Kandidáti na prezidenta by více státních vyznamenání neudělovali

foto Udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě.

Praha - Většina kandidátů na prezidenta by ve funkci na Pražském hradě neudělovala více státních vyznamenání, než bylo dosud zvykem. Někteří z nich by chtěli oceňování navrátit vážnost, další slibují vyznamenávat všeobecně uznávané osobnosti a vynechávat lidi s pochybným morálním profilem. Uchazeči o post prezidenta to s výjimkou současného prezidenta Miloše Zemana sdělili v odpovědi na anketní otázku ČTK.

Za dostatečné množství označil bývalý velvyslanec a poradce Václava Havla Pavel Fischer dvacítku řádů a vyznamenání ročně. "Když prezident řády příliš hýří, snižuje jejich hodnotu," poznamenal. Další z kandidátů šéf strany Rozumní Petr Hannig by oceňoval "podle potřeby". Vyznamenání by uděloval osobnostem, které by se těšily všeobecnému uznání.

Textař a podnikatel Michal Horáček poznamenal, že přesný počet vyznamenaných odhadnout nedovede. Během svých cest po ČR ale podle svých slov poznal spoustu lidí, kteří by si je zasloužili. Jmenoval faráře Josefa Suchára, který pomáhá oživit vesnici Neratov, nebo fyzioterapeutku Emílii Vallovou, která pomáhá ochrnutým dětem. Poznamenal, že ti mohou lidi více inspirovat než třeba umělec František Ringo Čech či zpěvák Daniel Hůlka, kteří dostali medaili od Zemana.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš chce oceňovat podstatně méně lidí, než jak se dělo v posledních letech. Chtěl by také zúžit důvody pro udělení vyznamenání na zásadní přínosy pro Českou republiku. "Osobní vztah k prezidentovi mezi ně určitě nepatří," poznamenal.

Vrátit celému procesu vážnost a důstojnost je plánem bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka. Podotkl, že hrdinové druhé světové války postupně odcházejí nebo již oceněni byli. Prezidenti se tak podle něj orientují na osobnosti, které se o stát zasloužili jiným způsobem. "Každý prezident měl své priority a bylo to zřetelné. Nemyslím, že bych uděloval více vyznamenání než ti přede mnou," uvedl.

Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka by měli vyznamenání dostávat lidé, kteří si je zaslouží, mohou být vzory pro ostatní a udělali něco pro "svou zemi a pro lidi". Počty vyznamenaných podle něj roli nehrají. Vyznamenávání není otázkou kvantity ani podle bývalého předsedy představenstva Škody Auto Vratislava Kulhánka. Jde o každoroční výběr těch nejvhodnějších z velké řady osobností, které by si vyznamenat zasloužili, podotkl. "Určitě bych pozorně naslouchal doporučení a návrhům výboru, který je kvůli tomu ustanoven," dodal.

Lékař Hilšer nechce při udělování vyznamenání "vybočovat z průměru", který nastavili předchozí prezidenti. Nebude vyznamenávat lidi s pochybným morálním profilem.

Zeman na zaslanou otázku neodpověděl. Ve své funkci uděloval ročně při oslavách 28. října mezi 29 a 39 řády a medailemi, jeho předchůdce Václav Klaus lehce přes 20. Počtem vyznamenaných nešetřil Havel, v roce 1998 vyznamenal téměř 90 osobností. Zemana odpůrci kritizují, že některá vyznamenání udělil lidem, kteří se netají tím, že k němu chovají sympatie.

Strukturované odpovědi kandidátů prezidenta na anketu ČTK

Otázka: Kolik vyznamenání plánujete ročně udělovat?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Nemám žádný konkrétní počet. Ale bude jich podstatně méně, než jsme byli v posledních letech svědky. A rád bych zúžil škálu důvodů, pro udělení vyznamenání, na opravdu zásadní přínosy pro Českou republiku. Osobní vztah k prezidentovi mezi ně určitě nepatří.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Za dostatečné považuji dvě desítky řádů a vyznamenání ročně. Když prezident řády příliš hýří, snižuje jejich hodnotu.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

Podle potřeby. Vyznamenával bych osobnosti, které by se těšily všeobecnému uznání.

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Plány na počty vyznamenaných nemám. Ale nechci nijak vybočovat z průměru, který nastavili předchozí prezidenti. Nebudu však vyznamenávat lidi s pochybným morálním profilem.

Michal Horáček, podnikatel a textař

Přesný počet vyznamenání odhadnout nedovedu, ale během cest po republice jsem poznal spoustu lidí, kteří si je zaslouží. Páter Josef Suchár, který spolu s handicapovanými lidmi oživil téměř zaniklou vesnici Neratov včetně nádherného kostela. Nebo Emílie Vallová, která stovkám ochrnutých dětí pomohla znovu chodit. Ti, mnohem spíš než František Čech nebo Dan Hůlka, nás mohou skutečně inspirovat.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Počty vyznamenání nehrají roli. Jde o to, aby je dostávali lidé, kteří si je zasloužili, pro svou zemi a pro lidi něco udělali a mohou být vzory pro ostatní.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

To přece není otázkou kvantity, ale každoročního výběru těch nejvhodnějších z velké řady osobností, které by nepochybně vyznamenat zasloužily. Určitě bych pozorně naslouchal doporučení a návrhům výboru, který je kvůli tomu ustanoven.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Každý prezident vyznamenával lidi, kteří si to skutečně podle něho zasloužili. Hrdinové z II. světové války nám postupně odcházejí, nebo už vyznamenání dostali a tento koš se želbohu vyprazdňuje. Prezidenti se tak orientují na osobnosti, které se zasloužily o stát jiným způsobem, pokud nevyznamenávají naše hrdiny z novodobých vojenských misí. Každý prezident měl své priority a bylo to zřetelné. Nemyslím, že bych uděloval více vyznamenání než ti přede mnou. Chtěl bych celému procesu vrátit vážnost a důstojnost.

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď