#25Cesko /26.2.1993/ „Magor“ Jirous se rozhodl fackovat redaktory Necenzurovaných novin

foto =DG= Undergroundový básník a duchovní otec legendárních "plastiků" Ivan Martin "Magor" Jirous na mezinárodním básnickém festivalu, který skončil 21. října v Olomouci. V pozadí vpravo ministr kultury Pavel Dostál.

Undergroundový umělec a signatář Charty 77 Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor, se rozhodl, že všem redaktorům Necenzurovaných novin nafackuje. "Je to gesto, kterým vyjadřuji nesouhlas se zveřejněním seznamu spolupracovníků StB‘ v Necenzurovaných novinách," řekl Jirous. Zveřejnění dokumentů, pro které se vžil název Cibulkovy seznamy, zároveň označil za hluboce nemravný čin.

Komentář: Celá tato zpráva na mě působí zvláštním černokomediálním způsobem. Komičnost v podobě facek je nepopiratelná, zároveň ovšem dává člověku brouka do hlavy, aby se sám zamyslel na etickou otázkou vázající se ke zveřejnění seznamu.

Za sebe můžu s čistým svědomím říct, že chápu Jirousův argument, že mnozí ze seznamu mohli být ke spolupráci donuceni a ne všechna jména sedí. Na druhou stranu je to nepopiratelný dokument, který v českých dějinách 20. století hraje zásadní roli a je ve veřejném zájmu informace publikovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď