ANO podle Bělobrádka lidovcům nenabídlo vládní spolupráci

foto Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vystoupil na tiskové konferenci poslaneckého klubu KDU-ČSL před jednáním Sněmovny 20. listopadu v Praze.

Praha - Hnutí ANO nenabídlo lidovcům vládní spolupráci. Novinářům to dnes řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Zopakoval také, že lidovci by v případě jednání o koalici trvali na svých podmínkách stanovených před volbami, tedy že v kabinetu nesmí mít žádná strana absolutní většinu a žádný člen vlády nesmí být trestně stíhaný. Předseda ANO Andrej Babiš byl obviněn z podvodu kvůli financování farmy Čapí hnízdo, po jeho zvolení do Sněmovny bylo trestní stíhání prřerušeno. Bělobrádek také řekl, že dohady kolem církevních restitucí nemají na postoj KDU-ČSL vliv.

"Není pravda, že bychom odmítli jednat s ANO o koaliční spolupráci. Nebylo nám to nabídnuto," řekl Bělobrádek. Zopakoval také, že nejsou splněny podmínky, které KDU-ČSL před volbami pro svůj vstup do vlády stanovila. "Ve vládě nemá být člověk, kterému hrozí kriminál, musela by to být vláda, kde by jedna ze stran neměla absolutní většinu, musela by to být vláda, která nebude ani uvažovat o vystoupení z Evropské unie," řekl. Kabinet, do kterého by lidovci vstoupili, by také musel prosazovat jejich program, musel by se hlásit k liberální demokracii a nesměl by zásadně měnit ústavu.

Postoj lidovců nemůže podle Bělobrádka změnit ani to, kdyby Babiš ustoupil od svého záměru zdanit finanční náhrady církevních restitucí. "Pro KDU-ČSL otázka takzvaných církevních restitucí, které žádné restituce nejsou, není věc ani politická, ani náboženská, ale čistě právní. A z právního hlediska jsem přesvědčen, že jakákoli změna musí být odsouhlasena oběma stranami," řekl. Podotkl také, že restituce považuje za nespravedlivé k církvím a že Babišův návrh by nejvíce zasáhl židovské obce, proto ho považuje za antisemitský.

Předseda lidovců také kritizoval ANO za způsob vedení jednání o ustavení Sněmovny. "Žádná dohoda zatím není, pokud vím, tak ani nebylo žádné jednání všech politických stran, které by hnutí ANO svolalo a kde bychom si potvrdili rozdělení výborů. Považuji to za nezodpovědné, jsem přesvědčen, že v den, kdy Sněmovna začíná svoje jednání, by mělo být jasno, jak jsou rozděleny výbory," řekl. Představitelé ANO se podle něj věnují kampani, místo aby řešili povolební situaci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď