělil tehdy.

V současné době plánuje studiové album se svou kapelou ASPM. "Chystáme studiovou záležitost, ale zatím bych se k tomu nerad vyjadřoval, ještě nemá finální tvar. Nic nás nehoní, jenom smrt," prohlásil.

Do konce roku Spálený odehraje ještě několik koncertů. Naposledy v tomto roce zahraje 28. prosince v pražské Balbínce.

Jan Spálený vystudoval Pražskou konzervatoř jako tubista a od roku 1984 hrál se skupinou ASPM, kterou založil spolu s Petrem Kalandrou. Mediálně známější bylo jeho působení v Apollobeatu na konci 60. let s bratrem Petrem. Své první sólové album Edison vydal v roce 1978. V Českém rozhlasem pracoval jako hudební dramaturg a moderátor.

Reklama

Právě zveřejněno