#25Cesko /30.4.1993/ Klaus s Mečiarem opět ve vile Tugendhat

foto Předseda HZDS a slovenský premiér Vladimír Mečiar (vlevo) hovoří v zahradě brněnské vily Tugendhat s českým premiérem a předsedou ODS Václavem Klausem během jednání o rozdělení federace.---After frequent and intense negotiations about co-existence of two equal nations in a common state, the Czechoslovak Federal Republic (CSFR) was peacefully dissolved on December 31, 1992. Slovak Prime Minister Vladimir Meciar (left) and Czech Prime Minister Vaclav Klaus during their talks about dissolution of Czechoslovakia in the garden of Tugendhat Villa in Brno, August 26,1992. (CTK Photo/Igor Zehl)

Předseda české vlády Václav Klaus se setkal v brněnské vile Tugendhat se svým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem. Setkání inicioval český premiér, který tak reagoval na odmítnutí slovenské strany zúčastnit se dalšího kola česko-slovenských rozhovorů o dělení majetku bývalé federace.

Komentář: Zahrada vily Tugendhat. Mečiar v bílé košili s krátkým rukávem opřený lokty o kolena, Klaus v košili modré s vyhrnutými rukávy doslova zapadlý do své židle. Tak asi přesně tento obrázek se vybaví mnohým z nás, když se řekne „setkání premiérů v zahradě vily Tugendhat“. Samozřejmě i mě se ta fotka vybavila. Ale v této souvislosti je to spojení nesprávné. Dubnová jednání totiž pouze navazovala na ta předchozí, mezi kterými bylo nejvýznamnější ze srpna roku 1992. Při něm padlo rozhodnutí, že se Československo rozpadne na dvě samostatné republiky. Další z podobných setkání už ovšem pro mou generaci tak známá nejsou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď