Fotbalová přehlídka budoucnosti začíná, sledovat ji bude i Jan Suchopárek

foto První zápas turnaje Generali Cee Cup 2016 mezi Spartou a Renhe Peking skončil výhrou Pražanů 5:0.

Praha - Šestý ročník mezinárodního fotbalového turnaje pro mládežnické týmy do 19 let GENERALI CEE CUP 2016 začal dnes prvním zápasem mezi AC Sparta Praha a čínským FC Renhe Peking. Od čtvrtka 21. července do středy 27. července odehraje dvanáct klubů z osmi zemí tří kontinentů dvacet zápasů na pěti stadionech. Finálové utkání bude sehráno v závěrečný den turnaje ve vršovickém Ďolíčku, stadionu Bohemians 1905.

První zápas turnaje Generali Cee Cup 2016 mezi Spartou a Renhe Peking skončil výhrou Pražanů 5:0. Velké finále začne v 18:00, ale již od 15:00 hodin bude stadion otevřen pro veřejnost. V rámci dětského fotbalového dne si děti mohou vyzkoušet na šesti stanovištích své fotbalové dovednosti a zahrát si opravdový zápas. Připravena je řada doprovodných atrakcí. Vstup od 15 do 17 hodin je zdarma, vstupenka na finálové utkání od 18:00 stojí 100 Kč. Výtěžek ze vstupného použije Unicef Česká republika na pomoc ukrajinským dětem postižených válkou. Všechny zápasy budou vysílány živě na www.ceecup.org, Česká televize odvysílá z turnaje patnáctiminutový záznam.

Peníze ze vstupného použije Unicef pro děti ve válečné zóně na Ukrajině. Zleva Jan Suchopárek - trenér české reprezentace do 19 let, Pavla Gomba - ředitelka Unicef Česká republika a Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali. Celý turnaj bude pozorně sledovat Jan Suchopárek, trenér české reprezentace hráčů do 19 let a ambasador turnaje. „Turnaj je vítanou možností jak si udělat přehled o aktuální výkonnosti hráčů, kteří spadají do širšího reprezentačního výběru, a všimnout si nových hráčů. Těším se také, že uvidím několik herních stylů a řadu kvalitních fotbalistů,” říká nový trenér reprezentační devatenáctky.

Organizátoři turnaje rozlosovali týmy do čtyř skupin. Vítězové postupují do semifinálových bojů, ostatní mužstva odehrají zápasy o konečné pořadí. Délka zápasů je dvakrát 45 minut. Na atraktivní zápasy mládežnických talentů budou dohlížet mezinárodní rozhodčí z Německa, Dánska, Polska a Slovenska.

Skupina A: Sparta, Peking, Györ

V úvodním zápase celého turnaje se představí obhájce titulu AC Sparta Praha a čínský Peking Renhe FC. Dalším účastníkem nabité skupiny A je dvojnásobný vítěz pražského turnaje ETO GYÖR. Maďarský tým se vrací po roční pauze.

Skupina B: Bohemka, Pandev, Fluminense

Velmi těžká skupina B čeká na pražský klub Bohemians 1905, který narazí na dva loňské semifinálové protivníky, makedonský FC Academy Pandev a slavné brazilské Fluminense, které minulý rok skončilo na druhém místě.

Skupina C: Slavia, Trenčín, Lipsko

Ve skupině C se představí další český zástupce SK Slavia Praha. Změří síly se slovenským AS Trenčín a kometou RB Lipsko, tedy týmem, který se pár let po svém založení dostal do první německé bundesligy.

Skupina D: Sarajevo, Budapešť, Ponte Preta

Ve skupině D se střetnou tradiční kluby tohoto turnaje - bosenské FK Sarajevo a maďarský VASAS doplní mladíci z brazilského Ponte Preta. Pro opice či opičky, jak se klubu přezdívá, je to na tomto turnaji premiéra.

Vítězné mužstvo si pozvedne turnajovou trofej (vlevo) ve středu 27. července. Vpravo je Roberto De Blasio - ředitel organizačního výboru turnaje. Hrát se bude na pěti pražských stadionech. Hlavní porce zápasů bude odehrána na Strahově v tréninkovém centru AC Sparta Praha. Část zápasů se odehraje na stadionu FK Admira Praha, ve sportovním areálu ZŠ Hovorčovická a v Satalicích. Finále se uskuteční ve vršovickém ďolíčku, stadionu Bohemians 1905. "O účast na turnaji se uchází stále více klubů. Z nabídek proto pečlivě vybíráme. Snažíme se udržet tradici středoevropského střetávání a současně turnaj zpestřit o vystoupení kvalitních mimoevropských týmů. Mladí hráči tak ochutnají fotbalové styly z celého světa,“ dodal Roberto De Blasio, předseda organizačního výboru GENERALI CEE CUP.

Pavel Mencl, generální ředitel pojišťovny Generali. Svátek mládežnického fotbalu by se jen těžko mohl odehrát bez podpory partnerů. Stejně jako v minulých letech podpořila turnaj nadace pojišťovny Generali. „Rádi podporujeme sportovní projekty, které pomáhají mladým lidem rozvíjet jejich potenciál. Sport je základem zdravého životního stylu a fotbalisté jsou často vzorem nejen pro své vrstevníky. Důležitým aspektem naší podpory je však i samotný charitativní rozměr turnaje,“ vysvětlil Pavel Mencl, generální ředitel pojišťovny Generali.

Také letos bude mít turnaj charitativní přesah. Výnos ze vstupného půjde na konto mezinárodní dětské organizace UNICEF. „Již 70 let pomáháme nejohroženějším dětem na celém světě. Finance použijeme na zajištění dodávek pitné vody a zlepšení životních podmínek děti z válkou postižených částí Ukrajiny,“ řekla Pavla Gomba, ředitelka UNICEF Česká republika.

Podporovatele turnaje je také Hlavní město Praha, kterému v tomto roce náleží titul Evropské hlavní město sportu. „V Praze se pravidelně věnuje sportu 60 % obyvatel, tedy zhruba 750 tisíc lidí. Je zde více než 4 800 sportovních klubů a přes 400 tisíc registrovaných sportovců. Každoročně se tu koná řada významných sportovních událostí s mezinárodním přesahem. GENERALI CEE Cup patří mezi ně a je skvělou propagací našeho hlavního města,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky Hlavního města Prahy.

Šestý ročník turnaje nabídne pestré fotbalové statistiky díky společnosti Instat. Ta z každého západu připraví kompletní statistický report. „Každé utkání bude natáčeno. Ze záznamu získáme vstupní data pro statistiky. Přesnost je s maximální odchylkou tři procenta. Naše reporty pomohou trenérům analyzovat individuální a týmové výkony z daného zápasu,“ popsal Jakub Andrýsek ze společnosti Instat.

Více informací o GENERALI CEE Cup 2016 získáte na internetových stránkách turnaje http://www.ceecup.org a na sociálních sítích Facebook, Twitter a Instagram.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 18. února 2019

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď