#25Cesko /4.2.1993/ Ministr zahraničí Zieleniec navštívil Slovensko

foto Slovensko-ČR. ,První oficiální návštěva českého ministra zahraničí Josefa Zieleniece ve Slovenské republice. (ctrip) Slovensko-ČR. První oficiální návštěva českého ministra zahraničí Josefa Zieleniece ve Slovenské republice. Slavnostní přípitek ministrů zahraničí ČR Josefa Zieleniece (vlevo) a SR Milana Kňažka po podepsání smlouvy.

Český ministr zahraničí Josef Zieleniec přiletěl do Bratislavy na jednodenní jednání. Cesta na Slovensko byla jeho první oficiální mezistátní návštěvou od vzniku samostatné České republiky. Se slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem především řešil otázku celních opatření na společné hranici, výměnu zboží a spolupráci ve visegrádské skupině, s Evropským společenstvím a s východoevropskými zeměmi. „Obě strany považují za nutné co nejúžeji spolupracovat a využít výhodu, že tam, kde jsme měli dříve jen jeden hlas, budeme mít hlasy dva," řekl Mečiar.

Komentář: Ke zprávám tohoto typu je těžké něco dodávat, neboť se často jedná o holá fakta, která nedávají moc velký prostor k přemýšlení. Tady mne ale zaujala otázka vztahu k jednotlivým organizacím, jako jsou EU, NATO či visegrádská skupina. Zejména mi jde o poslední zmíněnou, v jejíž souvislosti Zieleniec uvedl, že ČR je zastáncem konkrétní spolupráce ve visegrádské skupině, ale odmítá ji jako alternativu k integraci do Evropského společenství.

Toto vyjádření bývalého ministra mi přijde důležité hlavně s ohledem na současné nálady ve společnosti, které navíc podporují někteří politici svými řečmi o vystoupení z EU či NATO.

Přijde mi totiž, že orientace na visegrádskou čtyřku je poměrně vysokým počtem lidí a politiků v současné době tak nějak více oceňována a brána za alianci těch, „kteří nám skutečně rozumí“, bez ohledu na to, v jakém stavu se tato skupina nachází. To vše na úkor skutečné spolupráce s jinými společenstvími, se kterými by ale současná užší kooperace byla mnohem důležitější a podstatnější.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď