Uzbek Saipov v New Yorku zabíjel podle návodu IS, na čin je hrdý

foto Policisté na místě útoku dodávkou na newyorském Manhattanu.

New York - Uzbecký přistěhovalec Sayfullo (Sajfulláh) Saipov, který v úterý na newyorské stezce pro pěší a cyklisty zabil pronajatou dodávkou osm lidí a 11 dalších zranil, byl dnes obžalován z terorismu. Obžalobu si nečekaně vyslechl přímo u soudu, kam byl přivezen z nemocnice na kolečkovém křesle s pouty na rukou i nohou.

Saipov vyšetřovatelům sdělil, že postupoval podle návodu šířeného hnutím Islámský stát (IS) a že chtěl zabít co nejvíc lidí. Dal také najevo, že je na svůj čin hrdý. První výsledky vyšetřování, o nichž dnes informovala americká média, ukazují na dlouhodobější přípravu teroristického útoku, která ovšem pozornosti newyorské policie unikla.

"Řídil se téměř přesně do písmene pokyny o způsobu provedení podobného útoku, které IS už dřív rozšířil pro své stoupence na sociálních sítích," řekl novinářům zástupce šéfa newyorské policie John Miller. Saipov, který byl při útoku postřelen, je v nemocnici při vědomí a komunikuje s policií. Podle Millera nikdy nebyl předmětem policejního zájmu, ale udržoval kontakty s lidmi, kteří vyšetřováni byli. Agentura Reuters uvedla, že Saipov byl ve styku s člověkem, kterého pro údajné teroristické aktivity vyšetřují agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

FBI dnes také v souvislosti s útokem požádal veřejnost o pomoc při pátrání po další osobě. Sdělil, že jde o 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč po něm pátrá, ale úřad neuvedl.

O tom, že se ze Saipova stal vyznavač radikálního islámu svědčí mimo jiné rukou psaný vzkaz nalezený v jeho autě, který byl napsán v arabštině a stálo v něm, že Islámský stát "potrvá věčně". Právní výbor amerického Senátu dnes potvrdil, že Uzbek přicestoval do USA v roce 2010 legálně s využitím takzvané zelené karty. Tu získal v loterii podle imigračního programu platného od roku 1990.

Loterijní program dnes ostře kritizoval prezident Donald Trump, podle něhož Spojené státy právě vinou tohoto programu "dovážejí evropské problémy". Prezident hodlá požádat Kongres, aby program zelených karet, který cizincům umožňuje získat v USA právo trvalého pobytu, okamžitě zrušil. Trump označil Saipova za "zvíře" a prohlásil, že ho možná odešle do věznice na kubánském Guantánamu, kde Spojené státy po teroristických útocích ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Mezi mrtvými je podle úřadů pět Argentinců a Belgičanka, identita ostatních známa není. Podle argentinského ministerstva zahraničí zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. Rosario k uctění jejich památky vyhlásilo třídenní smutek. Příbuzným již kondoloval argentinský prezident Mauricio Macri a také argentinská vláda. O jedné mrtvé pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér.

Vyšetřování se teď soustřeďuje na zkoumání záběrů z bezpečnostních kamer na manhattanské magistrále West Side Highway, kde se útok stal. Policisté procházejí i záznam z mýtného systému ve snaze zjistit, zda Saipov se svým vozem před útokem silnicí projížděl, aby ohledal terén. Televize NBC oznámila, že se u útočníka našlo několik nožů; není ale jasné, jak je chtěl použít.

Pokračuje rovněž pátrání po Saipovově minulosti. Jeho bývalý přítel a soused z Ohia Mirrakhmat Muminov vypověděl, že stoupencem radikálního islámu se Saipov stal až v USA. "Nemohl se tu nabažit náboženské svobody," řekl agentuře AP Muminov. Ten stejně jako Saipov pochází z Uzbekistánu, kde režim z obavy před extremisty tvrdě zasahuje proti islámským radikálům.

Úterní teroristický útok v New Yorku shodně odsuzují představitelé zemí celého světa. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvedl, že Berlín stojí v boji proti terorismu plně na straně Spojených států. Rusko podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova považuje atentát s osmi mrtvými za nelidský. Kondolence do USA zaslaly například Írán, Francie, Argentina či Uzbekistán, odkud útočník pocházel.

Atentátník zanechal vzkaz odkazující na Islámský stát

Atentátník, který v úterý na Manhattanu najel do davu a zabil osm lidí, zanechal vzkaz odkazující na teroristické hnutí Islámský stát (IS). Dnes to v rozhovoru se stanicí CBS prohlásil guvernér státu New York Andrew Cuomo. Čin útočníka, který byl identifikován jako uzbecký přistěhovalec Sayfullo Saipov (v přepisu z uzbečtiny Sajfulláh Saipov), úřady označují jako teroristický.

O tom, že Saipov nechal v autě, kterým zabíjel, vzkaz, informovala mnohá americká média s odvoláním na své zdroje. Nyní existenci zprávy Cuomo potvrdil, podrobnosti ale neuvedl.

Svědci útoku vypověděli, že Saipov po nárazu svého vozu do autobusu vyběhl na ulici, kde v arabštině volal Bůh je veliký (Alláhu akbar). Tuto informaci ale úřady dosud nepotvrdily.

Saipov v USA podle všeho neměl žádné záznamy, které by ukazovaly na jeho možné radikální smýšlení. Také jeho přátelé tvrdí, že nezastával žádné vyhrocené postoje. Cuomo již v úterý řekl, že se zdá, že atentátník byl takzvaným osamělým vlkem, který jednal sám a který nebyl napojen na rozsáhlejší teroristické spiknutí.

Bezpečnostní analytička Fran Townsendová upozornila, že v Saipovově rodné zemi působí Islámské hnutí Uzbekistánu, které v roce 2015 slíbilo věrnost Islámskému státu. Do té doby se hnutí hlásilo k radikální organizaci Al-Káida. Obě teroristické organizace shodně vyzývají své stoupence, aby páchali útoky s pomocí automobilů.

Townsendová se domnívá, že vyšetřovatelé se v hledání motivu zaměří na to, zda se Saipov inspiroval uzbeckým hnutím, IS či jinou teroristickou organizací.

Saipovovo řádění zastavil policista, který útočníka postřelil do břicha. CBS identifikovala policistu jako Ryana Nashe, který v newyorském policejním sboru působí pět let. Média uvedla, že Nash byl následně v nemocnici ošetřen kvůli bolestem v uších, což očividně způsobil výstřel. Cuomo a také newyorský starosta Bill de Blasio zákrok policisty veřejně ocenili.

Uzbek zabil v New Yorku osm lidí, podle úřadů to byl terorismus

Americká policie v úterý postřelila a zadržela devětadvacetiletého uzbeckého občana dlouhodobě žijícího v USA Sayfulla Saipova (v přepisu z uzbečtiny Sajfulláh Saipov), který s pronajatou nákladní dodávkou zabil osm lidí a 11 dalších zranil na newyorské stezce pro pěší a cyklisty. Vyšetřovatelé útok považují za teroristický čin. Mezi mrtvými je podle úřadů pět Argentinců a Belgičanka, identita ostatních známa není. Prezident Donald Trump v souvislosti s krveprolitím prohlásil, že USA nesmí dovolit teroristům z organizace Islámský stát (IS) dostat se na americké území, a nařídil dále přitvrdit prověrky migrantů.

Pachatel s pronajatým pick-upem vjel na stezku vedoucí odděleně podél West Side Highway, rušné silnice lemující západní pobřeží Manhattanu. Během více než kilometrové jízdy srážel cyklisty a chodce a nakonec narazil do školního autobusu. Muž pak vyběhl z vozu a podle svědků v arabštině volal Bůh je veliký (Alláhu akbar). U sebe měl podle policie paintballovou a vzduchovou pistoli. Podle agentury AP je po operaci ve vážném stavu, lékaři však předpokládají, že přežije.

Média zveřejnila video, na němž pravděpodobný pachatel pobíhá po newyorské ulici se zbraněmi v rukou.

Podle argentinského ministerstva zahraničí zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. Rosario k uctění jejich památky vyhlásilo třídenní smutek. Příbuzným již kondoloval argentinský prezident Mauricio Macri a také argentinská vláda.

O jedné mrtvé pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané Belgie a Argentiny jsou podle úřadů i mezi zraněnými, zraněnou Němku ohlásila také německá vláda. Americká policie zatím identitu ani národnost ostatních obětí nezveřejnila.

Americká média s odvoláním na policejní zdroje uvádějí, že útok spáchal Uzbek Saipov, který v USA žije od roku 2010 díky takzvané zelené kartě. Podle televize CNN objevili policisté v dodávce vzkaz naznačující, že čin byl spáchán ve jménu IS, podle jiných médií není jeho obsah zcela jasný. O žádných Saipovových vazbách na radikály dosud není policii nic známo, na sociálních sítích nebyl aktivní.

Sousedé o útočníkovi hovoří jako o milém člověkovi, i když jeden z nich řekl, že byl znám jako agresivní řidič. O tom svědčí i několik pokut za dopravní přestupky. Saipov se živil jako řidič, kdysi pracoval mimo jiné i pro alternativní taxislužbu Uber. V minulosti žil na Floridě, nyní ale s manželkou a dětmi bydlí v Patersonu ve státě New Jersey, kde je početná muslimská komunita. Policie již provedla razii v Saipovově bytě, výsledek prohlídky ale znám není.

"Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země poté, co jsme je porazili na Blízkém východě a jinde. Dost!" napsal s použitím jedné ze zkratek pro Islámský stát na twitteru Trump, který vyslovil soustrast obětem "teroristického činu". Později dodal, že nařídil ministerstvu vnitřní bezpečnosti ještě zpřísnit "extrémní prověřování" migrantů mířících do Spojených států.

Dnes Trump na twitteru kritizoval americký vízový systém, kdy je možné získat přistěhovalecké povolení v loterii. Navrhuje proto změnu, podle které by se víza udělovala na základě zásluh.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že stát po útoku v den halloweenských oslav posílil bezpečnostní opatření na rušných místech jako jsou letiště či mosty. "New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie a my se nenecháme zastrašit," uvedl Cuomo. Několik hodin po masakru vyrazil po boku starosty města Billa de Blasia do jednoho z večerních halloweenských průvodů.

Pozadí útoku prověřují vedle amerických úřadů i ty uzbecké, podrobnosti ale známé nejsou. Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev mezitím poslal Trumpovi kondolenci, ve které vyjádřil lítost nad útokem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď