Vyjádření uchazečů o účast v prezidentské volbě na anketu ČTK

foto Vstupní brána na II. nádvoří Pražského hradu, česká vlajka - ilustrační foto.

Praha - Vyjádření uchazečů o účast v prezidentské volbě na anketu ČTK.

OTÁZKY:

1) Proč kandidujete na prezidenta republiky?

2) Jak se chcete odlišit od svých předchůdců prezidentů Miloše Zemana, Václava Klause a Václava Havla?

3) Kolik korun hodláte investovat do volební kampaně a z jakých zdrojů ji chcete hradit?

 

Akademický sochař Emil Adamec (na archivním snímku), kandidát na prezidenta České republiky. EMIL ADAMEC sochař, architekt, urbanista (informace o občanské či politické podpoře nezveřejnil)

Na zaslané otázky nereagoval. Na svých webových stránkách uvádí, že by se ve funkci zasadil o zrušení úřadu prezidenta republiky, podpořil vznik monarchie, snížení poslanců na 25 nebo by Senát sestavil ze šlechty.

 

JITKA ALBRECHTOVÁ sociální pracovnice (nemá dostatek občanských podpisů, chce se zúčastnit příštích prezidentských voleb)

- Domnívám se, že každý občan České republiky, který splňuje podmínky stanovené zákonem, může kandidovat. Zda uspěje či nikoliv, anebo zda se pokusí v další volbě znovu do této zasáhnout, je už na něm. Já jsem se rozhodla svobodně a dobrovolně s cílem poznat a pochopit politiku a objevit své ambice a schopnosti. A pokud budu moci, zasáhnu do každé následující volby prezidenta.

- Myslím si, že odlišnost je hlavně v tom, že jsem žena. Nikdy jsem nic proti chlapům neměla, mnohdy se ale ženy ve vysokých funkcích lépe orientují, problematice se věnují hlouběji a v souvislosti s více jevy. Navíc svou odlišnost vidím hlavně v tom, že jsem úplný amatér a všemu jsem se musela naučit v "šibeničním" čase.

- Celá má předvolební kampaň mě stála necelých 2000 korun. Nelze se nejprve zabývat podpisy a pak obhajovat své myšlenky a další kroky. Raději prohraji bez podpisů, ale s hlubokou znalostí problematiky, než postoupit s podpisy a být naprosto neznalá čehokoliv, nebo pouze s povrchními znalostmi. Takže kampaň tedy bude ukončena 7. listopadu pro nedostatek podpisů.

 

Podnikatel a bývalý starosta obce Vraclav na Orlickoústecku Vladimír Boštík oznámil 30. srpna ve Vysokém Mýtě svou kandidaturu na prezidenta. VLADIMÍR BOŠTÍK podnikatel, bývalý starosta (dle jeho srpnového vyjádření má k dispozici 63.242 podpisů občanů)

- Kandiduji proto, že chci být prezidentem všech lidí. Jako zkušený komunální politik mám co nabídnout. Chci, aby občané republiky měli, co potřebují.

- Jako prezident budu lidový, chci komunikovat s poslanci. Odmítám jakýkoliv přísun uprchlíků i za cenu sankcí z Evropské unie. Současná vláda a ta budoucí není k občanům vůbec nakloněna. Podvody lithium, Čapí hnízdo, to přeci občané nechtějí.

- Od začátku jsem tvrdil, že do volební kampaně hodlám investovat 50.000 korun. Na tuto částku mám přislíbené peníze od sponzorů. Pokud se najdou další, tak je budu investovat.

 

Kandidát na prezidenta, bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, besedoval 2. listopadu se studenty v aule Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. JIŘÍ DRAHOŠ bývalý předseda Akademie věd (kandidaturu zaregistroval u ministerstva vnitra, odevzdal 142.157 občanských podpisů)

- Chci být prezidentem, který národ spojuje, netřídí lidi na přátele a nepřátele, a je garantem demokracie. Chci přinést vizi pozitivní budoucnosti. Dát všem opět důvěru v to, že jsme národ tvořivých a šikovných lidí, a že pokud se dokážeme poučit i z vlastních chyb, nemáme se čeho bát. Chci, aby lidé znovu brali Pražský hrad jako místo, do kterého můžou promítnout svoje vlastenectví.

- Jsem Jiří Drahoš, nechci někoho připomínat, nebo se od někoho odlišovat. To by ani nebylo fér vůči voličům. Dívejme se do budoucnosti. Ať lidé posoudí můj program, moji vizi demokratické, bezpečné, prosperující a kulturní země, která má pevné a respektované místo ve světě. Myslím, že můj dosavadní život je zárukou, že své voliče nezklamu. Mám za sebou kariéru vědce i manažera, nejsem loutka žádné politické strany ani zájmových skupin.

- Nejsem bohatý člověk, všechny náklady hradím z darů od občanů a firem. Za každý dar jsem upřímně vděčný. Opravdu jsem nečekal, že tolik lidí vyjádří tímto způsobem svoji touhu po změně. Spousta z nich mi to tam (na volební účet) také píše, a je to úžasný pocit. Pokud se nám to povede, pokusím se každému jednomu z nich finanční podporu vrátit tím, že budu dobrým prezidentem. Je to velký závazek.

 

O funkci českého prezidenta se bude v lednových volbách ucházet také bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer (na snímku z 20. listopadu 2015). PAVEL FISCHER, bývalý český velvyslanec ve Francii (kandidaturu zaregistroval u ministerstva vnitra, má k dispozici senátorské podpisy)

- Protože jsem se už nevydržel stát a dívat se se založenýma rukama. Prezidentská kampaň zůstávala pozoruhodně vzdálená tématům, která vidím jako klíčová. Nejistá situace ve světě, evropský kontext, který nás staví před otázku, jak reformovat Evropskou unii, nebo dlouhodobé otázky vztahující se k rodině, k reformě důchodového systému či budoucnosti života na venkově, se mi zdají příliš důležité na to, abych je se zkušeností v dané oblasti nepojmenoval.

- Každá doba je jiná a vyžaduje jiný prezidentský typ. Přicházím jako zástupce generace, která sice vyrostla v komunismu, ale zkušenosti mohla sbírat už ve svobodě. Chci přinést čerstvý vítr těch, kdo směli studovat na prestižních školách venku a kdo se vrátili do vlasti právě proto, že cítí odpovědnost za tuto zemi.

- Moje kampaň nebude stát více, než jsou limity předepsané zákonem. V současné chvíli se dokonce pohybuji v odhadu nákladů na polovině, tedy na dvaceti milionech pro první kolo. Z jakých zdrojů? Oslovuji sponzory, firmy, osobnosti u nás a v zahraničí.

 

MIROSLAV FRAJBIŠ bývalý učitel (informace o občanské či politické podpoře nezveřejnil)

Na zaslané otázky nereagoval. Na svých webových stránkách uvádí, že chce zlepšit současnou situaci v České republice, navrátit hodnoty do společnosti a předejít hrozbě, které "přichází z jiných zemí".

 

Předsedy strany Rozumní Petr Hannig oznámil 19. července v Praze kandidaturu na prezidenta. PETR HANNIG hudebník a šéf strany Rozumní (kandidaturu zaregistroval u ministerstva vnitra, má k dispozici poslanecké podpisy)

- Byl jsem vyzván předsedy šesti subjektů, které podporovaly Rozumné - stop migraci a diktátu EU - peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, abych kandidoval na funkci prezidenta našeho státu. Zprvu jsem se necítil povolán na takto významnou funkci, ale nakonec jsem usoudil, že to je má občanská povinnost. Nyní zaznamenávám spoustu kladných ohlasů, jak od přátel, tak od naprosto cizích lidí. Původně jsem si myslel, že mám handicap v tom, že na věci nahlížím z různých úhlů a nejsem zastáncem kategorických (populistických) řešení. Vždy vše vnitřně konzultuji nejenom z hlediska zdravého rozumu, ale i, a to nemalou měrou, srdcem.

- Politicky bych kráčel spíše ve šlépějích Miloše Zemana, to znamená nevázat se výhradně na jednu světovou stranu, ale zajišťovat bezpečí státu více diverzifikovaně, nejenom orientací na Evropskou unii, ale i na USA ..., Rusko, Čínu a navazovat hospodářské styky i se zeměmi, které nejsou velmocemi, ale jsou na vzestupu a spolupráce s nimi by pro ČR přinášela užitek. Co se týká jednání - vyznávám pokoru před tradicemi, před názory jiných lidí, snažím se pochopit politické programy různých stran a to nejenom těch hlavních, ale i nových. To znamená, že stylem bych se blížil spíše k začátku prezidentského období Václava Havla. A zde zdůrazňuji pro budoucí neúprosné internetové kritiky - stylem, ne náplní.

- Pouze cca 40.000 korun na nezbytný volební spot. Rozumní, kteří mne vyzvali ke kandidatuře, jsou chudou stranou, nepodporují je žádní miliardáři. Čili budu se spoléhat jen na náklonnost občanů a na to, že snad zaujmu lidi svým nepatetickým stylem, vyznačujícím se schopností naslouchat a nesoustřeďovat pozornost pouze na svou osobu.

 

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer vystoupil 2. listopadu v Praze na tiskové konferenci. Lékař a aktivista Hilšer novinářům oznámil, že má k dispozici dostatek senátorských podpisů, které mu otevírají cestu ke kandidatuře na Pražský hrad. Vpravo je jeho manželka Monika. MAREK HILŠER lékař, aktivista (kandidaturu zaregistroval u ministerstva vnitra, má k dispozici senátorské podpisy)

- Česká politika potřebuje svěží vítr a restart politické kultury. Zasloužíme si nezávislého prezidenta, který bude hájit zájem běžných občanů a nebude loutkou lobbistických skupin nebo miliardářů, kteří si přivlastňují stát. Chci, aby hlava státu pracovala pro neprivilegované, potřebné, protože silní vždy svůj zájem prosadí. Jako prezident budu podporovat sebevědomé občanství a chci jasně ukázat, že se i my, běžní občané, můžeme podílet na správě naší země. Budu bojovat za to, abychom zůstali součástí demokratické Evropy.

- Každý jsme jiný a snahou sebevědomého prezidenta nemá být záměrně se odlišovat od kohokoliv. Nabízím svůj program a jeho součástí je férovost, slušnost, schopnost důstojně reprezentovat, odvaha otvírat důležitá společenská témata s dlouhodobým přesahem a snahu bojovat proti klientelismu v české politice. Ale jednu odlišnost od všech citovaných prezidentů bych přeci jen zdůraznil. Jsem příslušníkem generace, která nevyrostla za totality a přímo ji neovlivnila komunistická normalizace. Může být pro mě lehčí bojovat proti prokleté minulosti, která rozděluje naši společnost a je svým způsobem symbolizována těmito osobnostmi.

- Na rozdíl od kmotrovského sponzorování politiky, ve kterém se politici stávají závislými na kmotrech, prosazuji vizi občanského sponzorování politiky. Politik je sponzorován drobnými dary od občanů a je tedy plně odpovědný jim. Čím více občanů drobnými částkami přispěje, tím lepší kampaň může jejich favorit mít. Líbí se mi to jako čistý způsob financování politiky a svou kampaň takto vedu. Mentalitou nejsme na podobný způsob zatím připraveni, ale někdy se začít musí.

 

Bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská vystoupila 2. listopadu v Praze na tiskové konferenci ke kandidatuře na prezidenta. TEREZIE HOLOVSKÁ bývalá místostarostka Prahy 8 (shání podporu především u poslankyň).

Na zaslané otázky neodpověděla s odkazem na časovou vytíženost a odkázala na svá vyjádření při oznámení kandidatury. Na tiskové konferenci kandidaturu zdůvodnila tím, že v prezidentských volbách chybí žena. Prezident má být podle jejího názoru ochránce lidu, má s lidmi stále mluvit a poznatky zprostředkovat vládě. Ustanovila by 14 náměstků hlavy státu, jednoho pro každý kraj. Každý člověk by se na ně mohl obracet se svými podněty.

 

Kandidát na funkci prezidenta Michal Horáček zahájil 16. dubna na náplavce na pražském Rašínově nábřeží sběr podpisů pod petiční archy na prezidentské volby. MICHAL HORÁČEK podnikatel a textař (kandidaturu zaregistroval u ministerstva vnitra, má k dispozici 86.000 podpisů)

- Protože budu schopen dělat to nejdůležitější: zastupovat zájmy skutečně všech občanů České republiky. Kampaň si platím do poslední koruny sám, a tak nebudu nikomu nic dlužit a nic splácet. Ani politikům, ani byznysmenům. Ti mě nepodporují, ale o jejich přízeň se neucházím. Ucházím se o podporu občanů.

- Mým prvním cílem není se od kohokoli odlišovat. Hned první den své kandidatury jsem představil nejen svou vizi vykonávání funkce hlavy státu, ale i rozvoje ČR a pojmenoval a ve spolupráci s vynikajícími českými osobnostmi popsal postup v devíti klíčových sférách. Jsem si jistý, že každý může posoudit, v čem se od činnosti pana Klause a zejména pana Zemana odlišuji.

- Kampaň si platím výhradně sám. Jelikož jsou to peníze moje a mojí rodiny, snažím se je vynaložit hospodárně. Ale zároveň jsem připraven vynaložit tolik, kolik bude potřeba. V krajním případě to znamená 40 milionů korun, stanovených zákonem pro první kolo volby, a dalších deset pro kolo druhé.

 

JANA YNGLAND HRUŠKOVÁ zpěvačka

- Naše republika je ve velkém nebezpečí. Nynější kandidáti nemají ani představu, co se bude dít, až tu bude situace, jako je například v Norsku, Francii nebo v Německu. Sociální systém se zhroutí, kriminalita bude nekontrolovatelná a stoupne i počet nemocí, které už dávno neznáme. Tomu bych ráda zabránila. Nejlépe vystoupením z Evropské unie. Ta totiž není nic jiného než další diktatura.

- Jejich amnestie byly velmi nebezpečné, chování často nedůstojné. Alkohol by prezident neměl pít v takové míře, jako například Havel nebo Zeman. Zeman se tím ještě chlubí a přes svou nemoc nechce přestat ani kouřit ani pít. Prezident by měl jít ve všech směrech příkladem. A hlavně nesmí podporovat zánik našeho zemědělství a průmyslu, devastaci školství a zdravotnictví.

- Nejsem milionář, ani za mnou nestojí nějaká strana. Do kampaně jsem nevložila nic. Bez peněz je to samozřejmě prohraný boj, ale to mi nebrání se toho zápolení zúčastnit. Chci říct svůj názor na politické dění a chci to i nějak ovlivnit. Demonstrace skoro nic nepřinášejí a generální stávku nikdo neorganizuje. Zbývá nám jen dál protestovat a přesvědčovat. Někteří kandidáti jsou na tom stejně jako já. Využívají kandidatury jako statement.

 

Šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) a kandidát na prezidenta Jiří Hynek na snímku pořízeném 12. října 2017 v Praze. JIŘÍ HYNEK prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (kandidaturu zaregistroval u ministerstva vnitra, má k dispozici poslanecké podpisy)

- Každý, kdo má rodinu, chce žít v bezpečné a prosperující zemi. Jsem otec čtyř dětí, celý profesní život působím ve vysokých manažerských pozicích a pohybuji se v oblasti ekonomické diplomacie a bezpečnosti. Kandiduji, protože věřím, že jako prezident mohu být naší zemi užitečný, mohu nabídnout jasné postoje, hluboké znalosti i praktické zkušenosti, důslednou obhajobu našich národních zájmů a schopnost komunikovat slušně, ale konkrétně, věcně a s nadhledem.

- Jsem Jiří Hynek a budu sám sebou. Prezident musí být důstojnou hlavou státu, schopným ekonomickým diplomatem, kompetentním vrchním velitelem ozbrojených sil a osobností, která bude reprezentovat celou společnost. S porozuměním, srozumitelně, věrohodně a bez odsudků.

- Do kampaně budu investovat tolik peněz, kolik se mi jich podaří od sponzorů získat. Podle toho také zvolím prostředky komunikace. Určitě se budu hodně soustředit na veřejné debaty s občany a nepochybně také na internet a sociální sítě.

 

Otto Chaloupka (na archivním snímku), kandidát na prezidenta České republiky OTTO CHALOUPKA bývalý poslanec (shání politickou podporu)

Na zaslané otázky nereagoval. Na svých webových stránkách uvedl, že chce vrátit lidem důvod dívat se pozitivně do budoucnosti, vrátit jim důvod být hrdí na sebe a na Českou republiku, vrátit důstojnost na Hrad a vrátit lidem důvěru ve vedení ČR.

 

MILAN KOHOUT umělec, performer (shání politickou podporu)

- Je nesporné, že prezidentem české kotlinky by měl být člověk, který vidí, že nelze stavět plůtky kolem malého území v oku "světového hurikánu", vypouštět při tom národně nacionalisticko-nacistické rasisticko-xenofobní řitní větříky a doufat, že se oko neznající hranic nehne z místa a nebude se nemilosrdně a nevyhnutelně posouvat po celé zeměkouli! Abychom úspěšně přežili do budoucnosti, tak máme doslova posledních pár vteřin na radikální a revoluční změnu chápání člověčího společenského systému na naší malé, společné, multikulturní, multirasové a nedělitelné planetě. Proto nabízím své prezidentské služby poučen moudrostí ptáků, kteří dokážou vzlétnout a pozorovat svět z výšky, ale zároveň si musí často sednout na zem, hrabat se v její tlející hlíně a sezobnout jen tolik červíků, kolik potřebují k přežití.

- Já nepřemýšlím o nějakých předvolebních strategiích odlišení se od předchozích “politických produktů” společnosti. To je přesně to, co slévá kapitalismem diktované volby s filosofií trhu. Trh pomocí arogantních reklam bez přestání rve do hlav lidem ideu, že si musí pořizovat neustále nové a odlišné modely, designy či chutě, a to vše jen v zájmu "hamižnosti” majitelů výrobních prostředků.

- Do kampaně nehodlám investovat nic a o žádné peníze ani nežádám. Chtěl bych dokázat, že lze opět ve volbách zvítězit, i když nepoužijete žádné propagandistické a mozky vygumovávající billboardové násilí, tak, jak je to v dnešních, penězi diktovaných takzvaných "demokraciích" zvykem. Ostatně Václav Havel byl zvolen prezidentem a neměl v té chvíli ani korunu na svoji "kampaň". Jak rychle jsme, přeprogramováni kapitalismem, zapomněli, že?

 

Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek, prezidentský kandidát ODA. VRATISLAV KULHÁNEK bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto (kandidaturu zaregistroval u ministerstva vnitra, má k dispozici poslanecké podpisy)

- Můj hlavní cíl je Česká republika, respektive deset milionů lidí, kteří jí říkají vlast. Myslím na ně každý den a přemýšlím, jak bych jim mohl svými praktickými životními zkušenostmi pomoci. Chci, aby věděli, že žijí v klidné a sebevědomé zemi s budoucností. Něco jsem ve svém životě dokázal a vím, co je důležité a co pomíjivé. Pokud budu cítit v politicích faleš, nenechám si to líbit.

- Rozhodně si myslím, že již odlišný jsem a nemusí mě trápit, jak bych to měl dokázat. Ti, kteří mě znají, o tom vědí. Mojí současnou snahou je, aby se o mě dozvěděli i ostatní. Ke zmíněné trojici prezidentů bych snad jen dodal, že každý z nich patřil ke své době. Já myslím na budoucnost.

- Nechci investovat ani korunu zbytečně, prezidentská kampaň přece není o souboji bankovních kont, ale osobností a jejich věrohodnosti. Doposud mi na kampaň nejvíce peněz poslal Pavel Sehnal, který před pár měsíci obnovil politickou značku ODA. Kdo všechno mi ještě přispěje, to nemohu nyní říci, protože to zkrátka nevím. Ale rozhodně jsem si jistý, že mezi nimi nebude nikdo, kdo by za to vyžadoval jakoukoliv protislužbu. Tahle ostudná éra už musí jednou provždy skončit.

 

DANIEL MASOPUST manažer v oblasti marketingu (stále shání podporu pro svou kandidaturu)

- Hlavní důvody jsou v podstatě tři, jenž tvoří spojité nádoby. Za prvé jsem nenalezl jistotu v nabídce a statusu ostatních kandidátů pro bezpečnou a přijatelnou politiku státu v úřadu prezidenta ČR, a to i z pohledu zajištění kontinuity výkonu celého pětiletého funkčního období. Dále mě vyburcoval nebývalý morální a duchovní úpadek země, který je tak masivně prezentován politiky a zákonodárci, jenž mají být garanty pravého opaku. V neposlední řadě se chci aktivně podílet na budoucnosti domoviny budoucích generací a samozřejmě tím i našich vlastních deseti milovaných dětí.

- Mou vizí pro budoucnost naší země je jednak její neutralita, svrchovanost a soběstačnost. Dalším bodem vize je zodpovědná jednotná zahraniční politika na morálně a právně jednoznačných principech bez ohledu na to, kterým světovým směrem je prezentována a uplatňována. Naše země musí dospět. Třetím, pro mnohé překvapivým nebo naopak vítaným, bodem mé vize je návrat ke kořenům, což obnáší touha obnovit Československo na základě vyhlášení všelidových referend na jeho původním území, zejména pak jako téma k 100. výročí od jeho vzniku. Osobním bodem je skutečná živá křesťanská víra hlavy státu, jako tomu bylo například u prvního československého prezidenta.

- Nestanovil jsem si žádnou částku, protože zatím vycházím jen z vlastních zdrojů a tedy z toho, co mám k dispozici a co je nutné k zajištění základních podmínek pro kandidaturu. Jsou to řádově tisícikoruny, alespoň v prvním, takzvaně nultém kole prezidentských voleb. Pokud se mi podaří naplnit podmínku kandidatury do 7. listopadu a stanu se oficiálním kandidátem, nejsou vyloučeny prostředky od dárců na můj transparentní účet. Prozatím investuji zejména svůj osobní čas a um.

 

Podnikatel Igor Sládek, která hodlá kandidovat na prezidenta, vystoupil 13. června na tiskové konferenci v Praze. IGOR SLÁDEK podnikatel a investor

Na zaslané otázky nereagoval. V minulosti uvedl, že jeho kandidatura má být prostředkem k tomu, aby byly zviditelněny jeho názory především na problematiku migrace a zdravotnictví.

 

Zhruba 500 lidí se sešlo 6. února na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti islámu, kterou pořádá spolek Nechceme utečence v České republice, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a brněnská Národní demokracie. Na snímku je bývalý poslanec Miroslav Sládek. MIROSLAV SLÁDEK předseda republikánské strany, kandidaturu vzdal, spojil ji s výsledkem v parlamentních volbách, které považuje za zklamání. Pokračovat chce ve sběru podpisů pod petici "i s ohledem na fakt, že zdravotní stav současného prezidenta zakládá důvodnou obavu z předčasných prezidentských voleb po lednu 2018".

 

IVAN SMETANA

- Ke kandidatuře mě vede bezmocnost obyčejných lidí dovolat se spravedlnosti a také fakt, že demokracie u nás se často zvrhává na pouhý loupeživý kapitalismus. Někteří sice tvrdí, že se máme o mnoho lépe, ale je to jen přirozený lidský vývoj. Rozdíl mezi životní úrovní u nás a v západní Evropě je stále stejně velký.

- Od svých předchůdců se chci odlišit tím, že tu budu pro obyčejné lidi, ne pro zájmové skupiny nebo vybranou hrstku lidí. Nehodlám na funkci vydělávat, ani díky ní luxusně cestovat. V této souvislosti mě vždy napadne otázka, jakou cenu asi měla amnestie Klause? Amnestie by měla být spravedlivá. Ta jeho nebyla.

- Za svou kampaň hodlám utratit minimum. Vše je založeno na lidské pomoci, která bude po kampani vyúčtována jako nepeněžní plnění. Galashow s gulášem a pečivem opravdu nechystám. Ta je dobrá pro světové kapely, ne pro kandidáty. V případě politiků málokdy platí, že splní, co v předvolebních výstupech slíbili. Dovolil bych si říci, že nikdy. Vždy je za tím nějaké ale. V prvním kole má každý kandidát dostatek prostoru v médiích, což je dáno zákonem. Tak proč utrácet peníze? Maximálně k manipulaci.

 

Bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl (na snímku z 28. června 2013) je dalším kandidátem na prezidenta. Účast ve volbách na začátku roku 2018 potvrdil serveru Neovlivní.cz. Oficiální kampaň hodlá zahájit až v červnu. KAREL ŠTOGL bývalý šéf Úřadu vlády. ČTK sdělil, že "poslední dny se situace vyvíjí spíše směrem" k tomu, že nebude kandidovat. Na otázky proto neodpověděl.

 

JOSEF TOMAN stratég (zda má k dispozici podpisy občanů, poslanců či senátorů, nezveřejnil)

- jako vlastenci mu je smutno z polistopadového vývoje, během kterého je ničen národ a stát. Jako stratég má plán "na efektivní, rychlou nápravu této žalostné situace". Rozdělení Československa bylo podle něj nelegitimní a za neplatné proto považuje vše, co se po rozdělení odehrálo včetně členství v EU a NATO. Pokud by se situace nezačala rychle napravovat, odvolal by vládu. Nová "vlastenecká vláda odborníků" by vyhnala islamisty a "uzavřela tunely, které jsou stejně velké jako státní rozpočet".

- Považuje se za zcela jiného než předchozí prezidenti, a to i tím, že je vlastenec a stratég, ne vlastizrádce a kolaborant. Za další zásadní rozdíl považuje, že na něj a jeho rodinu neexistují kompromitující materiály. Není psychopat, nemá mindráky či nemusí skrývat svou sexuální orientaci a nechce žít na hradě, stačí mi vila. Plánuje dát 90 procent rozpočtu úřadu prezidenta na pomoc těm, kteří pomoc potřebují, na boj s justiční mafií, korupcí a podobně.

- "Co chci jako prezident provést, je v rozporu s tím, co chtějí polistopadové elity, takže od nich peníze nedostanu, když se o mně ale dozví většina občanů a seznámí se s mým programem, což média nebudou moci již mnohem déle utajovat, nebudu potřebovat žádné velké finance, jelikož webové stránky a televizní reklamy si dovedu vytvořit sám či zdarma s pomocí lidí, kteří mi věří, takže peníze budu potřebovat maximálně na benzin, abych dojel, kde je třeba, na to prostředky mám či dostanu a odhaduji to celkem na tisíce až desetitisíce korun."

 

Prezident Miloš Zeman. MILOŠ ZEMAN prezident republiky (kandidaturu chce zaregistrovat u ministerstva vnitra v pondělí, má k dispozici občanské podpisy)

- Ze dvou důvodů. První a hlavní je, že si to přáli moji stoupenci. A já je nechci zklamat, protože kdybych se na ně vykašlal, připadal bych si jako zbabělec. Druhý důvod je ten, že bych rád v této práci pokračoval, protože je krásná a zajímavá.

- Každý z nich měl nějakou základní ideu. Moje idea je jiná než jejich. Je to idea aktivního občanství. Jak víte, dlouhodobě prosazuji například přímou volbu starostů, primátorů, ale i hejtmanů a prosazuji referenda. A co je nepopulární, prosazuji i povinnou volební účast.

- O to se starají moji spolupracovníci a vzhledem k tomu, že mi na transparentní účet naběhlo množství haléřových darů, složil jsem z nich několik set tisíc korun, které budou na volební aktivity úplně stačit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď