Sněmovna volila místopředsedy, vláda podá demisi ve středu

foto Noví místopředsedové Sněmovny zleva Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD) a Vojtěch Pikal (Piráti) na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 24. listopadu v Praze.

Praha - Končící vláda podá demisi na svém nejbližším řádném zasedání po dnešním konci ustavující schůze Sněmovny, tedy ve středu 29. listopadu. Na twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Poslanci uzavřeli ustavující schůzi dnes odpoledne, zvolili během ní mimo jiné předsedu Radka Vondráčka (ANO) a čtyři z pěti místopředsedů. Jako jediný neuspěl Petr Fiala z ODS.

Premiér původně avizoval, že kvůli podání demise svolá mimořádné zasedání vlády první pracovní den po závěru ustavující schůze poslanců. V pondělí má však Sobotka v plánu pracovní cestu do Budapešti na summit 16 zemí střední a východní Evropy a Číny. Na středu už bylo svoláno řádné jednání kabinetu s běžným programem.

"Vzhledem k tomu, že skončila ustavující schůze Poslanecké sněmovny, vláda podá v souladu s ústavou demisi. Stane se tak na nejbližším zasedání vlády, které již bylo svoláno na středu 29. listopadu," uvedl Sobotka.

V Bruselu po jednání summitu Východního partnerství před novináři doplnil, že podepíše doplnění programu tohoto jednání o bod, ve kterém vláda formou usnesení přijme demisi. Poté, co Sobotka připojí svůj podpis, toto usnesení "bude doručeno na Pražský hrad". Stejnou formulaci použil premiér i po upřesňující otázce, zda hodlá usnesení do rukou hlavy státu předat osobně.

Kabinet už před měsícem bezprostředně po volbách omezil svou činnost, neposílá do Sněmovny nové zákony a zabývá se jen neodkladnými záležitostmi.

Demisi podává kabinet k rukám prezidenta, který následně vládu pověří vykonáváním funkce do jmenování nové vlády. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jmenuje premiérem zřejmě ve středu 6. prosince, jeho chystanou menšinovou vládu pak v pátek 15. prosince.

Sobotka demisi vlády oznámil už jednou letos v květnu kvůli nejasnostem kolem podnikání tehdejšího ministra financí Babiše. Situaci hodlal vyřešit koncem celého kabinetu, protože chtěl zabránit předsedovi ANO, aby se po odvolání stylizoval do role "mučedníka". Když však Zeman přišel s výkladem, že Sobotkova demise by mohla znamenat pouze jeho konec a pokračování ministrů, premiér od plánu ustoupil a odvolal Babiše.

Při setkání na Hradě, které Babišovu odvolání předcházelo, Zeman v květnu přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci. Zeman po schůzce řekl, že ceremoniál s demisí považuje za konečný a nevidí důvod, aby se v budoucnu opakoval. Úřad vlády už v říjnu avizoval, že Sobotka demisi oficiálně oznámí prezidentovi dopisem.

Při volbě vedení Sněmovny neuspěl jen Fiala

Při volbě místopředsedů Sněmovny neuspěl z pěti kandidátů jen předseda ODS Petr Fiala. Mezi poslanci to pak vyvolalo spory, část mluvila o vzniku "hlasovací koalice" ANO, SPD a KSČM. Ve volbě uspěli Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Tomio Okamura (SPD) a Vojtěch Pikal (Piráti). O Fialovi a případných dalších kandidátech na poslední volné místo v čele komory se bude hlasovat asi příští týden.

Videozáznam z páteční schůze nové Sněmovny:

Zmínění čtyři úspěšní kandidáti byli zvoleni v tajném hlasování již v prvním kole. Fiala neuspěl v prvním ani druhém kole. Poslední volné místopředsednické křeslo tak zatím zůstane neobsazeno. Bude se konat další volba, do níž budou moci poslanecké kluby překládat návrhy nových kandidátů. ODS zváží strategii pro volbu místopředsedy i s Demokratickým blokem, jehož je členem spolu s KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Z výsledku hlasování vyplývá, že pro Okamuru mohla vedle poslanců SPD hlasovat nejméně část poslanců ANO a KSČM. Zástupci Demokratického bloku a také Pirátů a ČSSD předem oznámili, že Okamura od nich hlas nedostane.

Výsledky hlasování vyvolaly spory mezi poslanci. Popírá to podle nich mimo jiné zásadu poměrného zastoupení v orgánech dolní komory. ODS s odkazem na předsedu ANO Andreje Babiše zopakovala, že kvůli funkcím nebude nikomu "líbat prsten". Podle předsedy klubu poslanců ODS Zbyňka Stanjury se ukázalo, že ve Sněmovně vznikla pevná hlasovací většina, ke které se ale vítěz voleb stydí přihlásit.

Předseda TOP 09 Kalousek označil za pokrytectví a neférovost, že zástupce druhé nejsilnější strany nebyl do vedení Sněmovny zvolen. "Tady se jenom demonstruje síla," přidal se ke kritikům šéf frakce STAN Jan Farský. Podle předsedy frakce KDU-ČSL Jana Bartoška vzniká "hlasovací mašina" ANO, SPD a KSČM. Rovněž podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky lze dovodit, že funguje "ďábelská koalice".

"Jsme přesvědčeni, že slovo by se mělo držet," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš v souvislosti s podporou, kterou Fialovi deklaroval šéf sněmovní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. Faltýnek slíbil, že bude nabádat poslance ANO, aby Fialu ve druhé volbě místopředsedy Sněmovny příští týden podpořili. Zástupci KSČM soudí, že kandidát ODS nakonec zvolen bude. "Nejsme domluveni na žádném bloku," popřel úvahy o hlasovacím spojenectví ANO, SPD a KSČM předseda SPD Okamura. Vyslovil se pro poměrné zastoupení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď