Pletení pomlázky

foto Jak se plete velikonoční pomlázka - ilustrační schéma

Přestože již nyní nakoupíte pomlázky nejrůznějších druhů i velikostí, zdobené skutečnými stuhami i levnými proužky papíru, největší radost budete mít z pomlázky vlastnoručně vyrobené.

Na pletení pomlázky používáme zásadně vrbu bílou (Salix alba), která roste ze země. Je to keř se světlehnědou kůrou, má olivově zelené výhonky, které poznáme podle toho, že jsou pružné a nelámavé a listy jsou střídavé.

Kvalitu proutků si ověříme ihned na místě - přehneme prut přes ukazovák, pokud nevydrží ohnutí na 90 stupňů a láme se, je pro pletení pomlázky zcela nevhodný. K řezání používáme ostrý nůž nebo nůžky na stříhání stromů. Prut držíme levou rukou, u země mírně ohneme a stříháme co nejníže.

Před vlastním pletením je dobré proutky namočit alespoň na 20 až 40 minut do studené vody. Položíte je do vany, napustíte vodu a zatížíte tak, aby nevyplavaly.

Nyní k vlastnímu postupu:

1) Připravené pruty by měly být přibližně stejně dlouhé i stejně silné.

2) Rozhodneme se, zda budeme plést pomlázku ze šesti nebo osmi prutů, potřebujeme vždy ještě o jeden prut navíc, který použijeme na vytvoření držadla. Rozřízneme jej po délce a zasuneme mezi šest nebo osm srovnaných proutků, ohneme do pravého úhlu a svazek jím omotáme. Konec opět zasuneme mezi proutky a máme hotové držadlo.


Plést můžeme několika postupy:

Ze šesti do kulata

Proutky rozdělíme tak, že máme v každé ruce po třech. Vrchní proutek z levé strany provlékneme kolem středního proutku na pravé straně a vrátíme na nejspodnější pozici zpět na levou stranu. Totéž učiníme s pravým horním proutkem. Tak střídavě postupujeme až ke konci proutků. Dobře a citlivě utahujeme.


Z osmi do čtverhranu

V každé ruce máme po čtyřech proutcích. Horní levý proutek provlékneme mezi proutky č. 6 a 7 na pravé straně, podvlékneme pod spodními dvěma proutky a vrátíme zpět na levou stranu. Totéž učiníme s horním pravým proutkem a střídavě postupujeme.


Z osmi do kulata

Rozdělíme proutky na čtyři a čtyři a pleteme jako ze šesti, s tím rozdílem, že horní proutek z jedné řady vždy obtáčíme kolem dvou středních na protilehlé straně.


Až se bude pletení chýlit ke konci, nezapomeňte zavčas vplést mezi proutky barevné stuhy a provázek na závěrečné svázání pomlázky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď