Provázek: Lásky jedné plavovlásky jako tenis

foto Záběr z divadelního představení Lásky jedné plavovlásky v podání brněnského souboru Husa na provázku.

Divadelní inscenace slavných filmů mají v jihomoravské metropoli v posledních letech tradici. Zejména například v nyní pro Brno suspendovaném Divadle v 7 a půl. Na stejnou se vydalo nyní i Divadlo Husa na provázku. Sáhlo rovnou po trháku Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. Záslužně ale nekopírovalo film a vydalo se vlastní cestou. A ač je divadlo delší než film, rozhodně nenudí. Naopak divadelní freska vhodně doplnila nedávnou výstavu o fenoménu šedesátých let v Moravském zemském muzeu.

Že to nebude „klasika“ divákovi dojde již při vstupu do sálu. Připomíná spíše hlediště po obou stranách atletické dráhy. Na obou stranách jsou jeviště, ale i podlaha mezi nimi slouží hercům. Pro diváky jsou jen řady po obou delších stranách variabilního prostoru. Výhodou je vtažení diváka do děje, nevýhodou při neustálém těkání zleva doprava jako na tenise nutnost návštěvy rehabilitace po skončení představení. Ovšem i lidské osudy se přepinkávají z jedné strany „hřiště“ na druhou.

Záběr z divadelního představení Lásky jedné plavovlásky v podání brněnského souboru Husa na provázku.

Scéna Martina Ondruše je jednoduchá, uprostřed s ošoupanými židličkami a stolečky jako v echt restauraci/zasedačce za bolševika, podia na obou stranách se mění tu v ložnici dělnic či vojáků, tu v obývací pokoj rodičů. Podprahovou ostrost nevyřčeného zdůrazňují žiletky na stěnách. Zbytečný je snad pouze kýč v podobě velké osušky s jelenem, které se prodávají až od 90. let spolu s trpaslíky a lucerničkami kolem západních státních hranic.

Brněnské plavovlásčiny lásky se v režii Vladimíra Morávka hodně opírají o výkony herců, včetně z konkurzu vzešlé Aničky Duchaňové (v alternaci s Anežkou Kubátovou) v hlavní roli. Její spontánnost v nesmělosti, radost i v okamžicích tragických je natolik věrná, že se nechce věřit, že se učila pouze herectví loutkovému. A závěrečný přídavek maličké „Andulky“ na saxofon je už jen bonbónkem.

Záběr z divadelního představení Lásky jedné plavovlásky v podání brněnského souboru Husa na provázku.

Zdatným partnerem-protihráčem je i brzy vyspělý nedávný „jamák“ Robert Mikluš jako hudebník a proutník Milda. Pozadu ale nezůstávají nadržení vojáci pod velením Jiřího Vyorálka i taktéž žádostivé textilácké soudružky v čele s Ivanou Hloužkovou. Jen škoda nelogičnosti, kdy Morávek použil stejnou stylizaci dikce pro tuto roli soudružky i později pro mámu Mildy. Ovšem vytřeštěný výraz Hloužkové stejně jako vyvalené bulvy její kolegyně Aleny Ambrové je něco, kvůli čemu se možná bude cíleně na Provázek chodit. To se prostě musí osobně zažít.

Herečka Andrea Buršová se ukáže ve dvou tak naprosto odlišných vizuálních polohách, že řadě méně zkušených diváků unikne, že až zas tolik herců Husa nemá. V paměti zůstane i například esenbák Jiřího Knihy či vojáček Tomáše Sýkory.

Veselé momenty ale střídají i tragické. Morávek pro přiblížení reálií například využil fragmenty záznamu telefonického rozhovoru Alexandra Dubčeka s Leonidem Iljičem Brežněvem v roce 1968 o plnění dohod dohod z Bratislavy a Čierné nad Tisou. Postavu Brežněva bez nadbytečné stylizace (ovšem obočí samozřejmě chybět nemůže) ztvárnil ztracený syn Provázku Jan Kolařík. Podařený je vskutku živý televizní rozhovor předsedy svazu spisovatelů Goldstuckera s kolegou Wintrem. Předěly mezi obrazy vyplňují esejistické úvahy Pavla Švandy. Samotné obrazy ohlašují střídavě jednotliví herci do mikrofonů po stranách.

Výborný je výběr hudby i interpretů. Píseň pro kočku (neboli „lásky advokát“), Marnivou sestřenici, Roň slzy a další hity 60. let dokáží Robert Mikluš i Andrea Buršová vystřihnout ještě lépe než původní protagonisté. Již jen proto se vyplatí na Plavovlásku na Provázku jít. Byť je v režii Morávka jedna z protagonistek vlastně hnědovláska. O barvu vlasů ale přece nejde ani v životě, ani v divadle.

Můžeme se těšit na další díl Morávkem zamýšleného cyklu Perverze v Čechách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď