Chovanec chce prověřit postup policistů při Zemanově mítinku

foto Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který se 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje setkal s obyvateli Lipníka nad Bečvou.

Lipník nad Bečvou (Přerovsko) - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes požádal policejní prezidium o prověření zásahu při středečním mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Policisté v civilu tam zadrželi jednapadesátiletého Jaroslava Hensla, který na protest proti Zemanově politice pouštěl píseň Modlitba pro Martu. Zvukaři nyní hrozí pokuta až 15.000 korun za přestupek proti shromažďovacímu právu. Někteří politici takový postup označili za návrat k praktikám komunistického režimu. Podle policie byl vstup policie do soukromých prostor zákonný.

"Požádal jsem policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku nad Bečvou. Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět," napsal Chovanec na twitteru. Policejní prezidium krátce nato sdělilo, že požádalo krajské ředitelství v Olomouckém kraji o zaslání "souhrnné informativní zprávy" o zákroku v Lipníku. Krajské ředitelství podle prezidia zprávu zpracuje během příštího týdne.

Pokuta až 15.000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi (na snímku z 9. listopadu) za přestupek proti shromažďovacímu právu. Hensl 8. listopadu na náměstí v Lipníku pouštěl v rámci protestu proti prezidentovi Miloši Zemanovi píseň Modlitba pro Martu. Přitom jej zadrželo několik policistů v civilu. Policie do místnosti, odkud Hensl pouštěl píseň Marty Kubišové, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu okamžitě vypnout a poté ho odvezli. Policisté tvrdí, že vstoupili do soukromých prostor podle zákona o policii.

Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou. Podle zákona o shromažďování se přestupku dopustí mimo jiné ten, kdo "nepřístojným chováním" brání účastníkům shromáždění "ve splnění účelu shromáždění" či "neoprávněně úmyslně brání jinému v podstatném rozsahu ve výkonu práva shromažďovacího".

Prezidenta Zemana v Olomouckém kraji stejně jako při návštěvách dalších regionů doprovází početný tým jeho ochranky, který spolupracuje s místní policií. Zatímco uniformovaní policisté řídí dopravu či hlídkují v okolí, v davu lidí jsou policisté v civilu, kteří monitorují situaci. Dlouholetý člen ochranky jednoho z předchozích prezidentů dnes ČTK řekl, že bezpečnostní opatření při návštěvách prezidenta v krajích nevybočují ze zaběhnuté praxe. "Už před lety jsme při cestách tehdejšího prezidenta pravidelně spolupracovali s kriminalisty. Znají totiž dobře místní poměry a můžou mnohem lépe vyhodnotit případné riziko. V civilu zapadli do davu a sledovali situaci," uvedl bývalý člen ochranné služby. Podle něj jsou bezpečnostní opatření v Česku méně přísná než v západoevropských zemích.

Protesty Zemanových odpůrců během prezidentových výjezdů do krajů se dosud obešly bez větších incidentů. Nejčastější formou protestu byly červené karty, červené trenýrky nebo transparenty. Na veřejných setkáních s prezidentem je ale obvykle mívalo jen několik lidí, převažovali Zemanovi příznivci.

Například loni v září v Letohradu na Orlickoústecku policie odvedla mladíka, který při Zemanově setkání s občany začal křičet "špína, hnus, fašismus". Několik odpůrců se loni sešlo na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde se prezident setkal s občany. V rukou měli tibetské vlajky či fotografii Václava Havla s dalajlamou. Protest byl klidný a obešel se bez incidentů. V únoru 2016 se jeden muž pokusil pronést na setkání občanů s prezidentem v Tanvaldu na Jablonecku pistoli. Podle policie se dopustil přestupku a žádné nebezpečí nehrozilo. V roce 2015 na náměstí v Jirkově na Chomutovsku směrem k Zemanovi hodil muž středních let rajče. Policie ho během pár vteřin zadržela.

Vstup do soukromých prostor byl v Lipníku zákonný, tvrdí policie

Vstup policie do soukromých prostor v domě v Lipníku nad Bečvou, odkud ve středu pouštěli protestující lidé při mítinku Miloše Zemana na náměstí hudbu, byl podle policie zákonný. Tvrdí, že se do místnosti nedostali násilně, dveře prý byly dokořán. Organizátoři protestu vniknutí do míst, které měli propůjčené po dobu protestu od majitele objektu, odsuzují. Postup policie, kteří hudbu vypnuli a zvukaře zadrželi, kritizují i politici.

Policie do místnosti, odkud jednapadesátiletý Jaroslav Hensl pouštěl při protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu okamžitě vypnout a poté ho odvezli. "Vstoupili tam na základě zákona o policii. Využili oprávnění vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek. Nicméně ten prostor byl otevřený a přístupný, nebyl nijak zajištěný a dveře byly dokořán. Nedošlo tam k násilnému vniknutí," řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Policie se odkazuje na paragraf 40 zákona o policii. K takovému vstupu je policista oprávněn jen tehdy, "jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti," stojí v zákonu.

Účastníky protestu legitimovali policisté ještě před mítinkem. Chtěli prý vědět, jakou skladbu budou pouštět, upozornili je na to, že z oken nebudou viset transparenty, v místnosti musí být rozsvíceno a zavřené okno, což prý splnili. Okno nechali jen pootevřené. Přesto se zákroku policie nevyhnuli. "Díval jsem se směrem na náměstí a v tu chvíli přiběhlo zezadu osm černooděnců, vrazili mi do obličeje kameru a řvali: okamžitě to vypněte. Když jsem to vypnul, jeden z nich se představil jako zástupce od policie a oznámil mi, že jsem zadržen," řekl dnes ČTK Jaroslav Hensl. "Překvapilo mne, že do soukromého prostoru vtrhne takové komando, ten pocit byl nepříjemný," dodal.

Postup policie kritizují politici, označují ho za návrat před rok 1989. Policie jej však obhajuje. "Nebylo to na podnět. Policisté jsou povinni zakročit, když došlo k protiprávnímu jednání. Rušilo to shromáždění, které bylo řádně ohlášeno," podotkl Hejtman. Organizátoři protestu však tvrdí, že jim o narušení mítinku nešlo. Ze záznamu prezidentské kanceláře pořízeném z pódia, které bylo zveřejněno na internetu, je slyšet hudba tlumeně z dálky. "Bude se to prověřovat. Je to nyní na obvodním oddělení Lipníku nad Bečvou. S největší pravděpodobností, pokud to zůstane na přestupku, se to postoupí na správní oddělení do Lipníku," doplnil mluvčí.

Na sociálních sítích se také objevila informace o tom, že policisté si organizátory protestu natáčeli po zadržení zvukaře přes okno restaurace, kde seděli. Podle zkušeností ČTK si policisté často natáčejí dění i na samotných mítincích. Podle policie je to obvyklé. "Policie může používat kamerové záznamy, které využívá v případě důkazního prostředků, když se řeší nějaké protiprávní jednání. Neprezentuje se to nikde na veřejnosti, je to jako důkazní prostředek pro rozhodnutí orgánu," dodal Hejtman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď