#25Cesko /9.3.1993/ Do tisku jdou nová Pravidla českého pravopisu

foto Pražské tiskařské závody v Karmelitské ulici tisknou Dodatek nových pravidel českého pravopisu. Na snímku je tiskař Roman Jindra při práci.

Od dubna by se na knižním trhu měla objevit nová Pravidla českého pravopisu, která na počátku března dokončil a připravil do tisku Ústav pro jazyk český Akademie věd. V rozhovoru to uvedla Olga Martincová z Ústavu pro jazyk český. Nová Pravidla, která nahradí ta dosavadní z roku 1957, podle Martincové přinášejí jen dílčí změny. Úpravy se týkají hlavně psaní velkých písmen, pravopisu přejatých slov a přídavných jmen složených.

Komentář: Podle dostupných zdrojů se nová Pravidla na pultech objevila přesně 21. dubna. Žádný zádrhel tak nenastal. Tedy alespoň ne na straně vydavatelů. Se čtenáři tomu už popravdě tak moc nebylo. V listopadu téhož roku totiž ČTK přišla se zprávou, že s novou kodifikací se seznámila zatím jen čtyři procenta občanů. A popravdě - ne že by mě to úplně překvapovalo. Neznalost správné češtiny, pravidla nepravidla, je vidět dodnes. Facebookové debaty v různých skupinách jsou toho důkazem. Ale přeci jen - když už je náš národ v poslední době tak hrdý a nacionální, co se trochu do hloubky zabývat i vlastním jazykem? Myslím si, že od roku 1993 by se totiž toto procento „znalců“ asi moc nezvýšilo…

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď