Schilb poslechl příkaz trenéra a rozhodl o výhře nad Finskem

foto Utkání skupiny F kvalifikace o mistrovství světa 2019 basketbalistů: Finsko - ČR, 27. listopadu v Helsinkách. Vpravo Blake Schilb z ČR střílí přes Carla Lindboma z Finska.

Helsinky - Americký rodák Blake Schilb už odehrál v české basketbalové reprezentaci několik vydařených zápasů, ale ještě nikdy nebyl takovým hrdinou jako dnes při důležité kvalifikační výhře 64:56 ve Finsku. Rozhodl o ní pěti trojkami v poslední čtvrtině. Prý jen poslouchal příkaz trenéra Ronena Ginzburga.

"Trenér do mě pořád hustil, abych střílel. Křikl na mě, abych už nechal těch nájezdů a začal střílet. A když mi přikáže něco takového trenér, musím poslouchat," usmíval se po utkání Schilb, který do té době měl na kontě jen dva body. Nakonec byl se 17 body nejlepším střelcem utkání.

"Trenéři mají obvykle pravdu, zápas sledují z lavičky a vidí ho z odstupu. Nachystali jsme si signály, kde bych konečně dostal nějaké otevřené střely z trojky. Když se povede první střela, všechno se pak zdá lehčí, hra se stane přirozenější a vy se necítíte, že si něco vynucujete," popisoval.

Do té doby se český tým v útoku trápil a za tři čtvrtiny dal jen 38 bodů. Ve hře se držel jen díky dobré obraně.

"Když jsem se podíval na tabuli během třetí čtvrtiny a tam stálo 37:31, tak jsem si pomyslel, co se to tu sakra děje. Od konce třetí čtvrtiny jsme to ale rozjeli. Všechno to začalo energií Vojty Hrubana ve třetí čtvrtině, kde se střelecky rozjel, a právě on nás udržel v zápase, když se všichni ostatní spíš trápili," ocenil Schilb přínos autora 14 bodů.

Důležitou roli sehrál také pivot Ondřej Balvín, který se celý zápas tvrdě pral s finskou obranou a nakonec vyzrál na její zdvojováním tím, že hledal volného Schilba na trojkách. Měl z toho sedm asistencí, tedy nejvíce ze všech hráčů na hřišti.

"Ondra je mým spolubydlícím, takže teď nebudu mluvit o jeho chrápání, ale o jeho skvělých přihrávkách," usmíval se Schilb. "Když máte tak vysokého a šikovného chlapa, musíte na něj nějak dostat míče. Nijak zvlášť jsme se nedomlouvali. Jen jsem na Ondru mával: haló, spolubydlící, tady jsem. A on mě skvěle nacházel," chválil Schilb.

Rodák z Illinois získal český pas v roce 2015 i díky tomu, že má za manželku Češku Barboru, kterou poznal během angažmá v Nymburce. A té dnešním výkonem udělal velkou radost. "Už jsem stihl rychle kouknout na mobil a měl jsem tam od ní snad třicet vzkazů. Tolik zpráv jsem od ní nedostal od naší svatby. Asi už jí chybím. Rád se za ní vrátím, abychom to mohli oslavit," řekl nejzkušenější hráč českého výběru.

Díky výhře ve Finsku udělali Češi důležitý krok k tomu, že by se poprvé v historii mohli probojovat na mistrovství světa. "Na to je ještě přeci jen moc brzy, ale je to velká výhra. Zvlášť když o nás hodně lidí mohlo pochybovat, že to tu můžeme zvládnout. Po zápase s Islandem jsem zaslechl různé řeči, že Island měl své problémy a není tak dobrý jako Finsko. Umlčet tyhle kritiky je proto dobrý pocit," dodal Schilb.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď