#25Cesko /28.4.1993/ Havel: Vláda uvítala dohodu o odškodnění obětí nacismu

foto ČR - Rada Evropy (RE) - Německo První schůzka Rady Evropy na nejvyšší úrovni ve vídeňském Austria Centru. (ctrip) ČR - Rada Evropy (RE) První schůzka Rady Evropy na nejvyšší úrovni ve vídeňském Austria Centru. Zleva:německý kancléř Helmut Kohl a prezident ČR Václav Havel během setkání ve Vídni. ek

Vláda České republiky podle prezidenta Václava Havla vzala na vědomí a v podstatě uvítala dohodu o odškodnění českých obětí nacismu, k níž v Bonnu dospěli český prezident a spolkový kancléř Helmut Kohl. Odškodnění by se na jejím základě mělo řešit "humanitárním gestem" německé strany, které bude mít podobu "společné investice". "Mé jednání v této věci nebylo jakési svévolné. Svůj postup jsem předem projednával s premiérem," poznamenal Václav Havel v rozhovoru s novináři.

Komentář: Velmi mne zaujal fakt, že odškodnění občanů z bývalého komunistického bloku se začalo řešit až právě s přelomem devadesátých let. Na jednu stranu je to logické, protože teprve v této době začaly vznikat samostatné demokratické státy. Na druhou stranu ten rozdíl je obrovský, protože odškodnění obětem z Francie, Nizozemska, Řecka, Rakouska, Belgie, Norska, Itálie a dalších bylo zahájeno již krátce po skočení války.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď