#25Cesko /30.1.1993/ Skinheads uspořádali protestní pochod v Pardubicích

foto Zhruba 200 až 300 skinheadů z různých míst ČR se sjelo do Pardubic, aby protestním pochodem uctilo památku svého zabitého kamaráda. Ve městě zdemolovali mj. jeden prázdný romský byt a zbili romský pár. Na sn. záběr z demonstrace skinheadů.

Několik stovek příznivců hnutí skinhead se shromáždilo v poledne na hlavním nádraží v Pardubicích. Z něj se poté vydali na protestní pochod městem k uctění památky svého kamaráda, který byl 5. prosince 1992 zastřelen u domu, který obývají Romové. Pochod doprovázeli policisté se psy, kteří poté v ulici 17. listopadu vytvořili kordon z autobusů a svých těl a průvod zastavili.

Komentář: Skinheadi jsou pro devadesátky typické. Ale jako rodilá Pardubačka musím říct, že podobné pochody byly ve městě spíše výjimkou. Ten z roku 1993 ovšem patří opravdu mezi ty nejvýznačnější. Vznikl v reakci na prosincovou událost, kdy skupina skinheadů s holemi a nunčaky pokřikovala na romské obyvatele v Hlaváčově ulici, která je obecně známá svým složením obyvatel. Z jednoho z domů poté někdo vystřelil a smrtelně zranil šestnáctiletého studenta.

Tento incident se mezi příznivci hnutí zapsal evidentně velmi hluboko, protože si výročí úmrtí mladíka skinheadi ve městě připomínali ještě v roce 2009.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď