Firmy z USA a Číny podepsaly dohody za více než 250 mld. USD

foto Společnosti z USA a Číny podepsaly v rámci návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa (uprostřed) v Číně dohody v hodnotě více než 250 miliard dolarů. Vpravo je čínský prezident Si Ťin-pching.

Peking - Firmy ze Spojených států a Číny podepsaly v posledních dvou dnech obchodní smlouvy za více než 250 miliard dolarů (5,5 bilionu Kč). Na dnešní tiskové konferenci to oznámil čínský ministr obchodu Čung Šan. Firmy podepsaly smlouvy v rámci návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně. "Je to skutečný zázrak," řekl k dohodám čínský ministr.

Ne všechny smlouvy jsou ale závazné, upozorňují agentury. Některé jsou pouze rámcovými dohodami nebo předběžným prohlášením záměru. Jsou mezi nimi dohody o prodeji čipů, motorů pro letadla či automobilových součástek z USA, ale také smlouvy o spolupráci při těžbě plynu. Jejich cílem je potlačit stížnosti ze zahraničí na čínskou obchodní politiku.

Čínská státní televize uvedla, že americký výrobce letecké techniky Boeing podepsal v Číně obchodní dohody za 37 miliard USD. Firmy v čipovém průmyslu pak uzavřely dohody za čtyři miliardy USD. Americký průmyslový konglomerát General Electric podepsal s čínskými obchodním partnery tři obchodní smlouvy v celkové hodnotě 3,5 miliardy USD, informovala agentura Reuters.

Čínská státní ropná společnost Sinopec, finanční ústav Bank of China, čínský státní fond China Investment, Alaska Gasline Development (AGDC) a stát Aljaška se pak dohodly na spolupráci při rozvoji sektoru zkapalněného zemního plynu. Dohoda zahrnuje investici až 43 miliard USD, vytvoření až 12.000 pracovních míst v USA, snížení obchodního deficitu mezi USA a Asií o deset miliard USD ročně a Číně poskytne čistou energii, uvedla agentura AP.

Americký výrobce čipů Qualcomm podepsal tři dohody o prodeji polovodičů firmám Xiaomi, Oppo a Vivo. Hodnota kontraktu v následujících třech letech má činit 12 miliard dolarů.

Společnost Delfin Midstream podepsala předběžnou dohodu s čínským dodavatelem plynu China Gas Holdings na 15 let, sdělil agentuře Reuters její šéf Frederick Jones. Delfin podle dohody dodá do Číny ročně počínaje rokem 2021 tři miliony tun zkapalněného zemního plynu (LNG).

Společnosti Goldman Sachs & Co a CIC uzavřely strategickou dohodu o zřízení čínsko-amerického průmyslového fondu spolupráce. Fond investuje pět miliard dolarů do hospodářské spolupráce v oblasti zpracovatelského, spotřebitelského a zdravotnického průmyslu.  

Trump v rozhovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem řekl, že z čínského přebytku obchodní bilance se Spojenými státy neviní Čínu, ale své předchůdce. "Ale my to napravíme a výsledek bude fantastický pro obě strany," dodal Trump. Čínského prezidenta zároveň označil za výjimečného muže.

Prezident Si Ťin-pching označil rozvoj čínsko-amerických hospodářských vztahů za velmi přínosný pro globální růst. Čína podle sdělení čínského ministerstva zahraničí souhlasila s dalším snížením bariér pro vstup na svůj bankovní a pojišťovací trh, stejně jako na trh cenných papírů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď