Uzbek, který v New Yorku zabil osm lidí, nebyl občanem USA

foto Uzbek Sayfullo Saipov, který spáchal útok dodávkou na newyorském Manhattanu.

New York - Útočník Sayfullo Saipov (v přepisu z uzbečtiny Sajfulláh Saipov), který v úterý v New Yorku najel dodávkou do davu a zabil osm lidí, pocházel z Uzbekistánu a nebyl občanem Spojených států. Do USA se legálně přistěhoval v roce 2010 a od té doby se živil jako řidič. Podle známých nezastával žádné radikální postoje a život v Americe se mu líbil. V minulosti byl podle amerických médií opakovaně pokutován kvůli dopravním přestupkům.

Ačkoli řada lidí o 29letém Uzbekovi hovoří jako o milém člověkovi, jeden z jeho bývalých sousedů z Tampy uvedl, že Saipov byl znám jako agresivní řidič. Kvůli jistému incidentu na parkovišti se s ním i pohádal.

Newyorský deník Daily News napsal, že policie Uzbeka kvůli řízení zastavila například v roce 2015 v Mount Holly Springs Borough v Pensylvánii a o tři roky dříve v pensylvánském městě Palmyra.

Saipov dříve pracoval pro alternativní taxislužbu Uber, která si před jeho přijetím prověřovala jeho minulost. Interní prověrkou prošel. "Jsme v kontaktu s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a nabídli jsme mu naši pomoc," citoval deník Daily News nejmenovaného činitele Uberu. "V úzkém kontaktu s vyšetřovateli a FBI zůstaneme, abychom jim pomohli s pátráním," dodal. Uvedl také, že firma prověřuje všechny záznamy, které o Uzbekovi má, dosud ale nenalezla žádné, které by se týkaly bezpečnostních záležitostí.

Televize NBC News uvedla, že Saipov má manželku a dvě děti. Bývalý Saipovův soused z doby, kdy žil na Floridě, ho označil za člověka, který žil uzavřen v rámci své rodiny.

Na Floridě se před pěti lety seznámil s Koblijonem Matkarovem, který listu The New York Post řekl, že byl velmi přátelský. "Je to skvělý chlapík, velmi přátelský. Je jako můj bratr, vnímal mě jako svého staršího bráchu," řekl Matkarov, kterého se Saipovem spojuje původ.

Saipov se nakonec usadil v Patersonu ve státě New Jersey. The New York Times informoval, že v noci na dnešek v jednom z bytů, který je považován za jeho bydliště, policie provedla razii. Podrobnosti k zátahu ale známé nejsou.

List The Telegraph poznamenal, že v Patersonu se 150.000 obyvateli žije početná komunita přistěhovalců, z nichž až 30.000 se hlásí k islámu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď