Nobelova cena za lékařství za izolování genu, který řídí biorytmus

foto Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala trojice Američanů (zleva) Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young.

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young. Oceněni byli za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů. Jména laureátů dnes oznámil stockholmský Karolinský institut.

"Byli schopni nahlédnout do našich vnitřních biologických hodin a vysvětlit jejich fungování," uvedl Karolinský institut ve svém zdůvodnění. "Jejich objevy ukazují, jak rostliny, živočichové a lidé přizpůsobují své biologické rytmy pravidelnému rytmu dne," napsal institut.

Ocenění američtí vědci izolovali u octomilek gen, který řídí běžný denní biologický rytmus, a ukázali, jak se na základě tohoto genu vytváří v buňce bílkovina, která se během noci akumuluje a během dne se pak znovu rozkládá.

U lidí takzvaný cirkadiánní rytmus (o délce periody přibližně 24 hodin) ovlivňuje klíčové funkce jako například spánek, chování, hladinu hormonů, tělesnou teplotu či metabolismus, dodává se v textu.

Mechanismus vnitřních hodin tak pomáhá vysvětlit otázky, jako proč lidé cestující na dlouhé vzdálenosti přes několik časových pásem často trpí pásmovou nemocí (jet lagem) a čelí i většímu riziku určitých chorob.

Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo letos nominováno 361 kandidátů.

Podle Aleny Sumové z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR je díky poznatkům tří amerických vědců chronobiologie uznávaným vědeckým oborem. Výsledky bádání v oboru podle ní pomáhají odhalovat podstatu řady civilizačních chorob, které souvisí s narušením časového řádu v lidském těle. Vědci v minulosti publikovali studie například o vlivu práce v noci na rozvoj roztroušené sklerózy. V Česku se chronobiologii věnovala také bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, která jako první objevila závislost funkce biologických hodin v mozku savců na délce dne během ročních období.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během kterého bude rovněž oznámena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie, která bude letos větší než obvykle: ještě loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (21,6 milionu Kč), letos to je o milion švédských korun více. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď