Zvukaři z demonstrace proti Zemanovi v Lipníku hrozí pokuta

foto Pokuta až 15.000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi (na snímku z 9. listopadu) za přestupek proti shromažďovacímu právu. Hensl 8. listopadu na náměstí v Lipníku pouštěl v rámci protestu proti prezidentovi Miloši Zemanovi píseň Modlitba pro Martu. Přitom jej zadrželo několik policistů v civilu.

Lipník nad Bečvou (Přerovsko) - Pokuta až 15.000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi za pouštění hudby během mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Hensl ve středu na náměstí v Lipníku pouštěl v rámci protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu. Přitom jej zadrželo několik policistů v civilu. Podle policie je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu, řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtmánek. Pořadatelé protestu kvůli zákroku policie podali trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zeman se na úvod návštěvy Olomouckého kraje v Lipníku ve středu vpodvečer setkal s místními. Podle Hejtmánka bránil Hensl shromáždění nepřístojným chováním, kdy rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění.

"Za přestupek lze uložit pokutu do výše 15.000 korun," řekl Hejtmánek ČTK. Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou.

Hensl pro ČTK popřel, že by narušovali setkání prezidenta s veřejností. "Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně," řekl Jaroslav Hensl.

Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který se 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje setkal s obyvateli Lipníka nad Bečvou. Protest se odehrával v prvním patře jednoho z domů na náměstí, odkud protestující pouštěli hudbu. Další demonstranti stáli i na náměstí. Policisté protestující v budově před setkáním legitimovali a upozornili, že nesmějí vystrkovat z oken transparenty a musí mít v místnosti rozsvíceno, což prý splnili. Ke konci písně ale podle Hensla přiběhlo do propůjčené místnosti asi osm černě oblečených mužů s kamerou a nařídili mu, ať hudbu okamžitě vypne. Pak jej odvezli na služebnu, kde strávil asi dvě a půl hodiny.

"Můj pocit je, že použili hrozně moc lidských zdrojů na přerušení protestu, který nebyl tak významný, aby na to použili takové komando. Byla to demonstrace síly, vypadal jsem jako nebezpečný zločinec," dodal Hensl.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala jedna z demonstrujících, Simona Hradílková, dcera bývalého disidenta a polistopadového ministra vnitra Tomáše Hradílka, který na protest proti Zemanově opětovné kandidatuře drží devátý den hladovku.

"Nějací lidé odvezli našeho kamaráda, ti lidé nebyli označeni jako policie, připadalo mi to natolik závažné, že jsem chtěla, aby to policie prověřila. Nevěděli jsme, kam ho odvezli. Ten člověk se ničeho nedopustil," řekla ČTK Hradílková.

Iniciátoři protestu trvají na tom, že šlo o kultivovaný protest, z následků jsou rozčarovaní. "Nevěděli jsme, co se děje, kde je náš kamarád a jak se dostali do soukromých prostor, které jsme měli půjčené od majitele restaurace," řekla ČTK iniciátorka protestu Marie Šuláková. "Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání," tvrdí však policejní mluvčí Libor Hejtmánek.

Mítink na náměstí v Lipníku nad Bečvou byl prvním veřejným shromážděním prezidenta Zemana s obyvateli během návštěvy Olomouckého kraje. Během dneška jej čeká setkání na náměstí s obyvateli Zábřehu a Mohelnice a v pátek v kulturním domě ve Vápenné na Jesenicku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď