#25Cesko /5.2.1993/ V České republice je hrozivá spotřeba cigaret

foto Záběr z hospody: skupinka mladých lidí kouří a pije pivo.

Vývoj kuřáctví od počátku devadesátých let je v České republice ve srovnání se zeměmi západní Evropy značně nepříznivý. Podle odhadů v ČR každým rokem umírá 23.000 lidí na následky kouření. Skupina odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WTO), kteří v prvním únorovém týdnu navštívili Prahu, označila stále stoupající spotřebu cigaret za hrozivou. Na tiskové konferenci vedoucí delegace WTO Neil Collishaw uvedl, že nejdůležitějším počinem, který mohou pro veřejné zdraví udělat české státní orgány, je vytvořit legislativu pro účinnou kontrolu reklamy na tabák, zvýšit daně z cigaret a zamezit jejich pašování.

Komentář: Spotřeba cigaret podle výsledků Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti v posledních letech opět rostla. Na začátku loňského prosince jsem se dočetla, že denně si v zemi zapálí skoro dva a půl milionu lidí. Byť jsem vysoké číslo čekala, přeci jen, když ho člověk vidí napsáno, je to ještě horší.

Na druhou stranu mi přijde zajímavé porovnat čtvrt století staré doporučení WTO s tím, co zde od loňska, tedy protikuřáckým zákonem. Ten je sice na jednu asi moc fajn, samozřejmě každý nekuřák ocení nenačichlé oblečení a čerstvý vzduch v každé pražské i nepražské kavárně. Opravdu je to ale to nejlepší, co šlo v boji proti kouření udělat? A co na to soukromé podnikání a možnost dělat si ve svém podniku, co majitel uzná za vhodné?

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď