Le Soir: Byl to špatný den pro Katalánsko, Španělsko i Evropu

foto Pořádkové síly španělské policie v Barceloně při střetech s podporovateli referenda o nezávislosti Katalánska.

Bratislava - Za špatný den pro Katalánsko, Španělsko i Evropu označil neděli, kdy se v Katalánsku konalo referendum o nezávislosti neuznané španělskou vládou, novinář a komentátor Jurek Kuczkiewicz v belgickém listu Le Soir. Katalánští politici podle něj poslali své spoluobčany, proti vůli mnohých z nich, do pochybného separatistického dobrodružství. Ani španělský premiér Mariano Rajoy ale nezvládl nejsložitější zkoušku španělské demokracie od pokusu o vojenský puč v roce 1981.

"Je složité nějak charakterizovat přístup španělské ústřední vlády, která ač měla za sebou sílu právní a ústavní legitimity, zvolila k likvidaci 'referenda' jen brutální sílu," napsal list. Snahu poukázat na nedostatky zorganizovaného hlasování a návrat k politickým jednáním nahradilo použití gumových nábojů proti hlasujícím a "robocopové" útočící na malé stařenky. Z takové politiky nemůže pro španělskou jednotu plynout nic dobrého.

Prohrála ale také Evropa, upozornil deník. Ruský prezident Vladimir Putin a bývalý šéf britské protievropské strany UKIP Nigel Farage se mohou radovat, vždyť na evropskou demokracii v podání španělských a katalánských lídrů byla radost pohledět. A EU a její představitelé se věc nepokusili nejen ovlivnit, ale vůbec i komentovat. "Panický strach ze snah o nezávislost a objektivní vazby mezi ústředními vládami převážily nad jemným úsudkem a odvahou, v pasti mezi protichůdnými principy ústavnosti a práva na sebeurčení," napsal komentátor. Připomněl nepoměr mezi tvrdým právním postupem vůči Polsku kvůli stavu vlády práva v této zemi a absencí jediného slova pochybností o přístupu Madridu.

Evropské ticho nemůže dál trvat, míní list. Belgický premiér Charles Michel jej přerušil jako první - na twitteru napsal, že odsuzuje násilí a vyzval k politickému dialogu - a dal najevo, co si podle listu tiše myslí mnozí z jeho evropských kolegů.

Jeho krok podle Le Soir může někdo připsat nadání a dobrému načasování, jiní odvaze. A v Belgii a v Evropě to bude nejspíš chápáno i jako gesto vůči vlámským separatistům z N-VA, kteří tvoří výraznou část jeho vládní většiny.

Španělského premiéra Rajoye nešetří ani vlámský De Standaard. "Španělský premiér v posledních dnech ukázal, jak umí věci nezvládnout. Tento pravicový konzervativec nemá mezi svými demokratickými evropskými kolegy co pohledávat," napsal deník. Katalánský premiér zase ale podle něj zneužil jednostranné referendum jako vlastní politický nástroj. Přesto by se podle listu mohla neděle stát bodem obratu, který všechny přinutí vzít rozum do hrsti. Brutální a masivní použití policejní síly proti neozbrojeným civilistům podle listu způsobilo, že skutečný výsledek katalánského referenda už není důležitý. "Kolik Katalánců hlasovalo 'ano' či 'ne' nehraje roli," míní list.

Tisk: Referendum v Katalánsku nebylo svátkem demokracie

Španělsko v Katalánsku selhalo, nelegální víkendové referendum se změnilo v násilnou bitvu o nezávislost, napsal slovenský list Sme, podle kterého plebiscit připomínal rodinnou hádku. List Denník N uvedl, že referendum o nezávislosti Katalánska nevypadalo jako svátek demokracie ve vyspělé zemi. Na násilnosti během referenda poukázala i další slovenská média.

"Centrální vláda v Madridu, které obecně a dlouhodobě chybí legitimnost u Španělů, se rozhodla referendu o nezávislosti v Katalánsku zabránit. Kromě toho, že tak vyvolala násilné konfrontace, zároveň tím posílila katalánskou podporu pro separatismus a ztratila příležitost štěpit hnutí za nezávislost například nabídkou vícero možností na volebních arších nebo projevením ochoty jednat o různých formách sebeurčení," napsal deník Sme.

Podle listu jen to, že se Katalánci cítí jako charakterní povstalci, nemusí stačit k tomu, aby je svět podpořil nebo schvaloval jejich nárok na svobodu. V tomto případě Barcelona nemá v ruce tolik trumfů, jako měly před ní například Kurdistán, Krym nebo Quebec. Katalánsko není obklopeno nepřátelskými národy a nemá na své straně nějakou velmoc, jako Rusko, které bylo ochotno poloostrov Krym podpořit vojensky a politicky bránit, dodal deník.

Katalánské referendum se podle listu podobalo rodinné hádce, která se vymkla kontrole. Byla krvavá a dramatická, ale nic neřešila, jen zanechala další rány, které se nyní budou těžko hojit.

"Atmosféra byla dusná - na jedné straně policisté, kteří měli zajistit splnění rozhodnutí soudu, na druhé straně Katalánci odhodlaní hlasovat za každou cenu. Obavy, že to může skončit násilím, nebyly ojedinělé a nakonec se také potvrdily," uvedl list Denník N. Připomněl, že ještě před referendem podnikla vláda v Madridu kroky k tomu, aby se hlasování vůbec nekonalo. Podle deníku plebiscit vyvolala nespokojenost části Katalánců se svým postavením ve Španělsku, ve kterém mají poměrně rozsáhlou autonomii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď