Pospíšil chce co nejvíc kandidátek TOP 09 v obecních volbách

foto V Praze začal 25. listopadu dvoudenní celostátní sněm TOP 09. Na snímku je europoslanec Jiří Pospíšil při rozhovoru s novináři.

Praha - Kandidát na nového předsedu TOP 09, europoslanec Jiří Pospíšil chce v případě svého zvolení pracovat na tom, aby strana v komunálních volbách v příštím roce postavila nové kandidátky v co nejvíce městech a obcích, přičemž by využil i nestraníky kandidující za TOP 09. Pospíšil to během sněmu řekl novinářům. V nové funkci by hájil stejné hodnoty jako dosavadní předsedové strany Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Nového předsedu TOP 09 zvolí v neděli.

"Je třeba začít každodenní politickou práci a pokusit se postupně značku TOP 09 obnovovat," řekl Pospíšil. "Nás čekají komunální volby, máme je již za 11 měsíců a mým cílem bude právě pracovat na tom, abychom postavili nové kandidátky v co možná nejširším počtu měst a obcí," popsal své plány.

Poznamenal, že lidé na kandidátkách ani nemusí být členy strany. Chce se věnovat rozvoji strany a přípravě na komunální a senátní volby, pokud ve volbě uspěje. Získávat chce také nové členy, kterých má TOP 09 k dnešku 2603, což je téměř o dva tisíce méně než v letech 2011 a 2012, kdy byly stranické řady tehdy poměrně nového subjektu nejpočetnější. Na volební prohru před měsícem zareagovalo 200 sympatizantů strany tím, že podali přihlášky, které ještě nejsou zpracovány. Silnou má TOP 09 základnu podporovatelů, těch se k práci pro stranu hlásí k 19.000.

Končící předseda Kalousek dnes kritizoval, že v obcích a městech chybějí straně komunální politici, kteří by mohli každodenní prací zpřítomňovat ideje TOP 09. "Jestliže ve větších městech dodnes neexistují místní organizace schopné sestavit přitažlivé kandidátky do komunálních voleb, tak je to neschopnost na hranici sabotáže," varoval.

Pospíšil je zatím jediný kandidát na předsedu, což Kalousek před novináři kvitoval s mírným zklamáním. Svoje šance dnes Pospíšil hodnotit nechtěl. "TOP 09 je demokratická strana, každý delegát může navrhnout kandidáta přímo před samotným bodem," poznamenal. Nominace, které získal v krajích, podle něj ukazují atmosféru ve straně. "Ale samotná volba je tajná a delegáti sněmu jsou často lidé odlišní než členové krajských výborů či krajských sněmů. Takže prosím, ta nominace signalizuje určitou podporu, ale v žádném případě to nepředjímá výsledek," zdůraznil.

Souběh předsednické funkce a poslance Evropského parlamentu nevidí jako nic neobvyklého. "Když se podíváte na složení Evropského parlamentu, je tam několik předsedů národních parlamentních stran. Nebudu, pokud budu zvolen, v tomto směru výjimkou," poznamenal.

V případě volby místopředsedů strany bude respektovat jména, která navolí sněm. Byl byl rád, kdyby jako první místopředsedkyně pokračovala Markéta Pekarová Adamová. Na místě jednoho z řadových místopředsedů by rád viděl Marka Ženíška, který byl v minulosti jeho náměstkem na ministerstvu spravedlnosti. "Skvěle se mi s ním spolupracovalo," podotkl. Dodal však, že je na delegátech, aby sami rozhodli.

O pět místopředsednických postů se bude v neděli ucházet deset kandidátů. Podle dosavadních informací mezi nimi bude vedle Pekarové Adamové a Ženíška také senátor Tomáš Czernin. Volit budou delegáti sněmu v neděli také dalších pět řadových členů předsednictva a další funkcionáře třicetičlenného výkonného výboru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď