#25Cesko /6.5.1993/ Sedm cizinců hrozilo atentátem na Havla

foto V Lánech se konala tiskovka prezidenta ČR Václava Havla a vedoucích pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. (ctrip) V Lánech se konala tiskovka prezidenta ČR Václava Havla a vedoucích pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. Na sn. Prezident ČR Václav Havel (vlevo) a mluvčí prezidenta republiky Ladislav Špaček během tiskovky.

Policii České republiky se dostal do rukou anonymní dopis, který vyhrožoval atentátem na českého prezidenta Václava Havla. Totožnost sedmi cizích státních příslušníků, kteří jsou z pokusu o atentát podezřelí, je již známa, sdělil ministr vnitra Jan Ruml. Václav Havel byl svého mluvčího Ladislava Špačka zprávou o chystaném atentátu překvapen. „Ještě to nijak zvlášť nekomentoval,“ poznamenal Špaček.

Komentář: O tomto pokusu o atentát kolovaly dohady, že hlavním impulsem byl Havlův projev ve Washingtonu, ve kterém kritizoval opatrný postoj světa vůči počínání Srbů v Bosně. Tyto spekulace se ovšem nepotvrdily. Je ovšem zajímavé se dozvídat o tom, že právě na Havla byly plánovány útoky. Tento prezident je v současné době stavěn do pozice až jakési modly, kolem které je vytvářen poměrně silný mýtus dokonalosti. Ten je navíc ještě umocněn současným politickým děním a situací okolo nynější hlavy státu. Že měl tedy i Havel své poměrně dost radikální protivníky, je pro mne novinka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď